wordt hem in 1962 ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag een receptie in Hotel Korenbeurs te Kruinin- gen aangeboden. Daar zijn ook E. M. M. te Kruiningen, Strijkorkest Apollo van Kruiningen, en Concordia Mu ziekvereniging van Krabbendijke. Ze bieden Holster een uitvoering aan. Op 19 mei 1967 wordt Holster 65 jaar en in Ons Dorps huis te Kruiningen vindt er een uitvoering plaats door Crescendo van het muziekstuk "Wij zijn jong Crescendo" geschreven door de maestro zelf. In 1970 vindt er een concert plaats door een Belcanto or kest en Apollo te Kruiningen vanwege het 10-jarig bestaan van het Concertfonds (ondersteuning jongeren) opgericht door Holster. Er wordt dan in de PZC van 21 november 1970 over hem geschreven "als een man die bezield is door muziek en in een zaal vol, een huiselijke sfeer weet te cre- eren. Plezier in de muziek. Hij maakt muziek en kan dit in het sociale ethische vlak te trekken en als vrije tijdsbeste ding". Het bleek een definitief afscheid. Het artikel wordt slechts twee maanden voor zijn dood geplaatst. Slechts vier jaar na zijn pensionering overleed Adriaan Bastiaan Holster in het Bergzicht-ziekenhuis in Goes op 17 januari 1971. Voor zijn begrafenis in Kruiningen was grote belangstelling, zo schrijft de Vrije Zeeuw van 21 ja nuari 1971. "Muzikaal Beveland rouwde" kopte de krant. De harmoniekorpsen E. M. M. (Kruiningen) en Schelde- galm (Hansweert) waren bij de begrafenis vertegenwoor digd. Beide korpsen begeleidden de overledene van de rand van het dorp tot de begraafplaats. De burgemeester hield een toespraak en benadrukte de samenwerking tussen de korpsen. Daar was de overledene een groot voorstander van. Van al de activiteiten van Adri Holster zijn momenteel weinig of geen tastbare herinneringen. Mogelijk dat een dankbare vereniging hierin verandering kan brengen. Ne Komme van Kas Tekst en muziek: Adri Holster, 1935. Me komme van Kas op Noord-Beveland Het landje van polders en dieken Dat oltied most vechte mee gholven en wind En dikkels ei motte bezwieke Dat landje digholft noe het ghoudghele ghraen Rond d'oeven in lachende velden Dat landje, verrezen uut schorren en slik, Di tussen de Zandkreek en de Schelde. Ons durpje lei rustig en stil an den diek In lommer van ruusende boomen Di ligghen m 'n dikkels op 't warmst van den dag Dan moee van 't spelen, te droomen. Mae 's aevends dan klinkt er een vrolik ghezang Uut 't durpje z,n straetenje teghen; Dan ghae m'n rond Kas met een eele kroo, J'oor ons vare, over velden en weghen. Dan zienge m,n ooltied ons leutigste leid, De mensen ste lachend te lusstren, Me zienge, a oor onze keele ok wat schor, Me zienge totdat 'tgae duust're. Me zienge 't nogh in onze droomen, A 't durpje a slaept en jallenig nog oort, 't Gheruus van de wind deu de boomen. Me Komme van Kas werd opgevoerd tijdens de viering van 800 jaar Kats op 31 augustus 2008 in de tuin van Sien Korteknie. Zang: Betsy van der Maas-de Wild, sopraan. Nel Bovelander, piano. Samenvatting Adriaan Bastiaan Holster was een gepassioneerd leer kracht die buiten zijn schooluren zeer actief was in het plaatselijke, regionale en provinciale muziekleven. Hij was dirigent van diverse muziekverenigingen, schreef kindermusicals en wist de jeugd aan zich te binden. Deze activiteiten organiseerde hij in zijn woonplaatsen Philip pine, Terneuzen, Kortgene en Kruiningen. Holster beschikte over een uitstekende gezondheid, had goede sociale vaardigheden en wist zich gesteund door zijn vrouw die veel avonden met de kinderen thuis doorbracht. Daarnaast was hij organisator van talrijke optredens, die de aandacht van de pers trokken. Hierdoor kreeg hij grote naamsbekendheid in de provincie. Zijn verdiensten werden bekroond met de Gouden medaille in de Orde van Oranje Nassau. Tot zijn materiële nalatenschap behoort onder an der het volkslied van Noord-Beveland en van Kats. Nehalennia zomer 2021 nr. 212 In gesprek met Krijn van Koppen, molenaar Verenigingsnieuws Zaterdag 17 juli: Cultuurbeleving voor het hele gezin. Gelukkig verdwijnen steeds meer corona-gerelateerde be perkingen en verboden uit ons leven, onze vrijheid keert langzamerhand terug.Een en ander is dus wel onder voor behoud, dat het vanwege corona haalbaar is om met vrij veel mensen bij elkaar te mogen komen. Daarom durven we weer plannen te maken. Op zaterdag 17 juli organiseert de Stichting het Werkend Trekpaard Zeeland samen met de Zeeuwse Dialect Vereniging en de Stichting De Zeeuwse Streekdrachten een culturele Open Dag met boerenrondrit over Walcheren. Dit wordt een stuk culturele beleving voor het hele gezin. Na alle ellende door corona met angst voor besmetting en ernstige ziekte, zijn we toe aan iets vertrouwds en ge zelligs. Veel mensen zijn al ingeënt of doordat ze corona gehad hebben, immuun, daardoor komen er weer meer mogelijkheden. We willen weer gezamenlijke allerlei Zeeuwse activiteiten gaan onmtplooien. Er is een door boerenpaarden getrokken kinderdraaimolen, ponyrijden, een fraaie rondrit door de tuin van Zeeland op Walcheren met sjezen, jan-plezier en menwagens (huifkarren). Dit alles wordt getrokken door diverse grote boerenpaarden. Vanaf landgoed O verduin, Dunoweg 10 in Oost-Kapelle vertrekt de optocht. Onderweg wordt gestopt voor koffie en/of wat fris. Tussen de ritten door zal de Zeeuwse Dia lect Vereniging verhalen over het boerenleven in Zeeland voordragen in Zeeuwse dialecten. De Zeeuwse Dialect Vereniging verzamelt verhalen, anecdotes en liedjes in het Zeeuws en dit alles wordt vastgelegd in CD s, en boeken. Er zullen kramen zijn met streekprodukten. En informa tie over de deelnemende organisaties. De Stichting De Zeeuwse Streekdrachten zal voor een show met Zeeuwse streekdrachten zorgen. Ook de streekdracht was op ieder eiland anders en met andere sieraden. Dit belooft een heel gezellige dag uit voor het hele gezin te worden! We willen dit jaar met bovenstaande organisaties nog meer gezamenlijke activiteiten realiseren: voor 24 augus tus staat een grootse oogstdemonstratie gepland met wer kende Zeeuwse trekpaarden en verhalen over het Zeeuwse plattelandsleven. De eerder bedachte Opendag in mei 2021 kon door alle beperkingen vanwege corona jammer genoeg niet door gaan. De provincie Zeeland levert een bijdrage aan het realiseren van deze activiteiten. PV Molenaar Krijn van Koppen (1937) kwamen we al tegen in het vorige nummer van Nehalennia. Hij was immers de mentor van de toen geïnterviewde molenmaker Jan Grinwis. Krijn van Koppen ken ik al heel lang als gemotiveerde vrij willig medewerker in het museum van Ouddorp. Al jaren lang is hij molenaar op molen De Zwaan in Ouddorp. Krijn kan heel geanimeerd en smakelijk vertellen. Voor zijn pen sionering was hij een kundig timmerman. Nu maar eens de mogelijkheid te baat genomen om hem te ondervragen. Het gesprek vindt plaats in plat-Ouddorps in zijn 'kantoortje' onder in de molen. Krijn, hoe is dat ooit begonnen, die interresse voor molens? Oh, dat is al heel vroeg begonnen toen ik nog op de lagere school zat. Mijn ome Hans werkte op de molen en vrijwel elke dag ging ik na schooltijd naar hem toe. Door goed te kijken en vragen te stellen heb ik al heel vroeg veel geleerd hoe je met diverse zaken in een molen om moest gaan. Je bent altijd bezig geweest op de molens van Ouddorp? Nee, op een gegeven moment kwam ook de molen van Goedereede in beeld. Je moet weten, de molens op de kop van het eiland waren zo eind jaren zestig, begin jaren ze ventig van de vorige eeuw erg verwaarloosd. Er werd nau welijks meer mee gemalen. Dat ging gemeenteraadsleden van de gemeente Goedereede erg aan het hart. Zij zouden graag zien dat de molens weer draaiden. Nu moet je weten ME KOMME VAN KAS te<st en rune* Adr .0. Holster 2 Me notnre var. Kan van :»oord-Be ve land.Het lanc^c van polders en dicxe». dat oalticd rost vcchte nee gol ven en wind en vac* ok ei notte be-zwiexe. Cat landde dl holft noe hat goudge-lo h.raen rond d0even in lachende velden. bat landje ver rcczc uut schorren en alix,di tua sen de 2andxreek er. Schelde. Bronnen: http://www. Zeeuwse Krantenbank. Terneuzense Courant, Middelburgse Courant, Axelse Courant, Zeeuws Dagblad., De Faam, PZC, De Zeeuw, De Stem, Vrije Stem men, Noord Bevelands Nieuws en Advertentieblad en Scheldebode. De geschiedenis van Muziekvereniging EMM te Kortgene, 2004. Jos de Putter, secretaris Historische Vereniging Philippine. Krijn van Koppen vertelt, foto: Pau Heerschap.

Nehalennia | 2021 | | pagina 14