debuuën art; lerepels en peejen as flessen kriegjedan. M m vo SNMHÜ9hf2Z ijLFTBHI Reacties van lezers Hallo redactie, Pau schreef in het vorige nummer van ons clubblad Neha- lennia een artikel over De invloed van kleuren. Ik besloot meteen te reageren. Tholen in kleur Als je man ruim 35 jaar in de wereld van het kleurpotlood heeft gewerkt, heb je wat met het onderwerp kleur, dat kan niet anders. Maar ik kwam onlangs tot de ontdekking dat wonen in Tholen ook een reden kan zijn. Er zijn namelijk nogal wat bewoners, al dan niet in leven, die een bijnaam kregen met een kleur erin. Het zijn zeker geen scheldnamen. Hier in Tholen woont een albino-familie, en hun bijnaam is, hoe kan het ook anders 'de witkoppen'. Voor ons als inwo ners van Tholen is die familie niks bijzonders tussen al die andere mensen die hier wonen. Heel anders is het in Afrika. Zo worden in Burundi en Tanzania magische krachten aan een albino toegeschreven. Sommigen van hen worden ver moord en hun lichaamsdelen worden verkocht. Zelfs in 2020 zijn daar nog gevallen van bekend. Even verder over de Thoolse kleuren. Een mevrouw werd Rooie Mina genoemd, vanwege haar haarkleur, en we had den een Zwarte Sientje. en daar waren schippers, van wie de echte naam uiteraard Schot was. Zij stonden bekend als De Bruune Kees en de Bruune Daan. Ze hadden donkere huid. En er was nog een andere familie Schot, de bijnaam was De blauwen. Verder was er een man die Henk Nelisse heette, maar die was bekend als Simon de Wit. Hij had namelijk een filiaal van de grootgrutter! Jullie zien wel, een heel kleurenscala in Tholen. Zelfben ik een grijze duif, maar zo noemen ze mij niet hoor. Hoewel...misschien niet rechtstreeks? Reactie op De vleesvoorziening in de Tweede Wereldoorlog Ik las in de vorige Nehalennia het verhaal over het slach ten van verkens in den oorlog en ut vervoer van ut vleês an Bram Neufeglise, de koleboer. Ik was een jaer of twaelve dienk ik en mien vader a een tummerbedrief in Biezelinge en me weunden op Kapelle. Dat bedrief werkte mie mesjienes die wieren anedreeven deur een elektromoter mie leren driefriemen. Op die rie men was ok een oliemeueltje anesloten en di persten me dan (uteraerd clandestien) koolzaedolie mie. Die olie wier dan in flessen ofutapt. Mè di bleef ook een 'afvalprodukt' vanover en dat was erg brandbaer. Me aen tuus een kachteltje wir a je dat in kon verstoken en dat was vanwege ut gebrek an kolen natuurlijk lucratief. Dat 'afvalprodukt' most natuurlijk van Biezelienge ni Kapelle vervoerd worren en dat wier in zakken op een steekkarretje elaaien. Dat mocht ik dan ni m'n moeder op Kapelle vervoeren. Onderweg (en dat was toch wè een drie kilometer) was dat toch wè een bitje zwaer voe een ventje van twaelf jaer. Dat viel de velwachter op, die toevallig op z'n fiets langs kwam en ie ei me eholpen dat karretje te douwen! 't Is gelukkig goed ofulopen. Met Zeeuwse groet, Anton Bierens. N.B. Ik heb dit verhaal op 'mijn manier' misschien in niet zo duidelijk Zeeuws opgeschreven, maar ik vond het toch wel leuk om het in mijn dialect te doen, wat ik nog zelden spreek, omdat ik er al heel lang niet meer woon. Groeten, Jopie Meerman r, 36 Nehalennia zomer 2021 nr. 212 Om te lezen: Op verzoek van onze leden, geven we een overzicht van de boeken die we voor u in voorraad hebben. Leesboeken met korte verhalen in dialect. 'Maar' een meid en knecht in het Deltagebied, met monoloog 'Buuten', Jan Zwemer en Pau Heerschap. Pas verschenen17,50 Bertus Limonard vertelt, Zuid-Beveland7,50 Joop van Zijn vertelt, Schouwen-Duiveland7,50 Radiopraot, met CD, Jan Lauret, Land van Axel 7,50 Oekse Praot, Jan Lauret, Land van Axel7,50 Koekoek Schietebroek, spelletjes, heel Zeeland 7,50 De bakfiets en andere verhalen7,50 Sakke, de zee-ratte, West-Zeeuws-Vlaanderen7,50 Jantje Fief, Zuid-Beveland7,50 Johannes Goedaert, fijnschilder en entomoloog.17,50 Wim Vaarzon Morel vertelt, Walcheren5,00 De Scharrebak, Jan Zwemer, Walcheren7,50 Ik komme van Bru, Schouwen-Duiveland12,50 Op stap in de Zak, Zuid-Beveland7,50 Huus zonder kop, Zuid-Beveland7,50 Verhalen rond de Lange Jan, Walcheren7,50 Woordenboek der Zeeuwse Dialecten75,00 Supplement Zeeuws Woordenboek50,00 Te bestellen bij C.J. Heule, tel. 0111-481727. U hoort dan tevens hoeveel de verzendkosten bedragen. Bestellingen van 25,- en meer: gratis verzending. 37 i«r- -a47-tC iv§r Het vlas staat weer in bloei. Foto: Rinus Willemsen.

Nehalennia | 2021 | | pagina 20