0p de voorkant: Gezicht op de Lange Jan Nehalennia Inhoud 1 8 10 14 18 21 21 25 25 27 28 34 31 3? 38 39 Kopij voor het volgende nummer uiterlijk 20 juli 2021 indienen bij de redactie. t Van de redactie Tijdschrift van de Zeeuwse Dialect Verênigieng Verschijnt viermaal per jaar. Aflevering 211, voorjaarsnummer, maart 2021 ISSN 01687131 Redactie P. (Pau) Heerschap (hoofdredacteur) drs. R.M. (Ronald) Rijkse lie. V. (Veronique) De Tier G. (Gerard) van der Wal R. (Rinus) Willemsen (eindredacteur) Redactiesecretariaat Bijdragen voor Nehalennia kunnen naar de redactie worden ingezonden, t.a.v. R. Willemsen, e-mail rwillemsen@zeelandnet.nl als Wórd-bestand. Omvang maximaal 2500 woorden. Illustraties apart aanleveren als jpegbestanden. De redactie is niet verantwoordelijk voor de inhoud van de bijdragen. Lidmaatschap/abonnement Nehalennia is een uitgave van de Zêêuwse Dialect Verênigieng (www.zeeuwsedialect.nl). De contributie voor het lidmaatschap bedraagt 25,00 per jaar. Het contributiejaar loopt van 1 januari tot en met 31 december. Men kan zich het gehele jaar als lid of donateur aanmelden. Leden en donateurs ontvangen Nehalennia gratis. Voor betaling van de contributie wordt een nota toegezonden. Opzegging van het lidmaat- of donateurschap moet uiterlijk vóór 1 december geschieden. Aanmelding, opzegging en adreswijzigingen dienen uitsluitend schriftelijk te worden gericht aan: Administratie Nehalennia, dhr. M. Passieux, Bernadottelaan 168, 2037 GW Haarlem, tel. 023-5337602, e-mail rienpassieux@online.nl. Verzending en bestelling Losse nummers van Nehalennia kosten 7,50 inclusief administratie- en verzendkosten. Ook oude nummers en andere verenigingspublicaties zijn vaak nog verkrijgbaar. Bestellen: maak het verschuldigde bedrag over naar rekeningnummer NL96INGB 0656 2500 46 van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek o.v.v. afleveringsnummer(s), het gewenste aantal exemplaren en uw postadres. Losse nummers kunnen niet contant worden betaald. Secretariaat Voor verenigingsaangelegenheden wende men zich tot. - ZDV: dhr. R. Willemsen, Boterzandestraat 15, 4521 AS Biervliet. Deze Nehalennia kwam tot stand met steun van de Provincie Zeeland. Van de redactie Pau Heerschap Kastelen en steden met fortificaties door de Keldermansen aangepast (5) Drs. Peter Vleugel Zelandicarum Insularum et exactissima et nova descriptio auctore D. Jacobo a Daventria Jan Lokker De lotgevallen van de familie Risseeuw Gerard van de Velde Zingen in het Zeeuws 5 Joop van den Bremen Veters dicht! Veronique De Tier en Piet van Sterkenburg Volksliederen (4) Rinus Willemsen Adriaan Bastiaan Holster (1902-1971) Gerard van der Wal Verenigingsnieuws Drs Peter Vleugel In gesprek met Krijn van Koppen, molenaar Pau Heerschap N'n stikje Theo Raats Volkskunde Pau Heerschap Gerrit en Jopie Meerman Varia Reacties van lezers Om te lezen Verhalen en gedichten Joop van Zijp, Henk Blom, Lau Eikenhout, Pau Heerschap, Leo Huijssen, 29 Beantwoording vragenlijst 210 Rinus Willemsen Nieuwe Vragenlijst 212 Rinus Willemsen in Middelburg, foto: Rinus Willemsen Nehalennia zomer 2021 nr. 212 Al jaren siert een fragment van een oude kaart de achterkant van Nehalennia. Van welke kaart komt die afbeelding? Jan Lokker geeft in dit nummer een antwoord op deze vraag. Jan was leraar Engels in het voortgezet onderwijs. Regelmatig tref ik hem aan in het Streekarchief van Goeree-Overflakkee, waar hij onderzoek doet naar voornamelijk oude kaarten. In de loop van de tijd heeft Jan zich in zijn vrije tijd ontwikkeld tot een voortreffelijke kaartkundige. In deze Nehalennia rondt Peter Vleugel zijn serie over de bouwkundige familie Keldermans af. Van Joop van den Bremen kunnen we nog één artikel verwachten over zangers die in het Zeeuws zingen. Zowel Vleugel als Van den Bremen verschaffen ons in hun serie een schat aan informatie. Verder zijn er de gebruikelijke onderwerpen. In de rubriek Verhalen en gedichten is deze keer heel veel te vinden. De redactie streeft er steeds naar om, zowel wat inhoud als vormgeving betreft, aan te sluiten bij de seizoenen. Deze keer hebben wij ons best gedaan om er een echt zomernummer van te maken. Tijdens onze onlangs gehouden video-bestuursvergadering stond ook het onderwerp Dialectdag op de agenda. De vraag diende zich aan: kunnen we dit jaar weer een dialectdag houden? Hoe fijn zou het zijn om na ruim een jaar van afzondering elkaar weer eens in levende lijve te ontmoeten. Het bestuur heeft besloten om de mogelijkheden te onderzoeken om dit jaar op zaterdag 16 oktober weer een dialectdag in Kapelle te organiseren. U wordt daarover in de volgende Nehalennia nader geïnformeerd. Het bestuur hecht sterk aan samenwerking met andere cultuur-historische verenigingen. Een concreet resultaat daarvan kunt u in dit nummer lezen onder de kop 'Verenigingsnieuws'. Het ledenaantal van de vereniging blijft vrij constant. Regelmatig kunnnen wij nog nieuwe leden inschrijven. Toch zou het leuk zijn als het aantal leden weer op 300 gebracht zou kunnen worden. Daarom doen we weer een beroep op u om eens om u heen te kijken of u iemand kunt enthousiasmeren om lid van onze vereniging, beter gezegd 'onze vriendenkring', te worden. Namens de redactie wens ik u allen weer veel kijk- en leesgenoegen toe. Pau Heerschap, hoofdredacteur Aan de Brouwersdam. Foto: Pau Heerschap

Nehalennia | 2021 | | pagina 2