n Ook het kasteel van Leerdam werd versterkt. Het kas teel van Schoonhoven werd weer opgebouwd naar zijn tekeningen tussen 1524-1527. Kasteel Montfoort kreeg een stenen omwalling rond 1530. Kasteel Grave werd door hem aangepast8. Maar hertog Karei van Gelre (1467-1538) werkte aan meer eenheid in de verspreide Gelderse gebieden, hij wilde zijn invloedssfeer uitbreiden naar alle kanten, tot in Friesland en Brabant toe. Tussen Holland en Gelre werden ook diverse oorlogen gevoerd in de zestiende eeuw. De hertog en zijn militair bevelhebber, Maarten van Rossum (1478-1555), organiseerden verschillende rooftochten in gebieden van de bisschop van Utrecht, in afwezigheid van keizer Karei. In Sticht en Oversticht was een bijzondere situatie: de bis schop van Utrecht was namelijk zowel wereldlijk heerser met heerlijke rechten tot in Drenthe en Groningen toe en hoogste kerkelijk bestuurder over het grootste deel der Noordelijke Nederlanden. Om te zorgen dat Karei van Gelre het Sticht en Oversticht met rust het, moest de bisschop veel geld betalen, dus verhoogde hij de belastin- gen. In 1525 kwamen Utrechtse gilden tegen de bisschop van Utrecht, Hendrik van Beieren, in opstand. Adel en stad dwongen toen de bisschop afstand te doen van zijn wereldlijk gezag in Utrecht en Overijssel ten gunste van Karei V in 1528 9. Eind van dat jaar kreeg Meester Rombout van Meghe- len (we ontmoetten hem als Rombout II Keldermans) opdracht van Karei V, om in de stad Utrecht een sterke citadel te bouwen om de opstandige bevolking in toom te houden. Hij werd benoemd tot werckman-generaal van de Nederlanden. Rombout paste vele vernieuwingen toe bij kasteel Vredenburg10. Rond het Sint Catharinaklooster en het hospitaal van de Johanniterorde werden huizen afgebroken. Er was haast bij, dus er werd met veel mensen gedurende lange dagen gewerkt. Kasteel Vredenburg werd de grootste fortificatie in de Noordelijke Nederlanden, aan de rand van de oude stad, met twee vooruitsprin gende geschutstorens, bastions met afvoermogelijkheid voor kruitdamp en vier meter dikke muren, voorzien van grondvulling, en een 24 meter brede, diepe gracht. De geschutstorens waren gericht op de stad, want Vredenburg moest als citadel de vrede in de stad bewaken! Na de dood van Rombout in 1531 hield Laureijs Kelder mans toezicht op de werken. Hij overleed echter in 1534. Het volgende jaar was Vredenburg af12. In 1539 kwam de Italiaan Balthasar Lombard naar Utrecht, in gezelschap van Willem van Noort en Marcellis Keldermans, om de vestingwerken te controleren. Kasteel van Breda Op de plaats waar Mark en Dommel samenvloeien, be vaarbaar werd en routes over land bij elkaar komen, werd in de twaalfde eeuw een kasteel gebouwd om tol te heffen. In de dertiende eeuw kreeg de daaromheen gegroeide ne derzetting, Breda, stadsrechten. Het werd een belangrijke marktplaats, met visserij en scheepswerven13. Hendrik III van Nassau gaf Rombout in 1526 de opdracht tot restauratie en nieuwbouw van het kasteel van Breda en er bouwkundig één geheel van te maken. Waarschijn lijk was de nieuwbouw rond 1530 een eind klaar met aan Nehalennia zoniet 2021 nt. 212 de buitenzijde blauwe en witte steen. Want toen hield de graaf met zijn echtgenote een blijde incomste in Breda en gingen ze er wonen, na een lang verblijf elders. In 1531 overleed Rombout II, hij werd begraven in de Onze-Lieve- Vrouwe Kerk in zijn woonplaats Antwerpen. De bron nen zijn beperkt, maar de werkzaamheden gingen verder onder leiding van een familielid, waarbij wallen, torens en bolwerken verschenen. Rombouts bouwtekeningen zijn niet meer te vinden. Vanaf 1536 werd het kasteel afgebouwd door Thomas Vincidor de Bologna, Renaissance kunstenaar. Hiermee begon de opkomst van Italiaanse bouwmeesters in de Noordelijke Nederlanden. Voortaan kwamen ze in diverse steden bij aanleg van fortificaties helpen. In Italië waren ze in die tijd verder met de aanpassing van kastelen en steden aan moderne, ver dragende vuurwapens. Ze kwamen met totaalontwerpen voor moderne fortificaties op systemati sche en wiskundige "wijze, zodat er geen enkele plek van de omwalling ongedekt bleef en de vijand ook in de flanken met kanonnen of musketten beschoten kon worden. Kei zer Karei V stimuleerde deze ontwikkeling, door vermin dering van de stedelijke belastingen. Markiezenhof Bergen op Zoom Bergen op Zoom, grensstad tussen Zeeland en Brabant, aan de Schelde gelegen, ontwikkelde zich vanaf de dertien de eeuw tot een belangrijke marktplaats en vestingstad. In 1385 stond in de stad een verdedigbaar stenen kasteel: het (Ambachts) Herenhof. Dit brandde echter in 1397 grotendeels af. De Heren van Bergen op Zoom verbleven toen meestal in hun kasteel in Wouw. Vanaf 1421 kochten de heren van Glymes huizen rondom het afgebrande Herenhof op. Jan II, heer van Bergen op Zoom, gaf in 1485 opdracht aan Anthonis I Keldermans om een fraai, aanzienlijk woonhuis te ontwerpen. Deze was al bezig met de uitbreiding en versterking van de stad, waarbij ook de haven binnen de stadsommuring kwam te liggen. Tevens werd volop gebouwd aan de grote Sint Gertrudiskerk. Anthonis was lange tijd in loondienst in Bergen op Zoom. Hij ontwierp een stadspaleis met drie binnenplaatsen, met een grote zaal op de veertiende eeuwse fundamenten. De onderbouw werd met witte, Bra bantse Gobertangesteen afgewisseld met rode baksteen. Die afwisseling van rode baksteen met een laagje witte natuursteen, wordt "speklaag" genoemd. Successievelijk werden oudere, overbodig geworden delen afgebroken. Toen Rooms-koning Maximiliaan von Habsburg, die voogd-regent was, ruim van te voren aankondigde naar Bergen op Zoom te komen, werd de monumentale ingang aangepast en voltooid in 1494. Toen Anthonis I overleed in 1512, was het stadspaleis Gedeeltelijk gerestaureerde Keldermanspoort in Hulst, rechts: een van de plaatsen waar een ophaalbrug voor landverkeer was, in het midden de gemetselde havendoorgang. De poort is bekleed met Ledesteen (Eigen opname auteur). Plattegrond van kasteel van Buren rond 1630, met vier bastions op de hoeken. In: Keldermans. Een architectonisch netwerk in de Nederlanden. Kasteel Vredenburg in Utrecht, ontworpen door Rombout II Keldermans. Kopergravure C. Dekker.11 J5- -X JSêk. In vogelvluchtperspectief: Het kasteel van Breda, ontworpen door Rombout II, afgebouwd met Renaissance-elementen door de Italiaan Thomas Vincidor de Bologna. Bovenaanzicht, plattegrond Markiezenhof, uit de collectie Gemeentemuseum van Bergen op Zoom. De monumentale hoofdingang van de Markiezenhof, met er boven in een nis Christoffel die het Christuskind de rivier over draagt. Daarboven een gotische pinakel met kruisbloem. De speklagen met rode baksteen en Gobertangesteen zijn goed zichtbaar. Eigen opname auteur.

Nehalennia | 2021 | | pagina 4