grotendeels klaar in 1514). Zijn zoon Rombout II werkte begin 16e eeuw ook een tijd voor de stad. In 1519 ver huisde hij van Mechelen naar de belangrijkste handelsstad in de Nederlanden: Antwerpen. Kort daarna kreeg hij in 1521 een prestigieuze opdracht vanuit Bergen op Zoom: in de grote zaal moest een bijzondere schouw komen8. Deze werd in onderdelen in het atelier van Rombout gemaakt. Ook de namen van diverse medewerkers zijn overgele verd, waaronder ook familielid Laureijs II. In onderdelen werd de schouw naar Bergen op Zoom verscheept en onder toeziend oog van de ontwerper in elkaar gezet. On danks dat Rombout in 1487 een studiereis naar Italië had gemaakt en zeker op de hoogte was van de Renaissance architectuur van onder meer Leon Battista Alberti, hield hij vast aan de Gotiek en Gotische verhoudingen. We zien een spel van horizontale en verticale vlakken, gescheiden door pilasters. Bovenin is een gotische driepas, een soort baldakijn op consoles. Deze driepas was als enig onder deel gepolychromeerd met blauwe en gouden sterren aan de druipers. In het midden is ChristofFel te zien, die het Christuskind naar de overkant van de rivier brengt. De leeuwen aan weerszijden dragen de wapens van Jan III van Glymes en zijn vrouw. door anderen! Marcellis Keldermans, fortificaties en Groenlo. Marcellis was een zoon van Anthonis IV Keldermans (ca. 1500-1557). Hij staat bekend als bouwmeester en steenhouwer, verder als eigenaar van een steenhouwerij en natuursteenhandelaar. Met familieleden had hij aan de Onze-Lieve-Vrouwe-Kerk in Antwerpen gewerkt. Na zijn huwelijk met Geertruijdt van Ouwelingenhen uit Utrecht ging hij in die stad wonen. Daar voltooide hij de bouw van kasteel Vredenburg. Het echtpaar kreeg drie dochters: Amelia, Elisabeth en Maria. De oudste trouwde met archi tect Hendrik van Noort9. Hij bouwde in de jaren 1540 de Westpoort in Rhenen, slot Hagestein, en na de onderwerping van Gelre, aan fortifi caties in Hattem, Harderwijk, Roermond en Wageningen. Zijn belangrijkste bouwwerk betrof de vestingwerken rond Groenlo. Karei V gaf opdracht om fortificaties rond de langgerekte zandrug tussen moerassen in oostelijk Gel derland aan te leggen rond Groenlo. Marcellis Keldermans legde tussen 1548-1555 een vijfhoekige omwalling aan, met een bredere gracht. In bronnen kan ik niet ontdekken of leden van de familie Keldermans aandelen in schepen hadden, of scheeps- ruimte huurden. Misschien hadden Keldermansen zelfs volledige schepen in eigendom. Lastig is verder, dat er voor het einde van de zestiende eeuw nauwelijks bruikbare afbeeldingen van binnenvaartschepen zijn. De Heerlijkheid Bergen op Zoom werd in 1533 door keizer Karei V vanwege grote verdiensten en trouw van de Heer Jan III van Glymes, tot Markizaat verheven Sinds dien ging het stadspaleis in Bergen op Zoom het Markie zenhof heten. Later zijn er diverse verbouwingen geweest Hoe komt het, dat de bouwwerkzaamheden van de familie Keldermans eindigden rond de jaren '30 van de zestiende eeuw? De Reformatie zorgde voor een andere kijk op kerken en andere opstelling in kerkgebouwen. Nehalennia zomer 2021 nr. 212 In het eerste deel van de 16e eeuw overleden een aantal leidende mensen: Matthijs III in 1526, Anthonie III in 1531, Rombout II in 1531, Laureijs II in 1534. De mode in bouwen veranderde sterk: de Gotische bouw wijze veranderde in Renaissancebouw. De laatste Keldermansen kregen vooral dochters, die wel iswaar vaak met bouwers trouwden, maar daardoor leefde de naam Keldermans minder voort. Italiaanse bouwmeesters ontwierpen totale fortificaties en verdrongen de Keldermansen. De Christoffelschouw in de grote zaal van het Markiezenhof, gemaakt in het atelier van Rombout II Keldermans. Foto: auteur. De vesting Groenlo werd door Marceliis Keldermans beter ver dedigbaar, een vijfkantig wallensysteem met ravelijnen en een brede gracht met vier bastions op de hoeken. Afbeelding op de stadswallen in Groenlo, naar de Stedenatlas van Jacob van Deven ter uit 1561Foto: auteur. Geraadpleegde literatuur - J. H. F. Bloemers, L. P. Louwe Kooijmans, H. Sarfatij, Verleden Land. Archeologische opgravingen in Nederland, Amsterdam, Meulenhoff Informatief, 1981. - Red. K. Bosma, A. Mekking, K. Ottenheym, A. van der Woud, Bou wen in Nederland 600-2000, Zwolle, Waanders, 2007. - Red. J. F. Grosfeld, W. Klinkert, J. P. Meewissen, Het Turfschip van Breda 1590-1990 Bredas Museum, Breda, 1990. - G. G. Hellinga, Karei V. Bondgenoten en tegenstanders, Zutphen, Walburg Pers, 2010. - J. I. Israël, De Republiek 1477-1806,1, Franeker, Uitgeverij Van Wij nen, 1995. - H. Janse, Middeleeuwse stadswallen en stadspoorten in de Lage Landen, Europese Bibliotheek, Zaltbommel, 1975 - Red. H. Janse, R. Meischke, F. van Tyghem: Keldermans. Een archi tectonisch netwerk in de Nederlanden, 's Gravenhage, Staatsuitgeve rij, Markiezenhof Bergen op Zoom, 1987. - H. W. Koch, Over Hellebaarden, Donderbussen en Huurlingen. Het Krijgsbedrijf in de Middeleeuwen, Amsterdam, Brussel. Elsevier, 1980. - J. H. Midavaine, De Veerse vestingwerken I. In: Nehalennia 176, zomer 2012. Blz. 18-29. - P. Placidus, O. M. Cap, Rombout Keldermans en het kasteel van Breda. In: Jaarboek De Oranjeboom 1948 blz 109 tot en met 131. - A. J. H. M. Prinsen, Vechten langs de grens. 500 jaar vesting Hulst. Hulst, Museum 'De Vier Ambachten' bij tentoonstelling Vechten langs de Grens, 2008. - Red. M. van Rooijen, Steden des Tijds. Historische stadstypen in de Nederlanden, Utrecht, Terra Teleac, 1990. - Samenst. en red. A.P. Smaal, Kijken naar Monumenten in Neder land, Rijksdienst voor de Monumentenzorg/Bosch Keuning N.V., Zeist, 1982, blz. 34, 35. - J. J. Westendorp Boerma, C. A. van Swigchem, Zierikzee. Vroeger en nu, Bussum, Fibula-Van Dishoeck, 1972. - Publieksbrochure Kasteel Vredenburg, Gemeente Utrecht, 2008. - M. van Rooijen: Breda. Stad met veelzijdig verleden. In: Steden des Tijds. Historische stadstypenin de Nederlanden blz 209-214. - Met dank aan de archieven voor hun bereidwillige medewerking om informatie te verschaffen en/of bronnen in te scannen en toe te stu ren in de moeilijke coronatijd: - West-Brabants Archief, Bergen op Zoom, dhr. R. Goossens. - Regionaal Archief Utrecht-Zuid, Wijk bij Duurstede, mevrouw R. van der Eerden. - Archief gemeente Schouwen-Duiveland, Zierikzee, dhr. I. Mostert. - Gelders Archief, Groenlo, dhr. B. J. van Slooten. Noten 1. H. W. Koch, Over Hellebaarden, Donderbussen en Huurlingen, blz. 202. 2. H. W. Koch, Over Hellebaarden, Donderbussen en Huurlingen, blz. 201. 3. Bovenstaande stuk: Samenvatting van relevante stukken uit: De Re publiek 1477-1806,1: Hoofdstuk 4 Consolidatie 1516-1559, blz 62-66 EN Keldermans. Een architectonisch netwerk in de Nederlanden: Hoofdstuk: De invloed van Anthonis I en Rombout II Keldermans op de kasteelfortificaties door J. Leys. 4. J. H. Midavaine, De Veerse vestingwerken I. In: Nehalennia 176, zomer 2012. Blz. 20. 5. Red. H. Janse, R. Meischke, F. van Tyghem: Keldermans. Een archi tectonisch netwerk in de Nederlanden, blz. 157. 6. H. Janse, Middeleeuwse stadswallen en stadspoorten in de Lage Landen, blz. 102. 7. A. J. H. M. Prinsen, Vechten langs de grens. 500 jaar vesting Hulst, blz.7 -10. 8. Westbrabants archief/collectie/periodieken: In: Waterschans 1-4 1968 blz. 158 tot en met 163: Proporties in de Christoffelschouw van Rombout Keldermans in Bergen op Zoom. F. Giele, 1971. 9. De Republiek 1477-1806,1: Hoofdstuk 4 Consolidatie 1516-1559, blz. 66-69. 10. Red. H. Janse, R. Meischke, F. van Tyghem: Keldermans, Een archi tectonisch netwerk in de Nederlanden, blz .166-169. 11. Kasteel Vredenburg in Utrecht. Kopergravure C.Dekker. In: J. H. F. Bloemers, L.P. Louwe Kooijmans, H. Sarfatij: Verleden Land. Archeo logische opgravingen in Nederland, Amsterdam blz. 164. 12. Publieksbrochure Kasteel Vredenburg. 13. M. van Rooijen, Breda. Stad met veelzijdig verleden. In: Steden des Tijds. Historische stadstypen in de Nederlanden, blz. 209-214.

Nehalennia | 2021 | | pagina 5