I zr: hoofd het benoemingsmotief is. Kolle was gaandeweg niet voor iedereen duidelijk, en hier en daar ontstond koolbloem, waarin kool wellicht verwijst naar de zwarte vlekken op de kroonbladeren. Wat hebben hanen met klaprozen te maken? In het Land van Hulst hoor je soms coquelicot, een Ont lening aan het Frans. Men neemt over het algemeen aan dat coquelicot, van oorsprong een woord voor 'haan, op de klaproos is overgedragen vanwege de rode kleur van de bloem die doet denken aan de kleur van een hanenkam. Haantjes dat niet bekend is in Zeeland, heeft dezelfde oorsprong. De variant koekeloerenhaan hoor je in Oost- Zeeuws-Vlaanderen aan de grens met de provincie Oost- Vlaanderen. Het eerste deel verwijst naar het geluid van de haan. Onkruid Rozewied was nog bekend in Goes, Wemeldinge en Re- tranchement in de jaren zestig, het is een samenstelling van roos en wied 'onkruid'. Het benoemingsmotief is duidelijk: de op een roos lijkende klaproos werd tussen de tarwe gezien als onkruid. Ook in het Engels is weed de naam voor onkruid. Het is een oude Kust-West-Ger maanse vorm. Wiet als naam voor drugs heeft dezelfde oorsprong. Volksgeloof In Kapelle-Biezelinge was spokeblomme bekend en die naam kreeg de klaproos omdat het volksgeloof ervan uitging dat wie een klaproos in zijn mond kreeg, dood zou vallen. Men kende dus bovennatuurlijke, huivering wekkende en angstaanjagende eigenschappen toe aan de Nehalennia herfst 2021 nr. 213 klaproos. In feite dezelfde krachten die men aan spoken toedichtte. Het was ook een middel om kinderen schrik aan te jagen. Blijf weg uit het koren! Als kinderen immers bloemen plukten in het koren, werden de planten be schadigd. Als je in het koren liep, zouden spoken je mee nemen. In het Nederlandse taalgebied - buiten Zeeland - waren andere namen in gebruik zoals korenpater, bloed zuiper en wolvenroos. Spokenbloem komt trouwens ook voor in Friesland en Groningen. Volgens de PLAND, een database met enkel namen voor planten in Vlaanderen en Nederland was ook kwadeogenbloem ooit nog bekend in Zeeuws-Vlaanderen. Ook hier weer het schrikaanjagende motief: als je de bloemen plukt, dan word je blind. Hier en daar wordt ook wel gesuggereerd dat de blaadjes gebruikt zouden worden bij oogkwalen. Papaverbloem Papaverbloem, een variant die voorkomt op Schouwen, Tholen, Walcheren, Zuid-Beveland en incidenteel in Zeeuws-Vlaanderen, bestaat uit papaver, de wetenschap pelijke naam van de korenbloem, en bloem. Het kan ook zijn dat de gelijkenis met de grote papaver, de papaver somniferum waaruit maanzaad en opium gewonnen wordt, verantwoordelijk is voor de naam. Het is duide lijk dat deze naam stilaan terrein verovert ten koste van oudere namen. Naast het standaardnederlandse klaproos komt her en der in het Nederlandse taalgebied papaver en papaverbloem voor, zoals te zien is op de kaart uit Wie zegt wat waar. Nog enkele oudere namen Vroeger kende Zeeland volgens het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten nog enkele andere namen voor de klap roos. Roos zelf komt verspreid in Zeeland voor. Korenroos werd genoteerd in Koudekerke en in Sint Annaland. De naam roos wordt gebruikt voor planten met opvallende of mooie, rode bloemen. De letterlijke betekenis van ko renroos is dus eigenlijk een op een roos gelijkende bloem die tussen het koren groeit. En dan hadden we ook nog slaaproos, nu niet meer opgegeven, maar vroeger bekend op Schouwen-Duiveland en in West-Zeeuws-Vlaanderen. De zaadjes van de bloem zijn immers een beetje slaapver wekkend. Slot Dialectverlies kunnen we niet tegenhouden, oude namen voor de klaproos hangen nu nog hier en daar in het ge heugen van echte dialectsprekers, jongeren daarentegen kennen alleen nog klaproos of papaver. Gelukkig zijn er de voorbije honderd jaar voldoende pogingen geweest om woorden voor planten neer te schrijven, zodat ze voor de eeuwigheid bewaard blijven. Het verdwijnen van namen voor planten heeft natuurlijk ook te maken met onze min dere kennis van de natuur. De Tier, V. e.a. Wie zegt wat waar. Regionale taal in Neder land en Vlaanderen. Onze Taal, Den Haag (2021). Volkskunde Mit d'n brommer op vakansie Onlangs is een boek van Wim Daniels verschenen dat over reizen in vroeger tijd handelt. Een van de hoofdstukk en gaat over reizen met een brommer. Hieronder volgt wat dat betreft een eigen ervaring. A 68jaer hè 'k in m'n ouwerlek huus ëweund in de Duunkêr- kerwegt in Ouddurp. Het was een in 1928 gebouwd huus, dat op een percêêl lag van iejtewat mêêr as 2000 m2. D'r höorende dus een hëêl gróöten tuun biej. Dêêrin wiere in vroeger tied alderleie land- in tuunbouwproducten ver bouwd. Dat was toe in 't begin nöödig om die te verkoapene, om zoo de jaerlekse rente in aflossieng van de hypotheek schuld te kunne betaelene. Toe in 1938 de ouwe eigenaer, m'n overgröotvaoder. stierf, en d'r 'n èrfenisse beschikbaar kwam, binne alle schulden af'elost. Huus in tuun,'t hof, kwamme toe in eigendom, 't Verbouwene van de producten gienggeweun door. Je kon zoo jaerleks nog wat bieverdiejne. 't Geld wier mêêstal gebruukt om 't ëên in 't aore an 't huus op te knappene of nieuwe meubels te koapene. Netuurtuun Eind jaeren tachtig van de vorigen êêuw hè ik 't huus van mijn ouwers 'ekocht. 't Verbouwene van land- in tuun bouwproducten zag ik niejt mêêr zitte in ik besloot d'r 'n landschapstuun van te maekene mit inheemse planten, vievers in 'n gróóte deur heggen omheinde prieeltuun. De bekende landschapsarchitect Henk Gerritsen heit voor die omheinde tuun 'n ontwèrp 'emaekt. 't Resultaot mocht d'r weze, mar aolles vèrgende wel veel ongerhoud. Jaerenlank hè 'k hulp 'ehaod van êên hêêl goeie, creatieve tuunvrou- we. Mar aolles wier mien teveel, toe ik aolles allêêne most doewe, zóó'n driej jaer 'elee.. Toe hè 'k 't huus verkocht. Nieuwe eigenaers De êêrste nieuwe eigenaer heit gelieke de natuurtuun laete verwoeste: de vievers wiere 'edempt, alle boamen, heggen in struuken wiere 'eróóid in de planteriekdom mit mesie- nen weig'eschrapt. In 't kaele veld stonge toe allêêne nog twêê hockeydoelen. Ik hè dat allemaele nog 'n jaer motte 31 klaproos kankerbloem kol(le)bloem, koolbloem (rode) korenbloem spookbloem en varianten donderbloem en varianten II;.: zereogenbloem wolvenbloem, wolvenroos stinkroos maankop slaapkop woorden met pater a rozewied "8 cP. <9 ft8So- .t* M jï 't Wrak, êêns 'n brommer

Nehalennia | 2021 | | pagina 17