Nehalennia 0p de voorkant: Van de redactie Kopij Van de redactie Pau Heerschap Tijdschrift van de Zeeuwse Dialect Verênigieng Verschijnt viermaal per jaar. Aflevering 213, herfstnummer, september 2021 [SSN 01687131 Redactie P. (Pau) Heerschap (hoofdredacteur) drs. R.M. (Ronald) Rijkse lie. V. (Veronique) De Tier G. (Gerard) van der Wal R. (Rinus) Willemsen (eindredacteur) Redactiesecretariaat Bijdragen voor Nehalennia kunnen naar de redactie worden ingezonden, t.a.v. R. Willemsen, e-mail rwillemsen@zeelandnet.nl als Word-bestand. Omvang maximaal 2500 woorden. Illustraties apart aanleveren als jpegbestanden. De redactie is niet verantwoordelijk voor de inhoud van de bijdragen. Lidmaatschap/abonnement Nehalennia is een uitgave van de Zêêuwse Dialect Verênigieng (www.zeeuwsedialect.nl) De contributie voor het lidmaatschap bedraagt 25,00 per jaar. Het contributiejaar loopt van 1 januari tot en met 31 december. Men kan zich het gehele jaar als lid of donateur aanmelden. Leden en donateurs ontvangen Nehalennia gratis. Voor betaling van de contributie wordt een nota toegezonden. Opzegging van het lidmaat- of donateurschap moet uiterlijk vóór 1 december geschieden. Aanmelding, opzegging en adreswijzigingen dienen uitsluitend schriftelijk te worden gericht aan: Administratie Nehalennia, dhr. M. Passieux, Bernadottelaan 168, 2037 GW Haarlem, tel. 023-5337602, e-mail rienpassieux@online.nl. Verzending en bestelling Losse nummers van Nehalennia kosten 7,50 inclusief administratie- en verzendkosten. Ook oude nummers en andere verenigingspublicaties zijn vaak nog verkrijgbaar. Bestellen: maak het verschuldigde bedrag over naar rekeningnummer NL96INGB 0656 2500 46 van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek o.v.v. afleveringsnummer(s), het gewenste aantal exemplaren en uw postadres. Losse nummers kunnen niet contant worden betaald. Waarom de wijdbisschop naar Biervliet kwam Rinus Willemsen De verdwenen stolpboerderijen van Schouwen Wim de Vrieze, Pau Heerschap Willem en Jannetje van Riet Jan J. B. Kuipers Bram de Koker Gerard van de Velde Verenigingsnieuws Spotriempjes Jan Risseeuw f Nichiel Lucieer, een vergeten dorpsdichter Volksliederen in Zeeland Rinus Willemsen In gesprek met Frans van der Maas Rinus Willemsen M'n Stikje Pau Heerschap De klaproos in de dialecten Veronique De Tier en Piet van Sterkenburg Volkskunde Pau Heerschap Reacties van lezers Sjaak van Loo, Leo Huijsen, Peter Vleugel Verhalen en gedichten Lau Eikenbout, Henk Blom, Jan Lauret, Klaos Kastelein f Varia Beantwoording van de vragenlijst Rinus Willemsen Nieuwe vragenlijst Rinus Willemsen Secretariaat Voor verenigingsaangelegenheden wende men zich tot. - ZDVdhr. R. Willemsen, Boterzandestraat 15, 4521 AS Biervliet. Deze Nehalennia kwam tot stand met steun van de Provincie Zeeland. voor het volgende nummer indienen uiterlijk 20 oktober 2021 bij de redactie. Molen van Retranchement, foto Rinus Willemsen. Nehalennia herfst 2021 nr. 213 Wie de inhoudsopgave bekijkt moet wel tot de slotsom komen, dat de redactie er weer in geslaagd is een afwisselend nummer samen te stellen. Zo komen niet alleen de vaste rubrieken aan de orde, maar deze aflevering biedt ook een aantal interessante artikelen. Rinus Willemsen geeft antwoord op de vraag waarom Foto' MieP ^anis de wijdbisschop naar Biervliet moest komen, Wim de Vrieze geeft een overzicht van de verdwenen stolpboerderijen op Schouwen met uniek fotomateriaal. Er was zelfs zoveel informatie over dit boerderijtype dat we er in het volgende nummer op terug komen. Jan Kuipers behandelt enkele personen die van betekenis zijn geweest voor de kolonie 'Walden' van Frederik van Eeden. Het is altijd weer leuk om een Nehalennia samen te stellen, temeer omdat dit momenteel de enige contactmogelijkheid is met de leden. Het bestuur had zich al een beetje verheugd op het feit om u weer te ontmoeten tijdens een dialectdag, maar na uitvoerige bespreking kwamen we tot de slotsom, dat het gezien de huidige omstandigheden, onverstandig is die te organiseren. Denk alleen al aan het houden van een maaltijd, het mogelijk maken van het bezoeken van een boekenstand en de drukte van het gezamenlijk nuttigen van een aperitief. Daarom is besloten dit jaar helaas weer geen dialectdag te organiseren. Dat houdt in dat er ook geen ledenvergadering kan plaatsvinden. In deze Nehalennia vindt u daarom het jaarverslag en het financieel overzicht over 2020. Wie daar vragen of opmerkingen over heeft, kan contact opnemen met de secretaris en/of de penningmeester. Hun telefoonnummers en mailadressen vindt u in deze Nehalennia. Al in vorige afleveringen hebben wij u geïnformeerd over het feit dat wij veel waarde hechten aan samenwerking. Concreet heeft dat al gestalte gekregen in het gezamenlijk organiseren van een bijeenkomst met de vereniging 'Het werkend trekpaard'. In dit nummer kunt u er meer over lezen. Met andere verenigingen zijn we wat samenwerking betreft in gesprek. Als compensatie voor het niet houden van de dialectendag, bieden wij u deze keer een extra dikke Nehalennia. Namens de redactie wens ik u weer veel lees- en kijkplezier. Pau Heerschap, hoofdredacteur.

Nehalennia | 2021 | | pagina 2