De verdwenen stolpboerderijen van Schouwen Wim de Vrieze en Pau Heerschap Wie op Schouwen van Serooskerke naar Zierikzee rijdt, ziet aan de linkerkant het water van Plan Tureluur blinken. Men kan zich dan moeilijk voorstellen dat in dit uitgestrekte lage land van Schouwen in 1819 nog 35 stolpboerderijen stonden. Dit bestand is in de negentiende en twintigste eeuw steeds verder uitgedund, totdat de laatste als gevolg van de watersnood van 1953 bijna volledig verwoest werd. Deze had misschien nog wel gerestaureerd kunnen worden, maar in die tijd was de algemene tendens: liever slopen dan restaureren. Het gevolg is dat er op Schouwen geen enkele stolpboerderij meer te zien is. De laatste Na de inundatie van 1944/1945 waren er op Schouwen nog drie stolpen over: 'De Kevie' van J. Viergever, die in 1947 gesloopt werd, 'De Stolpe' van J. Hanse aan een dreef van de Arkelweg bij Moriaanshoofd, die verwoest werd in 1953 en de stolp aan de Verseputseweg van C.P. de Vlieger, die de ramp overleefde, maar waarvan het restant in 1956 afgebroken werd. ttjfc 7' 4;VV;,r Waarom waren de stolpen hier gekomen? Al in de 17e eeuw werden die typisch Noord-Hollandse stolpen door kaasmakers naar hier meegebracht omdat men kazen in Schouwen toen nog niet kende. Er was in die tijd extra vraag naar kaas gekomen vanuit onder andere Zierikzee, Middelburg en Veere voor de bevoor rading van de internationale verre scheepvaart naar onder andere Oost- en West-Indië. Eerder had men eeuwen lang voor de zoutziederijen uit Zierikzee in dit lage gedeelte van Schouwen, waar dat kon, zoute turf afgegraven en verbrand. Daarna werd er van de as hoogwaardig zout gewonnen. Dit werd officieel verboden in 1525, omdat de gronden steeds lager kwamen te liggen. Door het moeren (zoals dat genoemd wordt) was een drassig, nat en goedkoop leeg weidegebied overgebleven voor de nieuwkomers. Door een ingegraveerd jaartal '1609' in een stolpgebint en blijkens een geschrift van een dominee te Kerkwerve uit die tijd, weten we dat toen de migratie van veehouders uit Noord-Holland begonnen was en mogelijk twintig of dertig jaar aanhield. Wanneer en waarom verdwenen de stolpen? De eerder opvallende vraag naar kaas viel eind 18e eeuw grotendeels weg. De namen Stolpweg bij Serooskerke en Nieuwerkerk in Duiveland wijzen nog op deze hofsteden van toen. Ook de nog bestaande familienaam Van de Stolpe ontstond rond 1765 toen Hubrecht Janszn. in Dui veland genoemd werd als bewoner van een stolp die daar dan aan een dreef in de westelijke Vierbanen polder stond. Hoe zagen de stolpboerderijen eruit? Het grondvlak van de vroegere stolp, van een Noord Hollands type, was een vrijwel vierkante constructie van circa 18 bij 18 meter met houten zijwanden, die maar twee meter hoog waren. Het enorme vierzijdige pannendak dat in een punt uitliep rustte op vier zeven meter hoge houten stijlen, die door een ringgording verbonden waren. Met de nodige dwarsverbindingen was het een sterke constructie die in totaal ruim tien meter hoog was. De middenruimte, het tasvlak, werd altijd gebruikt om het hooi op te slaan. Daaromheen lagen het woongedeelte, de stallen en de Nehalennia herfst 2021 nr. 213 mendeur deel of dorsvloer zee gang hooitas jongvee woonkeuken zomerkamen winterkamer koeienstal kalveren wagen- en werktuigberging. Later, eind 19e eeuw met meer graanteelt werd dit nog uitgebreid met een dorsvloer en ruimtes voor andere werkzaamheden. De hier ver melde afmetingen gelden voor 'De Kevie', maar ze konden natuurlijk variëren per stolp. Zo waren er wat grotere en kleinere stolpen. Waar stonden de stolpen? De stolpen stonden in het gebied tussen Serooskerke, Kerkwerve, Duivendijke, in het laagste deel van Schou- wen-Duiveland, ongeveer waar nu het gebied 'Plan Tureluur zich uitstrekt. Op onderstaand kaartje is het spreidingsgebied met daarop aangegeven de plaatsen van de stolpen duidelijk te zien. Het kaartje is van 1900, het is een gedeelte van de Topografische en Militaire kaart van het Koninkrijk der Nederlanden. Een aantal stolpen onder de loep We zullen nu een aantal stolpen nader bekijken. Stolp "Het Schutje" De achterzijde van de iets verlengde stolp van Leendert van der Wekken stond aan de tegenwoordige Kievits- weg, vlakbij Schutje (Heuvelsweg). Familieleden Van der Wekken-Steur staan hier op een foto uit 1912 voor de twee hoge mendeuren waar achter zich de houten dorsvloer bevond. De jongen met de fiets, zijn tijd vooruit, is Johan yty."., j; P "V in de zomer van 1953 maakte fotograaf Jaap van den Berge uit Haamstede deze indrukwekkende foto van de laatste stolp die aan de Verseputseweg in Kerkwerve stond. Verseputseweg 1955. Op motorfiets links fotograaf Jaap van den Berge. Hier zien we deze boerderij nog in volle glorie. Foto Plattegrond van'De Kevie'. OolvtneJj'kt\ Moriaanshoofct [ktrkwtrvt Noordwe/Je sss dijk X pofdormofan wey waimrfoop SV3 moar O Stoip De in1900 nog aanwezige stolpen op de Topgrafische en Militaire kaart van het Koninkrijk der Nederlanden, Ziertikzee 1861. Inzet: het stolpengebied - gearceerd - afgeleid uit kadastrale minuutplans 1813 -19. Plattegrond Kaartje.

Nehalennia | 2021 | | pagina 5