Strope van Sanne W schop streken ze de graanmaat glad en daarna gingen de bonen in een liewaot (linnen) zak. Vier maten in één zak: 80 kg bonen. Die werden keurig in de graonpiezel opgesla gen. Het werk zat erop voor de arbeiders. Naar de markt De baos (boer) volgde natuurlijk het dorsen van de bonen met meer dan normale belangstelling. Bonen brachten Gerard van de Velde Toen ik nog een schooljongen was, kocht mijn moeder altijd stroop bij Sanne van Dale die een winkeltje in Zuid- zande had. Het was stroop van de Zeeuwsche Boerin. Niet iedere winkelier had stroop, want je moest een heel vat kopen en dat liep in de papieren. In de wintermaanden kookte moeder dikwijls brune böö- nen, zoals ze dat zelf thuis op de Hoogte had geleerd. Op je bord kreeg je dan een schep gekookte brune böönen met een lepel stroop erbij. "Da's goed eten," zei ze dan. Was de stroopkanne leeg, dan moest ik wel eens naar Sanne strope 'aolen. De stroop lag bij Sanne in een vat naast de töög. Dat vat stond op een bak. Ik stond dan voor de toog en zag hoe Sanne de kurke uut 't vat draoiende en dan hield ze met d'r andere hand de lege kan onder dat gat. De stroop liep langzaam uit het vat. Was de kan vol, dan draaide ze de kurk weer in het vat. Het stroopgat poetste ze dan met d'r vinger af. Dan hield ze die vinger onder m'n neuze en mocht ik Sanne d'r vinger mee dat bitje strope d'r an, aflek ken- Dat weet ik nog goed. Al is 't meer dan tachtig jaar gele den. En of die strope lekker smaokende? Kan je begrupen. Strope van Sanne. Daarna zettende Sanne de volle kanne op de schaole en werden de kosten betaald. En ik vloog mee de volle kanne naar huis. immers altijd nogal wat geld op. Met een monsterzakje vol bonen stapte hij vervolgens naar de markt in Oostburg en maakte contact met diverse handelaren. Kon hij akkoord maken, dan leverde hij de volgende maandagmorgen de bonen af. De grote knecht bracht die met het eerste tuig paarden naar de koopman. Dat gebeurde altijd in het tweede schof Nabeschouwing Na de Eerste Wereldoorlog kwam de bonenplanter in ge bruik. Het planten ging nu veel vlugger. Kort daarna, in de twintiger jaren verscheen de zaaimachine op de akker en werden er reken over een breedte van 1.75 m gezaaid. Dat ging nog sneller. Voor paardenbonen waren deze machi nes ongeschikt; de bonen waren te groot. In de jaren 1942 en 1943 hielp ik als jongetje nog mee aan het tollen van de bruine bonen. Ze stonden toen in november nog op het natte land en wij trokken die toen uit. Abraham de Hullu was daar toen ook bij. Hij was op dezelfde 'ofstee begonnen als koeiewachter. Met dank aan: Kee Provo, Isaac de Keuning, mijn grootvader en mijn stiefvader. Sanne bestelde de vaten met stroop bij de leverancier aan de overkant en met de beurtschipper en de voerman, kwamen die op Zuidzande terecht. De voerman nam ook de lege vaten weer mee. In het Land van Cadzand was ook nog een gezegde, dat ik met alle plezier wil doorgeven. Da's ook een stroopkanne, in de betekenis van een fleimer. En fleimen? Mee de stroopkanne riejen. Nehalennia winter 2021 nr. 214 N'n Stikje Mien êêrste fiets Bie 't opruume van ouwefotoos kwam ik 'n kiekie teege van mien eerste fiets. Omdat we toen al 'nflienk gezin hadde en m'n vaoder 'n klokke-, horlooge-, en soms oak poppedokter was en 'n klein wiengkeltie dreef in klokke, wekkers, horlo ges, barometers, bestek enz. in 'n klein dorpie, hadde we mar weinich te besteeje voor 'n fiets voor mien. Mar mien vaoder had erchus 'n tweedehangs fiets op de kop getikt, waer ik trots op was. Omdat 'tfraeme te groot waswerde d'r houte blokke op de trappers gezet. Vanweege 't ofwiekende model hadde mien broer en ik, het over mien "spriengbok". IfVj 1 1 Toen ik naer de H.B.S. most, haw ik in degrööte vekansie op 't langd gewerkt bie Ome Kees, die saeme met z'n moat langd huurde en aerpels, juun,witlof enz. verbouwde. Ik most dan zes uur bie ome Kees weeze en dat gieng ik achter op de brommer naer 't langd. Ik had dan noch zo'n slaep dat ik haest van de brommer viel. Ik plokte oak wel aerbeezems bie Bram Foase in Ouwe Tonge. An 't einde van de schöölvekansie had ikgenoggeld om 'n nieuwe blauwe Union sportfiets met verchroomde remstange te kenne koape bie jan de fietsemaeker in 't durp. 't Vol gende jaer heit mien broer voor 'n nieuwe Locomotief fiets gewerkt. Daer was 'n zoo zuunich op dat ie 'm elke week oppoetse en 't kooper deur 't chroom van 't stuur kwam deur 'tpoetse. Leo Huijsen, Ouwdurp Van de bestuurstafel De vereniging kwam in het bezit van interessant dialect materiaal via de heer Kwekkeboom in Biggekerke. We kwamen een aantal schetsen tegen in een schriftje van Jeanne de Wilde uit Heinkenszand. Zij trouwde met Izaak Kwekkeboom, geboren Sint-Laurens 1920. Uit de nalaten schap van dit kinderloze echtpaar ontving de vereniging via de heer Kwekkeboom uit Koudekerke het bovenge noemde schriftje. De Izaak Kwekkeboom was een gekend verteller in dialect. Van hem hebben we ook diverse stuk ken in dialect ontvangen. Heer Kwekkeboom, nogmaals bedankt. We ontvingen van de heer I. M. van Loo (Kruiningen) uit een nalatenschap, een exemplaar van het Zeeuws Woor denboek. Waarvoor onze hartelijke dank. Volksliederen Westkappels volkslied Omstreeks 1930 schreef hoofdonderwijzer Piet de Vos de tekst van een liedje dat later zou gaan gelden als het volks lied van Westkapelle. De tekst getuigt van de liefde voor en de gehechtheid aan het dorp dat iedere inwoner kenmerkt, jong en oud. De tekst werd geschreven op een melodie die zou zijn gecomponeerd door de collega van De Vos, Houtekamer. Wellicht heeft een bestaande melodie als voorbeeld ge diend. Pieter de Vos Geboren te Westkapelle 28 september 1887, overleden te Westkapelle 31 augustus 1970. Aangesteld als onderwijzer aan de Openbare Lagere School te Westkapelle in 1907. Met ingang van 1 januari 1921 werd hij benoemd tot hoofd der school. Op 1 oktober 1948 ging hij met pensi oen. Pieter de Vos heeft veel betekend voor het sociaal-cultu rele leven in Westkapelle. Hij schreef teksten voor diverse schoolliedjes in Westkappels dialect en ook het bekende lied "Op Wasschappel bin 'k gebore", wat geldt als het Westkappels volkslied. Of hij ook de muziek zelf compo neerde of gebruik maakte van bestaande melodieën is niet helemaal duidelijk. Hij bekleedde diverse bestuursfuncties, onder andere secretaris/penningmeester van de Stichting Westkapelle Herrijst en voorzitter van de muziekvereniging O. K. K. en het Groene Kruis. Gilles Houtekamer Geboren te Wemeldinge 29 maart 1880, overleden te Goes 15 mei 1967. Benoemd tot hoofdonderwijzer van de open bare lagere school in Westkapelle per 1 mei 1912. Op 1 januari 1921 vertrokken naar Kloetinge. Korte tijd na zijn aanstelling in Westkapelle richtte hij het schoolkinderkoor "De Kleine Westkappelaars" op. Met dit koor bereikte hij een hoog niveau; het trad overal in Ne derland op, bijvoorbeeld voor het Koninklijk Huis en het kreeg daardoor landelijke bekendheid. Het kinderkoor poseerde voor diverse ansichtkaarten. Na het vertrek van Houtekamer hield het koor op te bestaan. Met dank aan Ivo van Beekhuizen, Het Polderhuis en Jan Kaland van de Stichting Cultuurbehoud Westkapelle. 21 Bonen dorsen op de dorsvloer, tekening auteur. i'NecwMEir Die van Zaamslag worden Stropielekkers genoemd. Dit beeld staat op het Plein in Zaamslag. Jongens snoepen uit het vat met stroop. tóv'iYj

Nehalennia | 2021 | | pagina 12