m 26 Vorige winter hebben we een grote wei met daarin een drinkput voor het vee, 'n pèèreput kort gezet. We, daarmee bedoelen we de werkgroep knotten van het Duumpje. Deze vereniging is actief als natuurclub in West-Zeeuws-Vlaanderen. persdraod saomengebonden. Jao, 'êêl vroeger mee taoie wissen. Die binnen dao eêl geschikt voor, omda ze zö taoi binnen. Je kan de musters niet onmiddellijk gebruiken. Ze moeten eerst een halfjaartje drogen. Daarom worden ze in 'n mus- terdvumme gestoken. Zo'n bouwwerk is heel geschikt voor vogels om erin te nestelen, maar ook muizen, ratten en an dere kleine dieren vinden er een veilig onderkomen in. Die musters worren op de boerderieje gebruukt. Maor ook de bakker is een vaste klant. Die 'eit liefst ook nog een paor musters derbie mee klippels derin. Die geven meer wèrmte dan die dunne takjes. Dan vliegt de wèrmte zö deu de schouwe. Musters, die maoken wudder altied op 'n musterdpèèrd, zegt Roger Blaakman uut Öösburg, die vroeger vee troen- ken knottende. De mustertakken wieren vroeger mee dun De dikke takken van 'tgewaoi van de knotbomen, vaak wilgen, worden in stukken gezaagd op 't zaogpèèrd. En gekliefd voor brand'out. Langere dunne takken zijn bij uitstek geschikt om een houtril te maken. Een ril is nuttig om kleine zangertjes in te laten leven. Nehalennia winter 2021 nr. 214 Correcties Nehalennia 213 Lange dunne takken die je eigenlijk niet kan verwerken, kunnen worden opgestapeld. Om omwaaien te voorko men, worden ze tijdelijk vastgezet met gebruik van gaffel- takken die in de grond worden geslagen. Dikke takken kan je ook gebruiken als boerengerief'out: böönenpèsen of om rotte paolen van een afrastering te ver vangen. 'n Dagje werken in de buitenlucht, meestal op zaterdag van november tot en met maart is prachtig. Lekker in de natuur, 'n Plasje doen? Jao, achter 'n troenke. Maar de grote boodschap doe je natuurlijk bij de boer op de buitenplee. Op het eind van de middag is iedereen tevreden over het geleverde werk. Het hout ligt als het ware te pronken voor de boerderij. In het artikel De Klaproos in de dialecten, van Veronique De Tier en Piet van Sterkenburg (Nehalennia 213, blz 29 en 30) ontbreken de onderschriften. Blz 30 kol a: Veel van de woorden die het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten heeft opgenomen, worden nu nog nauwelijks gebruikt. Blz 30 kol b: In recente dialectopvragingen lijkt klaproos het te winnen van de oudere benamingen. (Vragenlijst Vraag en Antwoord 2015) blz 31 Woordkaart klaproos in Wie zegt waar Regionale taal in Nederland en Vlaanderen, getekend door Winif red Broeder, landkaartNL op basis van gegevens van de PLAND (Meertens Instituut) en de DSDD. (Instituut voor de Nederlandse Taal) Blz 39, In memoriam Nelly Raats: lees De Zuid-Bevelandse werkgroep, in plaats van Jopie Minnaard Verantwoording foto blz 20: Illustratie Z.B. No 0082455. Gerard van Daele is actief met zijn jirrizaag. De wei is helemaal geknot. Het musterpèèrd. De takken worden eerst met een ketting aangetrokken. De mustervumme. De plee. De houtril. Toepassing van een gaffeltak. Musters en een hoop zogenaamde staken. (Plantgoed voor nieu we knotwilgen).

Nehalennia | 2021 | | pagina 15