Meer over het Schouwse stolptype In 1970 werd begonnen met de aanleg van het eerste ge deelte van de Boomweidelaan, waardoor de mogelijkheid ontstond voor huizenbouw op Schore. Enkele jaren later werd het tweede gedeelte aangelegd. In die jaren woonde aan de Haaimeet het kunstenaarsechtpaar Zwart met hun zoontje. Zij was een begenadigd weefster van wandkle den en hij kunstschilder van bizarre wezens en smeder van voorwerpen voor straattoneel. Na enkele jaren later verhuisden ze naar Rilland. In 1975 werden in de tuin van De Jager aan de Haaimeet zes woningen gebouwd. In 1970 werd ook begonnen met de bouw van de vier- baansweg A 58 door Zuid-Beveland en kwam er een tunnel onder het Kanaal door Zuid-Beveland. Voor de bouw van de tunneldelen werd ten zuiden van de be staande bruggen aan de Schoorse kant een diepe bouwput gemaakt. De bemaling van deze put veroorzaakte talrijke verzakkingen en scheuren in diverse woningen. Ook de school met het verenigingsgebouw liep schade op. Uit het bedrag dat als schadevergoeding werd uitgekeerd, werd aan de Boomweidelaan een nieuwe school gebouwd met de toepasselijke naam 'Het Tunneltje'. Helaas werd in 2014 de school opgeheven wegens gebrek aan leerlingen. Door de aanleg van de A58 werd de buurtschap 'Het Meultje' gescheiden van Schore. Deze wijk is thans nog slechts langs de Westkanaalweg bereikbaar. Vanaf 1990 werd het Kanaal door Zuid-Beveland verbreed tot 106 meter. De spoor- en verkeersbruggen bij Vlake werden vernieuwd en een aantal meters hoger aangelegd, Door deze verbre ding verdwenen delen van Vlake, geheel Schore achter de Brug en alle woonhuizen aan de westelijke Kanaalweg. Bij Hansweert kwam een groot nieuw sluizencomplex tot stand. Toch bleef Schore een prettig dorp om te wonen, ook al verdwenen van lieverlee de winkels en de neringdoenden uit Schore. Als laatste sloot bakker Stevense op 1 novem ber 1999 zijn winkel en bakkerij. Nieuwe bedrijvigheid ontstond door vestiging van een zorginstelling. Daarvoor zorgde een kleinzoon van aan nemer J. van Koeveringe op Rust na Onrust. Getuige de uitgave van een dorpskrant en andere activiteiten is er in Schore een levendige dorpsgemeenschap die trots terug kan kijken op tien eeuwen historie. In 1949 werd de school ingrijpend verbouwd. Er werden twee klaslokalen bijgebouwd en de oude school werd verbouwd tot verenigingsgebouw. Hierin was een zaal met een podium. Ook vond de kleuterschool er onderdak en was er een spreekkamer voor de huisarts. Nehalennia winter 2021 nr. 214 Wim de Vrieze en Pau Heerschap De eerste bijdrage over de Schouwse stolpboerderijen in Ne halennia 213 bevat enkele vergissingen en onvolledigheden. Om deze recht te zetten beschrijven we enkele reeds eerdere getoonde boerderijen hier nogmaals, met de correcties. Omdat we een aantal afbeeldingen in het vorige nummer niet konden plaatsen staan deze in deze aflevering. Aanvulling over de 'Kevie' De 'Kevie' kreeg deze naam pas na de hevige storm van 30 september 1911, toen door de wind de puntige top van deze stolpboerderij af woei. Het dak werd gerepareerd door de timmerman van Kerkwerve en kreeg toen een afgeplatte top. Deze leek toen wel op de bovenkant van een kevie, een mand om pluimvee in te vervoeren. Stolp van de familie Van den Bos In november 1916 vertrok de laatste boerenfamilie we duwe J. van den Bos, uit deze stolp naar Moriaanshoofd. Kort voor de afbraak werd fotograaf RC. Pagé uit Zierik- zee ontboden om dit oude historisch gebouw nog eenmaal "uut te laete trekken". Voor deze gelegenheid werden ook de gordijnen nog teruggehangen! Links van de keukendeur stond de later aangebouwde bakkeet, ook gebruikt als zomerhuis, met de schoorsteen van het openvuur. De twee ramen zijn van het winter- woongedeelte en de rechterdeur gaf toegang tot de karn- stal waar een grote karnmolen stond, aangedreven door een hond in een ronde tredmolen. Hiermee werd boter bereid voor de Zierikzeese "donderdagmart". Let wel, zo'n kelder, om melk en boter koel in te bewaren, was er in de stolpen door de hoge grondwaterstand meestal niet. Deze stolp had een stal voor acht koeien en één voor het paard. Voorgevels van stolpen, zoals deze, stonden meestal met de voorgevel op het zuidoosten, als bescherming tegen de overheersende westenwind. Dit bedrijf van ongeveer 10 hectare bestond voornamelijk uit weiland en lag aan het eind van de nu doodlopende Bootsweg bij Moriaanshoofd. Stolp "Het Rietvelt" Op het eind van een dreef, tussen de Zwaardweg en de Slikweg stond deze stolp van de familie J. Jonker, de enige die ooit op een ansichtkaart werd uitgegeven. De foto uit 1911 is gemaakt door de beroemde Zeeuwse vogelfotograaf Johannes Vijverberg (1888-1965), school meester in Noordgouwe. Het gebouw werd in 1919 gesloopt. Jonker was hier de laatste boer. Het primitieve gebouw was bijna helemaal met riet af gedekt. Men zei: 'een stolp is pas een stolp wanneer men een 'melkteste' onderste boven op de nok kan zetten.' De winterkamer rechts, had dakpannen en dateerde volgens het kadaster van na 1814. De nieuwe verkeers- en spoorbruggen bij Vlake. rfïlüW Schore in 2020. 'Het Rietveld'. Een kevie is een mand om pluimvee in te vervoeren. 'De Kevie'.

Nehalennia | 2021 | | pagina 7