Zomaar een getal: de joodse bevolking van Zierikzee in het jaar 1902 Jan Kouwen Dat grootte, beter gezegd volume, bij een onderzoek niet altijd zaligmakend is heb ik laatst weer eens bevestigd zien worden. De charme van onderzoek zit hem toch vaak in het detail. Zo vroeg ik me af of een getal dat in de administratie van de gemeente van Zierikzee genoemd wordt wel juist kon zijn. Het gaat hier om het aantal joodse inwoners van de stad Zierikzee in het jaar 1902. Volgens opgave waren dat er 28. Op een totale bevolking van 6.824 personen is dat niet echt veel. Niet eens een half percent. Het genoemde cijfer is gebaseerd op het bevolkingsregis ter van de stad over de periode 1881 tot en met 1914. Dat was dan ook de plaats om te gaan kijken of het klopte. Het oude fiches-systeem mocht letterlijk haar licht op de zaak werpen. Een behoorlijke klus omdat je al deze fiches bekijken moet om zo alle namen - met de rest van de ge gevens - te kunnen noteren. Bijvoorbeeld op welke datum men naar Zierikzee kwam of vertrok. Het heeft enige tijd geduurd, maar tenslotte was er een behoorlijke lijst met namen. De volgende stap was het filteren, elimineren, cor rigeren en controleren van het genoteerde. Omdat niet zeker is of het getal van 28 joodse inwoners op een peil datum is bepaald - bijvoorbeeld 1 januari of 31 december van 1902 - is het overzicht eerst teruggebracht tot een volledig jaar. Dus inclusief de 'bewegingen van komst en vertrek. Nu is het verleidelijk om gelijk met totalen en statistische gegevens te komen, maar waarom niet 'gewoon' een aantal uit het rijtje nalopen? Dan komen de totalen wel aan het eind. We beginnen met een twijfelgeval: Abraham Willem Buurent, geboren op 27 september 1856 te Opperdoes en in 1902 wonende op de Mol 7. Als beroep staat 'O.I. amb tenaar met verlof' vermeld. Hij heeft zich op 30 januari 1894 in Zierikzee gevestigd. Maar op de kaart staat 'ambts halve ingeschreven'. De vraag is dus of hij daadwerkelijk in de stad woonde. Maar wat nog lastiger is: met potlood staat geschreven 'israëliet'. Of het klopt? Zijn vader is Wil lem Samuel van Buuren en de naam van zijn moeder is Mietje du Mosch. Een echtpaar dat zich op 3 augustus 1899 te Zierikzee ves tigde was Arthur Frankel en Mietje Wijzenbeek. Arthur, geboren op 30 juni 1853 te Zwolle is de zoon van opper rabbijn Jacob Frankel en Dorothea Baer. Mietje, geboren op 31 maart 1860 te Culemborg, is de dochter van Izaak Wijzenbeek en Betsie Berlijn. Het echtpaar dat op 14 maart 1897 te Zaandam was getrouwd kwam van Amster dam naar Zierikzee. Arthur had daar gesolliciteerd naar de functie van redacteur bij de 'Zierikzeesche Nieuwsbode'. Het echtpaar zou tot aan zijn pensionering in 1920 in Zie rikzee blijven wonen, eerst op het adres Havenpark 41 [l]1 en later in 't Vrije 10. [2] In Zierikzee is in 1903 ook hun tweede zoon Jacob geboren, die op alijah is gegaan en in april 1992 te Haifa is overleden.2 Arthur was een druk bezet man. Naast zijn redacteurschap is de lijst van organisaties- zowel joodse als niet-joodse - waar hij bemoeienis mee had indrukwekkend te noe men. Van 1901 tot zijn vertrek heeft hij binnen de joodse gemeenschap diverse bestuursfuncties bekleed, waaronder het voorzitterschap in de periode 1912 tot en met 1917. Ook heeft hij nog geprobeerd om een politieke carrière te starten. Dit mislukte jammerlijk. Maar misschien was dit maar goed ook omdat hij - onder het pseudoniem 'Brinio' - regelmatig het stadsbestuur van Zierikzee in de 'Nieuws bode' op de hak nam. Ook de viering van de verjaardag van koningin-moeder wordt door Brinio bekritiseerd. Vanwege de zondagsrust waren de festiviteiten verzet naar de zaterdag, waarbij dus geen rekening werd gehouden met de 'zaterdagrust' van de joodse bevolking.3 Arthurs vrouw Mietje, van huis uit modiste, heeft ook in Zierikzee dit beroep uitgeoefend. In diezelfde hiervoor ge noemde Zierikzeesche Nieuwsbode verschenen van haar Nehalennia winter 2021 verschillende zakelijke advertenties. Ze was commercieel ingesteld. De verhuizing van het echtpaar van het Haven park naar 't Vrije is de aanleiding voor de volgende adver tentie: "Finale Uitverkoop (wegens verhuizing) tegen zeer lage prijzen, a contant, van alle nog in voorraad zijnde Da mes- en Kinderhoeden en van alle verder Mode-Artikelen. Goederen worden niet op zicht gezonden. Zierikzee, Ha venpark 348. M. Frankel-Wijzenbeek."4 Een tweede echtpaar waarvan de vrouw een geboren 'Stoepeschieter' is woonde in 1902 op het adres wijk D nummer 382; het huidige Visstraat 2/4. [3] Louis Philippe Hornëmann, geboren te Vlissingen op 10 maart 1864 was op 15 mei 1889 in Zierikzee getrouwd met de op 7 mei 1863 te Zierikzee geboren Sara Frenk. Zij is de dochter van Marcus Abraham Frenk en Betje van Dam. Het echtpaar vormde samen met de twaalfjarige dochter Marie Hornë mann, geboren in Zierikzee op 8 februari 1890, een gezin. Vader Hornëmann was naast slager koopman van beroep. Zo staat in de Zierikzeesche Nieuwsbode van 29 juli 1902 de volgende advertentie: "Dagelijks beste ossen te koop, bij L. Hornëmann." We weten, op basis van een aanslag hondenbelasting, dat het gezin in 1902/1903 een hond be zat. Een hond die zelfs in de correspondentie van de stad Zierikzee voorkomt. De oorzaak daarvan is een klacht van kleermaker Adriaan van Blokpoel. Zijn 'klein hondje' was op zaterdagavond 23 juni 1903 door Hornemann's hond zo gebeten 'dat het den volgenden morgen aan de gevolgen is gestorven' aldus het rapport van de politiecommissaris van 30 mei 1903. Omdat het niet de eerste keer is dat er ge klaagd is over de hond van Hornëmann besluit het college van B 8c W 'dat zijn hond op den openbaren weg steeds van een muilkorf moet voorzien zijn.'5 Of het daadwerke lijk tot muilkorven is gekomen is de vraag. Hornëmann stond niet bij iedereen goed aangeschreven. Zo schijnt hij ook niet altijd genegen geweest te zijn om zijn afval orden telijk op te ruimen.6 De familie was betrokken bij het religieuze leven van de joodse gemeenschap te Zierikzee. Zo laat het N.I.W. van 5 januari 1906 weten dat 'de jonge dames M. Hornëmann en K. Frank'- uit naam van de damesvereniging - 'fn een ge paste toespraak' de gemeente een parochet aanbieden. Een parochet is een (gewoonlijk fraai geborduurde) doek die in de synagoge voor de kast met de wetsrollen hangt. De helaas vroeg overleden Marie Hornëmann heeft voor ze op 16 april 1913 te Rotterdam met Eduard Efraïm Bernard trouwde nog enige jaren doorgebracht op de Zierikzeese HBS (1904-1908).7 Een andere, zij het dan tijdelijk, joodse inwoner is Maurits Levij de Vries, de zoon van Levij de Vries en Sara Son. Geboren te Rotterdam op 1 februari 1882 kwam hij op 26 november 1901 naar Zierikzee. Zijn adres hier was Ha venplein 2 [4] (wijk D nr. 372). Als beroep staat genoteerd 'Asp. Lauverts'. Op 5 november 1902 - binnen een jaar dus - keert hij naar Rotterdam terug. Veel meer weten we [nog] niet over hem te vertellen. Een in eerste instantie tweede twijfelgeval - eigenlijk drie - vinden we op het adres Meelstraat 18 [5] (wijk B num mer 387). Daar wonen in 1902 de gezusters Polak: Klara Nathan (Zierikzee, 5 juni 1842), Marianne Nathan (Zie rikzee, 6 augustus 1846) en Rebekka Nathan (Zierikzee, 28 mei 1848). Dochters van Nathan Samuel Polak en Jeanette Bloemhof. Van deze Nathan Samuel is het een en ander terug te vinden in zowel de lokale pers als in de diverse archieven van het Zeeuws Archief. Een voorbeeld: In 1840 onderzoekt opperrabbijn Jacob Lehmans de geruchten - hem via een klachtenbrief gemeld - als zou Polak 'van Godsdienst veranderd zijn.' De opperrabbijn laat Polak daarop weten dat hij 'van de onwaarheid van zijne Gods dienstverandering of van zijne bekeering bewijzen moest geven.' Op basis van de gegeven informatie en mededelin gen van derden concludeert Lehmans dat geen sprake is van afvalligheid.8 Van een andere orde is het bericht in de Zierikzeesche Nieuwsbode van 9 januari 1851: 'Z.M. heeft zijn ex-drilmeester, N.S. Polak, eervol ontslagen als 2de luitenant bij de Zierikzeesche Schutters, terwijl de Arron- dissementsregtbank te Zierikzee, voor eenige maanden, bevel tot gevangenneming tegen hem uitgevaardigd heeft, doch hij is het ontloopen naar Antwerpen.' In 1851 staat zijn naam zowel in het signalementsregister van de straf inrichtingen te Middelburg als in het inschrijvingsregister van de strafgevangenis (ook te Middelburg) vermeld.9 Het gezin Polak vertrekt in 1850 naar Antwerpen en komt via Rozendaal op 4 juni 1851 weer terug naar Zierikzee. Klara, Marianne en Rebekka zijn, voor zover valt na te gaan, nooit getrouwd. De gezusters moeten het niet ge makkelijk hebben gehad. Uit de aanslagen Hoofdelijke omslag blijkt dat Klara en Rebekka jarenlang (1902-1909) een inkomen moeten hebben gehad van tussen de vijftig en honderd gulden. Het inkomen van Marianne, dat ze als winkelierster verdiende, was zelfs te laag om voor een aanslag in aanmerking te komen.10 Een situatie die voor de andere twee vanaf 1910 ook gold. Of de financiële positie van invloed geweest is bij de aanvraag van Klara om in 1914 lid te worden van de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen weten we niet. Wel zien we dat ze alle drie 'van de bedeling' krijgen.11 Joseph Abraham van Zuiden (Hoogeveen, 20 januari 1880) kwam, vanuit Haaksbergen, op 25 september 1902 in Zierikzee wonen op het adres Wijk B nummer 9; dat is nu Appelmarkt 1 [6]. De joodse gemeenschap is blijkbaar voor de vierde maal sinds 1821 begonnen om het Israë litisch godsdienstonderwijs in Zierikzee te formaliseren. Joseph wordt door het 'kerkbestuur' - dat in 1902 bestaat uit de heren S. A. Frenk, A. Frankel en J. Labzowski - tot godsdienstleraar (en tegelijkertijd ook als voorzanger en sjochet) benoemd. Dit alles met de goedkeuring van de in terim-opperrabbijn van Zeeland de heer dr. T. Lewenstein. Het N. I. W. van 1 oktober 1902 meldt trots: 'ZIERIKZEE. 22 Sept. De eerw. heer A. van Zuiden heeft Zaterdag zijn functie als voorzanger in deze gemeente aanvaard. Met het verstrekken van godsdienstonderwijs werd Zaterdag een aanvang gemaakt.'12 Hij had, ondanks zijn jeugdige leef tijd, al enige ervaring, want voor zijn komst had hij deze functie al in Gulpen (Limburg) uitgeoefend. Van Zuiden is geen blijvertje: hij vertrekt op 26 januari 1904 naar zijn geboortegrond Hoogeveen. Een tweede jongeman die we kunnen noemen is Abraham Wilkens. Hij is op 28 oktober 1874 te 's-Gravenhage ge- Gezicht op Zierikzee, ingekleurd. Zierikzee 1902, de nummers verwijzen naar de nummers tussen teksthaken en de bewoners die in de tekst worden genoemd]

Nehalennia | 2021 | | pagina 9