2019 vindt er een reünie-optreden van Bennie Hek en de Houdoes plaats in het Scheldetheater in Terneuzen. In de bekende fluorescerende feestpakken brengt de band het lied Pannenkoek meej bruune suuker. In 2019 stopt Engel Reinhoudt als meewerkend voorman van de Stichting t Kerkje van Ellesdiek. Aan het eind van het jaar ontvangt hij nog de Goessche Diep Fondprijs. De prijs wordt jaarlijks uitgereikt door de Zeeuwse afdeling van het Prins Bernard Cultuurfonds. Diverse artiesten spelen en zingen hem daarbij toe in het Kerkje van El lesdiek. Op 11 juli 2020 overlijdt de Zeeuwse bard op vierenze- ventigjarige leeftijd. Hij was bovendien een gewaardeerd dialectschrijver en vertaler van boeken. 2020 is het jaar waarin het coronavirus de kop opsteekt. Vanaf medio maart komen vrijwel alle culturele evene menten stil te liggen; ook de optredens van streektaal artiesten. Toch laat een enkele enthousiasteling van zich horen. In april geeft Maikel Harte een mini-concert bij het ZorgSaam-ziekenhuis in Terneuzen. Om de zorgmede- werkers een hart onder de riem te steken zingt hij onder meer de evergreen Kapitein Rooïbos. Het concert wordt bijgewoond door vrijwilligers van het festval De Ballade. Dat door de zanger-advocaat georganiseerde festival gaat in dat jaar dus niet door. Broeder Dieleman lanceert alweer een cd37. Deze keer is de figuur van Jan de Prentenknipper (1799-1870) het thema. Over deze reizende knipkunstenaar loopt op dat moment een tentoonstelling in het Zeeuws Museum. Om zijn schijfjes aan de man te brengen rijdt Dieleman rond met een bakfiets waarop zijn handelswaar is uitgestald. Ook met zelfgeknipte prenten verdient de oud-Axelaar nog wat bij in deze moeilijke tijd. Met de inschakeling van Peter Slager bij de cd wordt de samenwerking tussen de twee zanger-liedschrijvers bestendigd. In het liedje cBie de koffie wordt de bolus van Engel Reinhoudt ook nog gememoreerd. Katinka Polderman wordt in 2020 gevraagd om De Gruf- falo in het Zeeuws te vertalen. Het is onderdeel van een project om het populaire prentenboek van Julia Donald son in alle Nederlandse en Vlaamse dialecten over te zet ten. Via een audioversie ingesproken door de cabaretière valt het verhaal ook te beluisteren. Door de coronaperikelen klinkt er nauwelijks dialectmu- ziek meer in de provincie. Zeeuwse Sien zingt niet meer maar geeft een boek uit38. In de Zeeuwse top veertig van 2021 komen slechts elf liedjes in het dialect39 voorbij. Bij de start in 2007 was dat nog het dubbele aantal. Eind augustus en begin september 2021 varen Broeder Dieleman en Peter Slager als curatoren van het Nazomer festival met De Vrijbuiter door Zeeland. Op dit Varend festivalhart5 ontvangen zij andere (niet-streektaal)arties ten. Slechts twintig bezoekers zijn toegestaan. Het covid 19-virus brengt de streektaalmuziek in Zeeland een zware klap toe. Het festival Hrieps wordt opnieuw uitgesteld maar op 11 september staat Surrender toch nog op de bühne tijdens Vogelrock in Vogelwaarde. Bovendien nemen de rockers de videoclip Ik lik mn Zündapp op, die enkele duizenden keren op YouTube wordt bekeken. Bij de Zeeuwse omroep nemen Nederlands- en Engelstali ge nummers steeds meer de plaats in van de streektaalmu ziek. Maar op tweede kerstdag is er voor Omroep Zeeland TV een optreden in het Zeeuws van Katinka Polderman samen met The Juke Joints. Gelijktijdig verschijnt van deze muzikale combinatie een cd40. Het dialectcircuit lijkt desondanks een luchtbed dat zachtjes leegloopt. Te hopen valt dat nieuwe artiesten het lek kunnen dichten en de streektaalmuziek nieuw leven weten in te blazen41. Nehalennia voorjaar 2022 nr. 215 Peter Slager in 2019 (foto: Joop van den Bremen) Noten 1. Andere deelnemers zijn Marco Goedegebure en Eric Elshout, Stik Hewoon, Jan Lauret, De Kruk, Broeder Dieleman en Krapuul. 2. PerkXPerience bestaat uit Ruud Maas (zang), Lenno Spaans (gitaar), Kees Hensbroek (percussie), Gait Klein Kromhof (mondharmonica) en Charles Heizier (gitaar). 3. Na een aantal personele wisselingen bestaat PerkXPerience dan uit uit Ruud Maas (zang), Charles Heizier (gitaar), Lenno Spaans (gi taar), Peter van Merode (basgitaar), Michel Neve (toetsen) en John Geerlings (slagwerk). 4. Andere deelnemers zijn Anne Marie Verton, Adri van der Lijcke, Leo Adriaansen, Krapuul, Ron Moerman Friends, Dylan Noté- boom, The Red Scarves met Tonnie Sober de Red Blazers, El dorado's, Jelle de Groote Cor Baris, Belinda Hemelaar en Jacco Ricardo. 5. Berry Berry Magicbass is het alter ego van de multi-instrumentalist Bert Lockefeer uit Nieuw-Namen. 6. Maet 4 ontstond omdat Marco Goedegebure (na eerder deelname in 2013 samen met Eric Elshout) in 2014 met een band mee wilde doen aan de Zeeuwse cover wedstrijd. De formatie bleef na de wedstrijd bestaan. Het kwartet speelt ook andere covers, onder meer van Bou- dewijn de Groot en Racoon. Soms komt daarbij ook weer een lied in het Zuid-Bevelands voorbij. De band bestaat uit Marco Goedegebure (zang en gitaar), Tristan Quaak (piano), Ad Elshout (bas en trompet) en zijn zoon Eric Elshout (slagwerk). 7. Wehr mok noe neh toe (Demosingle, 2008), Kerst in Zealand (2012), Lekker lief{2013). 8. Vö mekoare (2014). 9. Het duo bestaat uit Brennan De Koning Caboor en De Meester. 10. El(ektrisch) Combo startte als akoestische formatie maar groeide uit tot een elektrisch versterkte band. Het repertoire omvat pop, garagerock en ballads in de stijl van de jaren '70. De band bestaat uit Jaap van Boven (zang en gitaar), Mark Verboven (basgitaar), Carlo Smolders (gitaar en zang) en Hans Walrave (drums en zang). 11Naast zanger en (bas)gitarist Henny Lamper bestaat het trio uit gi tarist Chris Elshout en drummer Boudewijn Lamper. Later nemen Ronald Fiktorie en Jurgen Wirtz de plaatsen in van Chris Elshout en Boudewijn Lamper. 12. D.B. (Eigen uitgave, 2020). 13. De Pooks bestaat uit Anja Kopmels (zang), Henny Lamper (zang en basgitaar), Paul Jongejan (gitaar en toetsen), John Sonny Boy van der Broek (tin whistle), Ko de Pree (accordeon) en Boudewijn Lamper (slagwerk). 14. Drie vragen Gloria (Snowstar Records, 2015). 15. Gloria (Snowstar Records, 2014). 16. Uut de bron (Boek cd, Wintertuin Snowstar ISBN 978-90-79571 34-5,2015). 17. De band Re-volt Hardtimes onstaat in 2014 uit de Rockband de Tweede Versnelling en de coverband Hard Times. Bandleden zijn Ilona en Jaap (zang), Paul (gitaar en zang), Lia (toetsen en zang), Bert (basgitaar en zang) en Robby (slagwerk). 18. Yvon Kostanjevec uit Hoek nam als zangeres samen met Schoon Zootje al eerder deel aan Zing Zeeuws! in 2008 en aan de Zeeuwse Cover Wedstrijd met Joey in 2014. 19. Janine van Osta (1993) speelt gitaar en banjo. Al vroeg speelde ze in enkele bandjes. Ook werkt ze mee aan geluidsdragers van Broeder Dieleman. Ze schrijft liedjes in het Engels en Nederlands. 20. Francis de Jonge (1959) zong in 2012 als een van de vier zangeressen van Knock On Wood ook al tijdens Zing Zeeuws! 21. Krapuul bestaat op dat moment uit Peter Quaak (zang en gitaar) en Koen Capello (basgitaar). 22. Overige deelnemers: Revolt, Jan Lauret, Peter Wessels Inge, PerX- Perience en Pier Co. 23. Peter Quaak (zang), Tonnie Dieleman (banjo en zang), Hans van der Werf (accordeon) en Latzi Jones (alias Lars Senders, ukelele). 24. Toeval bestaat uit Arie Neef (zang en teksten), zijn broer Nico Neef (gitaar en zang), Wijnand Bals (bas en zang), Harry van der Moere (toetsen en zang) en Karei Hommel (bodrhan en cajon). 25. Anne-Marie Verton uit Sirjansland speelt deze keer samen met de Zeeuwse Kofferband. Die band bestaat uit Machiel de Groot, Ben de Jong en Ton Wingelaar. 26. Oondert (eigen uitgave, 2015). Aan de cd werken mee: Ries de Vuyst (zang en gitaar), Gait Klein Kromhof (mondharmonica), Remco Houtman Janssen (ukelele), Vincent Chambon (leadgitaar), Jan Van- poucke (ritmegitaar), Rudie Maeyaerts (contrabas), James Hinkle (gitaar), Thijs de Melker (gitaar) en Tonnie Dieleman (banjo). 27. Eben Haëzer is gebaseerd op het chanson La Nonchalante van Em manuel Pariselle. 28. Johan van de Swaluw (zang en gitaar), Driek Stevens (gitaar), J.P. van Haestrecht (basgitaar) en Willy Berrevoets (slagwerk). 29. Slik (Eigen uitgave, 2016). Het album is ook op vinyl verkrijgbaar. 30. Voor anken (Stichting Ambras, 2016). 31. Vol d'r op (Surrender, 2017). 32. Öans bin de Zeeuwen, 25 jaar herriept (Surrender 2019) 33. Naast Pier Suze zijn dat Pier Kletter (Piet van Rooijen jr.) en de ac- cordeonistes Corry Janse en Jozien Slabber. 34. Komma (Snowstar Records, 2018) 35. Het zijn de singles 't Groot eiland" (Snowstar Records, 2019), Jakobslad der (Snowstar Records, 2020) en Nieuw raam (Snowstar Records, 2020). 36. Dit is de bedoeling (Snowstar/Unday Records 19-116/UNDAY 094 CD, 2019). 37. Öans bin de Zeeuwen, 25 Jaar heriept (Surrender 2019). 38. Zeeuwse Sien, gewoon een geinig boekje (2021). 39. De nummers in het Zeeuws zijn: 3. Kapitein Rooibos (Lamaketta's), 7. Meriete (Surrender), 10. Jodocus (Anne en de Zeeuwse Koffer band, 20. Loat mij.even stil (Ambras), 22. 'n Bolus bie de koffie (Engel Reinhoudt), 28. Mn bloedmooie Zeeland (Peter Slager), 29. n Perd zonder naom, (Jeroen 't Gilde) 31. Joehoe (Lamaketta's), 36. Eennachtsvlieg (Peter Wessel), 37. Bresjes 17, (Piet Brakman) en 39. Klokke (Surrender). 40. Katinka Polderman en The Juke Joints, Zeeuwse blues (2021). 41. Deze artikelenreeks kwam tot stand met informatie van verschillen de artiesten, andere betrokkenen en het muziekarchief van Omroep Zeeland. Daarnaast is geput uit artikelen in de volgende periodieken: PZC, (BN) De Stem (van Zeeland), De Eendrachtsbode, De Faam/ Vlissinger, De Scheldebode, De Vlissingse Bode, Eilanden-nieuws, Op Bresjes en Nehalennia. De opzet van deze artikelenreeeks was om een zo breed mogelijke beschrijving van de Zeeuwse streektaalmuziek te geven. Ongetwij feld zijn daarbij Zeeuwse dialectartiesten buiten beeld gebleven. Aanvullende informatie is te vinden op internet: streektaalzang.nl/ strk/strkzeen .htm.

Nehalennia | 2022 | | pagina 10