Refrein: O, Flakkee Wie noemt er iets dat aan je tippen kan. Dat valt niet mee. O, Flakkee, je vruchtbaar land, je duinen aan de zee, Stuk Holland. O Flakkee, Je bent een eiland zonder weerga Met al je tarwe, juun en pee - Er is maar een Flakkee. Gaat men van de Plaat naar Ouddorps stranden, Of men gaat van Bommel naar Goeree. Oude-, Nieuwe-Tonge, Stad of Dirksland, Overal vindt men rust en vree. Volkskunde De voorjaarsschoonmaak Over de voorjaarsschoonmaak heb ik al eerder geschre ven. Maar de schoonmaak was vroeger zon spektakel, dat je er eigenlijk niet over uitgepraat raakt. Als de zon in het voorjaar krachtiger ging schijnen leek het wel of alle huis vrouwen door een schoonmaakvirus overvallen werden. Het hele huis werd om het figuurlijk uit te drukken met bezemen gekeerd'. Alle ruimtes kregen een beurt. Er werd geschrobd, geboend, geveegd, gezeemd, geklopt, gewassen en wat dies meer zij. De schoonmaak duurde dan ook meerdere dagen en er werd een zekere volgorde aangehouden. Een niet als zo n erg proper bekende staande vrouw in Ouddorp werd een gevraagd: In joe Mao (Ma), hoe vaorde bin joe al mit de schoonmaek?' Ze antwoordde: 'O, ik bin al klaer op de zolder nae'. Hoongelach werd haar deel. Zij had er name lijk niets van begrepen. Je begon altijd boven en dan moest naar beneden toe gewerkt worden. De schoonmaak was eigenlijk een crime voor de mannen. Die werden gewoon verbannen. Ik wil er nu een paar onderdelen uitlichten, namelijk de slaapkamer en de verzorging van de kolenkachel. Wij hadden thuis een slaapkamer tussen de voor- en de ach terkamer in. Er was een doorlooppad in het midden en aan weerszijden waren twee bedden getimmerd. Zo kon je in de winter de slaapkamer vanuit de voorkamer door een deur bereiken en na de schoonmaak vanuit de achterkamer. On derin de bedden lagen planken, grijsblauw geverfd. Daarop kwamen de stromatrassen, met een juten overtrek, rood ge streept. Daaroverheen kwam een flanellen laken en daarbo venop het schudbed, gevuld met veren. Ook daar zat een tijk overheen, met een blauw streepjesmotief, dan daar weer een onderlaken overheen. Aan het hoofdeinde kwam een brede peluw, ook met veren of kapok gevuld en daarbovenop twee kussens, ook alles met zon blauw gestreepte kussensloop. En dan een laken, goed gesteven, en dan de dekens. In de winter kwam daar dan nog een dikke zogenaamde fleurige japonstofdeken tegen de kou bovenop. Het geheel werd dan nog gedekt met een gehaakte katoenen sprei. Tijdens de schoonmaak ging alles naar buiten om te luchten. En de hele slaapkamer werd gesopt en het zeil met boenwas geboend, zodat je 's avonds uitgleed op het kleedje dat, voor de bed den op de vloer lag, als je niet uitkeek. Toch was het dan wel lekker, als je in het pas geschudde bed lag: de frisse geur van buiten en de penetrante reuk van de boenwas. Ook rook je nog een vleugje spiritus, waarmee het raam gezeemd was. Wat is het tegenwoordig toch gemakkelijk: een lichte ma tras met daarop een dekbed. Het enige lastige is nog om daar een schone hoes omheen te doen. De kachels, twee ko lenhaarden, werden grondig schoonge maakt, de mica ruitjes met spiritus gerei nigd. Als de kachels eenmaal van voor de schoorsteen geweest waren, werden die ook niet meer aan gestoken. Sommige mensen lieten de ka chelsmid komen, die de kachels dan onder handen nam. Het gebeurde ook wel dat sommige mensen de kachel tijdens het zomerseizoen boven op zolder hadden staan. Anderen deden weer achter de mica ruitjes het rode cellofaampa- pier dat om Edammer kaasbollen gezeten had, om zo nog een warme gloed te suggereren. In elk geval de kachel kwam niet meer aan tot het in het najaar weer kouder ging worden. Het kon dan in maart en april nog behoorlijk koud zijn. Op een gegeven moment hadden wij daar thuis een oplossing voor. Vader had een elektrisch kacheltje aangeschaft met twee stralen, die een warme gloed uitstraalden. Maar moeder vond dat er maar een staaf aan mocht, anders kostte het teveel stroom. Ook degelijke ervaringen? Laat ze ons weten. Pau Heerschap Van de bestuurstafel Dit jaar kwam het bestuur nog niet bijeen. Ook via de computer vergaderden we niet. Gebeurt er dan helemaal niets? Dat is een onjuiste conclusie. Achter de schermen maken we ons op voor een mooi dialectseizoen. We hopen dat we met de boeken- en voor- lichtingskraam verscheidene braderieën en folkloristische markten op kunnen. Dat we samen met andere Zeeuwse cultuurorganisaties mooie vertelmiddagen mogen onder steunen, kortom dat we na twee jaar weer eens aan de weg mogen timmeren en mensen mogen ontmoeten. In de volgende Nehalennia hopen we het jaarverslag van de secretaris en penningmeester te presenteren. Wij ontvingen van de heer Sjaak van Loo uit Kruiningen een groot aantal dialectboeken uit de nalatenschap van zijn oom Joop. Ze zijn inmiddels opgenomen in de collectie voor ons boekenkraam. Hartelijk dank voor de donatie. Nehalennia - voorjaar 2022 - nr. 215 Reacties van lezers 'n Wee 'n jaer verbie En weê is 't er 'n jaer verbie gegaen waerin we ons eigen dieng ebbe gedaen. Dae oar dan wè om saemhoarigheid gevroge, ma goeje raed wier dikkuls in de wind gesloge. Zodoende most noe weê alles sluute, jammer genogt, en over 't einde van de Corona-ellende oar nog nie ge docht. Ma ons gaen toch ma geniete van de kerst en de jaerwis- selieng, al is 't mit 'n eêl klein krootje. Ma dae kom vast 'n keêr veranderieng. Dae gaen ons van uut, en dan 'oop ik dat 't er weê van alles mag, en kommen alle mensen weê bie mekoare op de Dialecte dag! 't Bestuur en de leden van de vereênieging 't allerbeste voa 't nieuwe jaer, Bedankt voa noe en noggus, mien stikje is noe klaer! Gerrit en Jopie Meerman dialect Tholen Sluus - Bruhhe - Sluus Bie 't lezen van 't stikje van Pau Heerschap over schaessens rie-e, hienge mn hedachten ok wee trug nae de winters van de jaeren fuuftig/sestig. Op Ka(t)s wir a k toen weun- de was hin hróöte iesbaene. Noren, wir of je lange ofstan- gen mee kon rie-e zah-je dan ok nie. Iederéén reej op oute schaessens: bootjes, Friese schaessens of kunstschaessens. De kunstschaessens die Pau beschrieft kan k m'n eihe nog goed voo de hêêst aele. Ik ok zokke ongderschroever. Je droaide die mee een sleuteltje vast an de lere zeule en akke van je schoenen. Mè je meaarkte a hauw da die schoenen di nie heschikt voo waere, wan deu de kracht van 't ofzet- ten schoorde de zeule of d akke heweun los. Mè ik mö vooral dienke an de barre winter van 1963. Ik zat toen op de Rijks Kweekschole en eind jannewahrie wier d'r voo lêêrliengen die a dat wouwe de schaestocht Sluus -Bruhhe -Sluus horhannizeerd. A t'r op schole wat op sport gebied wier hedae was'k oaltied van de partij en ik gaf mn eihe di dus ok voo op. Ik toen allêên die bovenhenoemde kunstschaessens en di koa-je natuurlijk hin lange ofstang- den mee rie-e en die tocht Sluus -Bruhhe en trug was toch rongd de dertig kielemeter. Ik most dus êêst an oare schaes sens zie te kommen. Van êên van mn klasgenoten mocht'k de schaessens van z'n broer hebruke. Dat waere oute schaes sens mee lere riempjes, zö henaemde deurloapers, die ze ok wè Friese Noren noemden. M'n voorbereidieng voo die tocht leek dus eihelijk neaarhens op. 't Wier dan ok gin succes. Oales wat a fout kon hae, hieng op dien dag dan ok fout. Nae een kielemeter of vuve reej'k a in een schore en brak t'r een stik out van d'achterkangt van mn lienkse schaesse of. 't lesder was ok flienk verbohe. Di viel nie mee te rie-en. Meej een stêên die a k langs de kangt vond è'k de zaek een bitje rechte heslohe. Toen hieng't wee een bitje. In 't café in Bruhhe wir of ik mn stempel most aele è'k meej een aemer de zaek nog wat rechter hezet. Toen wist'k nog nie da de trugtocht nog vee moeilijker zou óóre. Trug op 't ies brak bie d'êêste ofzet 't riempje van de rechse schaesse. Ik docht'r hlad nie an om een nieuw riempje te hae koapen, mè hieng een bitje steppend en hlie-end wee op weg nae Sluus. Oalf verwehe de trugweg most je ok nog een stikje loape en -je kant gloave of nie- toen a k mn schaessens wee an hedaen en ofzette, brak ok dat riempje van die angdere schaesse. Di stong ik dan mee twi kepotte schaessens. He- lokkig voo mien kwaeme d'r nog een paer klasgenoten an rie-e. Die jongers mien toen mee zon lange hebreide dasse (die waere toen in de mode) op sleeptouwe henome nae Sluus. M'n waere mè net op tied in Sluus trug, want ongze bus stong a op 't punt om trug nae ruus te rie-en. Echt gróós bin k nie op m'n lintje van Sluus -Bruhhe - Sluus. Lau Eikenhout, dialect van Kats. Reactie op Nehalennia 214 Met plezier de definitieve versie van de jongste Nehalennia gelezen. Wil je echter aan Jan Zwemer doorgeven dat ook Schouwen-Duiveland een Geitedurp heeft. Serooskerke op Schouwen wordt al sinds mensenheugenis zo genoemd. Rinus van Langeraad Schaetsverhael Naer anleiding van 't stikkie van Pau Heerschap: "Op yt iesin Nehalennia 214 kwamme bie mien de herinneringe boove an die strienge winter van 1962-1963. Wat heit ongs gezin toen geschaetst! Ik haw noch 'n footo waer wielle met z'n achten op de schaetse staen. Mien vaoder en moeder konne heel goed overrieje; dat wil zeggen: móóije korte bochte maeke! Voor mien tied waore d'r oak over- riewedstrieje op Flakkee.r Omdat ik nochal perfeksionistisch angeleid bin, haw ik heel korte bochte leere maeke. Ik vrong de iezers haest ongder mien schaetslaerze vandaen. Ik schaetste altied op iesbaen "De Vlakte" net buute Nieuwe Tonge. Dat was 'n weiland dat eerst ongder waeter gezet most worre, deur waeter uut de kreeke, die d'r langs liep, te pompe. Mar dat beteekende dat 't al 'n paer daege fliengk mos vrieze om de kae dicht te krieche. D'r was 'n koek en zóópietent anweezich. 25 Nieuwjaarskaart Van onze Walcherse vaste I inzender van de vragen- 1 f lijsten, de heer Barents I uut Beekerkeontvingen we een prachtige Nieuw jaarskaart die we graag doorgeven aan onze le zers. Het is een juweeltje. Op het dak zit een jonge tjes met een bord waarop we lezen: Gelukkig Nieuwjaar. Rechts neemt een meisje huilend af scheid van het oude jaar. Aan de andere kant staat d'r ouder zusje, ook in klederdracht en die kondigt stralend het nieuwe jaar aan. tuw& i mmi

Nehalennia | 2022 | | pagina 14