Het oude handkoffertje met foto's* m m P. Heerschap Het handkoffertje Soms kwam het oude half vernielde handkoffertje te voorschijn. Het had ooit vol met broodjes gezeten, toen de familie met de blazer vanuit de haven van Ouddorp naar Tholen gevaren was voor de bruiloft van meutje (tante) Belia, die huishoudster was bij Jan de Jonge en nu met hem trouwde. Het koffertje zat vol met fotos van familieleden, kennis sen en ook oude ansichten. De ene na de andere foto werd gepakt en moeder vertelde wie het waren en wat er op de ansichten te zien was. Ook de oude fotos van vaders familie en vrienden kwamen in het koffertje terecht: van die bruine fotos met ooms, tantes en nichten in Amerika, uit Paterson vooral. Vader vertelde dat daar hele straten waren, waar nog Ouddorps gesproken werd. Dat was geschreven vanuit Amerika. Vele Ouddorpers waren daar heen vertrokken, aan het einde van de negentiende eeuw. Ook veel fotos uit Dordrecht kwamen te voorschijn. Mijn tante Jobje, vaders oudste zuster, woonde daar met haar man Martien Sperling, die duiker was bij het bergingsbe drijf van de firma Tak, nog met zo n koperen helm, In de zomer kwam de familie bij ons in Ouddorp logeren: mijn tante, twee neefjes en twee nichtjes. Karei Christiaan Crucq De mooiste foto vond ik altijd die van dat lieve jongetje met dat strohoedje. 'Dat is Kareltje Crucq, het zoontje van de dokter, zei moeder.' Je moet weten dat moe der daar dienstbode was. Zij heeft die foto van de dokter gekre gen. Ja, opoe had bij de dokter gediend, dat wist ik wel. Ze had het de dokter was een 1900. gezellige man, die evenals opoe wel van een grapje hield. Ook na haar trouwen in 1897 bleef ze er af en toe nog wer ken, want mijn opa verdiende toen als landbouwknecht maar vier gulden in een week. Opoe kreeg tien kinderen, maar een doktersrekening kwam er nooit. Op 1 september 1896 vestigt Karei Christiaan Crucq zich als huisarts te Ouddorp. De jonge dokter, hij is 23 jaar, is op 22 september 1872 te Middelburg geboren. Als hij 12 jaar is overlijdt zijn vader, 51 jaar oud. De weduwe Crucq blijft achter met vijf kinderen. Zij zal niet onbemiddeld geweest zijn, want haar zoon Karei mag na met goed gevolg zijn gymnasiumopleiding in Middelburg voltooid te hebben in Leiden geneeskunde gaan studeren. In 1896 slaagt hij voor zijn artsexamen. Dokter Crucq Dokter Karei Christi aan Crucq trouwt in 1899 met Gerardine Hage, een dochter van dominee Hage uit Wolphaartsdijk. Zij betrekken het nieuwe doktershuis aan de Hazersweg, dat in 1897 gebouwd is. In 1900 wordt tot hun grote vreugde een zoontje geboren. Het krijgt evenals de vader en grootvader de namen Karei Christiaan, roepnaam Karei. Het huwelijksgeluk duurt helaas niet lang. Op 10 juni 1903 overlijdt Gerardina. Zij wordt op het kerkhof in Oud dorp begraven. Kareltje is dan nog geen drie jaar. Hoe moet het verder? De moeder van de dokter, Jacoba Johanna Poleij, sinds 1884 we duwe, neemt haar in trek in het doktershuis om het huishouden te bestieren. In 1900 waren de ouders van mevr. Crucq (de emeritus predikant Francois Hage en Elisabeth Schilman) vanuit Wolphaartsdijk al in Ouddorp komen wonen, met een ongetrouwde zoon, Adres A12. In 1904 vertrokken zij naar Steenbergen, met medene- men van de kleine Karei. In Steenbergen woonde ook nog familie. Nehalennia - voorjaar 2022 - nr. 215 In 1908 gaan zij van Steenbergen naar Den Haag. Karei jr woont op precies dezelfde adressen als zijn grootouders. (Regentesselaan, Sweelinckstraat, Waldeck Pyrmondka- de) met een kleine onderbreking op een adres in Leiden. Dus hij is niet, zoals tot dusver is aangenomen, door oma Crucq-Poleij opgevoed! Zijn grootouders Hage stuurden hem naar het gymnasium in Den Haag. De Spaanse griep Op 10 november 1918 overlijdt dokter Crucq aan de gevolgen van de Spaanse griep. Onder grote belangstelling wordt ook hij op het kerkhof van Ouddorp begraven. In de Maas- Scheldebode van 20 november 1918: 'Ouddorp Het aantal zieken klimt met de dag. Onze goed moedige geneesheer, altijd bereid om de zieken te helpen, heeft het vrijdag moeten opgeven en ligt nu met zware koortsen (typhus) te bed. De geneesheer van Goedereede, dr. C.J. Kras, neemt zoveel mogelijk de praktijk waar. De geneesheer van Stellendam is eveneens ziek, zodat de heer Kras ook daar hulp verleent. We beleven wel ernstige tijden.' En op 23 november: 'Ouddorp Onze goede dokter is niet meer. Wij zullen zijn vluggen stap langs straten en wegen niet meer vernemen, zijn gullen lach niet meer hooren, zijn opgeruimd spreken moeten missen. Vrijdagavond moest hij gaan liggen om niet meer op te staan; reeds maandagavond stierf hij, 46 jaren oud. Heden (donderdag) namiddag had de begrafe nis plaats. Dokter Crucq was algemeen geacht en bemind. Op welke uren van dag of nacht hij geroepen werd steeds was hij bereid om te komen, nooit onderscheid makende tusschen rijk of arm. Daarom zal hij lang bij ons in geze gende herinnering blijven. - De gevallen van griep worden veel ernstiger. Behalve onze geneesheer wachten, bij het schrijven van dit bericht nog drie lijken om begraven te worden: een kind van twee jaren, een jonge man van 25 en een jonge dochter van omstreeks 20 jaren. De dood heeft onze vensteren beklommen. Leer ons alzoo onze dagen tellen, o Heere! opdat wij een wijs hart bekomen.' Onze Eilanden 23 november: 'Maandagavond is alhier na een korte ongesteldheid, onze geneesheer Dr. Crucq op 46 jarige leeftijd overleden. Na ruim 22 jaren de practijk hier waargenomen te hebben.' IL Velen schaffen na zijn dood een portretfoto van de dokter aan, want dokter Crucq was heel geliefd bij de bevolking van Ouddorp. Hoe gaat het verder met Karei jr.? Daar ben ik altijd al benieuwd naar geweest. Hij volgt dus een gymnasiumopleiding in Den Haag. Daarna studeert hij Talen van de Indische archipel aan de universiteit van Leiden. In 1928 promoveert hij op een proefschrift over de Balische dodenriten. Als doctor in de letteren vertrekt hij naar Batavia in Nederlands-Indië. Hij wordt daar adjunct- archeoloog bij de Archeologische Dienst. Hij doet o.a. on derzoek naar inscripties op graven, tempels en historische gebouwen en publiceert daarover, een indrukwekkende lijst publicaties, in diverse tijdschriften. In de jaren 90 van de vorige eeuw kwam ik tijdens een Willem Walraven- herdenking in Dirksland in contact met de familie van deze in Dirksland geboren schrijver. Deze had zich ook in Nederlands-Indië gevestigd. De familie Walraven kende Karei Crucq oppervlakkig. Ik hoorde: 'Hij was een zonder ling, maar een groot kenner van oosters porselein.' Het loopt slecht met hem af. Hij sterft in een Japans gevangeniskamp in Bandoeng op 24 december 1944, de verjaardag van zijn moeder. Later wordt hij bijgezet op de erebegraafplaats in Bandoeng. Ik ben dus altijd heel benieuwd geweest hoe het met dat jongetje van dat portret zou aflopen. Sinds kort ben ik daarachter gekomen door een publicatie in het vereni gingsblaadje 'Het feyne kwartier' van het Genealogisch Centrum Goeree-Overflakkee. Wat de naam Crucq be treft, is alles daarin op een rijtje gezet. 11 Het oude handkoffertje. daar heel fijn, want Kareltje Crucq, geboren 10 augustus Dokter Crucq. Opoe Betje van der Klooster, geboren te Ouddorp, 1869. Het nieuwe doktershuis. De grafzerk van Gerardine Jeannette Adelaide Crucq-Hage. k&k, Öiiidcrji

Nehalennia | 2022 | | pagina 7