Zingen in het Zeeuws (Slot) i mmiM Ép *lli2 3'ipülkit- mS®5' liiLHi Éifet OTi iiilï ItÜllliL'L'lÜ; WtMWliUK Besluit Alles overziend is het een tragisch verhaal geworden. Drie keer Karei Christiaan Crucq: de grootvader, de vader en de zoon, allen op jonge leeftijd overleden, 51 jaar, 46 jaar en 44 jaar oud. Mevrouw Crucq-Hage is zelfs al op 32-ja- rige leeftijd overleden. Eindelijk weet ik nu wat er van dat jongetje op die foto uit het koffertje geworden is. Ik heb bij het onderzoek nog iets geleerd. Dikwijls kijk ik nog in het oude koffertje. Van veel van de geportretteer- den ken ik de namen nog, maar een aantal ook niet. Een advies: Schrijf op de achterkant van oude foto's over wie of waarover het gaat, als dat nog kan. Heel veel heb ik gehad aan de onderzoeksgegevens van Jan BothEva Lassing-van Gameren en Maatje Hansen- Koese. Dank daarvoor! Neer weten! A.J. Nelis: c100 jaar geleden overleed Ouddorpse huisarts aan de Spaanse griep', Eilanden-Nieuws, 16 november 2018. Maatje Hansen - Koese: 'Sommige namen vallen je direct op!', Het feyne kwartier, december 2021, blz. 44 t/m 52. 12 Nehalennia voorjaar 2022 nr. 215 Joop van den Bremen Wegens het succes van de cDag van het Zeeuwse Lied.3 in 2012organiseert Omroep Zeeland in 2013 opnieuw een wedstrijd. Die gaat nu Zeeuwse Coverwedstrijd3 heten. Liefst achttien zangers en zangeressen melden zich. Tien mogen er met hun Zeeuwse versie van een bekende song door naar de finale1. De gelukkigen zijn Adrie van der Lijcke uit Terneuzen, Peter Wessel uit Goes, Het trio Pier Co en Marijke van Peene van Walcheren, Deze Zeeuwse Band van Zuid- Beveland, HI T (Hilja van den Bos en Huub Heijt) en De Overkanters van beide zijden van de Wester schelde. Zij vallen buiten de prijzen. Frans Schrier uit Wemeldinge is de uiteindelijke win naar met Snap je tut nog. Het is een cover van It must be love van Labi Siffre. De Red Scarves, een sextet uit Hulst en omstreken waarvan de leden zoals de naam al doet vermoeden een rode sjaal om de hals hebben gewikkeld, verovert de tweede plaats met De Zeeuwse mossel. Het is een cover van Blurred Lines van Robin Thicke, featuring Pharell. De derde plaats delen PerkXPerience2 uit Kloos- terzande met Op 3t topken van de vuurtoren (All along the watchtowervan Bob Dylan) en Ron Moerman uit 's-Heerenhoek met Welkom in Zeeland (The Eyes of Jenny van Sandy Coast). PerkXPerience neemt bovendien de publieksprijs mee naar huis. De band die speciaal voor de coverwedstrijd is opgericht, blijkt een blijvertje. Acht jaar later is de Zeeuws-Vlaamse formatie uitgegroeid tot een sextet3 en heeft dan een repertoire met zeventig zelfver- taalde streektaalcovers. Op 16 juli 2013 overlijdt een van de pioniers van de Zeeuwse streektaalmuziek op tweeënnegentig jarige leef tijd in zijn woonplaats, Kruiningen. Bei Cok zong nog tot op hoge leeftijd elke woensdag in De Hof van Cruuninge samen met de bewoners. Hij presenteerde er bovendien zijn nieuwste gedicht. In 1994 stopte Cok met optredens in verband met ziekte van zijn echtgenote. Sindsdien trad hij nog zeer sporadisch op. Bei Cok werkte aan diverse (ook landelijke) radio-optre dens mee. Hij was een overtuigd dialectschrijver en zong over allerlei onderwerpen die "je tegenkomt". Ook ver taalde de Zuid-Bevelander gedichten van anderen (onder meer van Guido Gezelle) in het Zeeuws. Verder was hij een tijd lang presentator van het dialectenprogramma van de Goese lokale radio. De Zeeuwse Cover wedstrijd wordt in 2014 geprolongeerd. Onder de finalisten4 nieuwe namen zoals Berry Berry Magicbass5 uit Nieuw-Namen, Joey en Yvonne uit Hoek en Maet 46 uit Eindewege. Daarnaast bekende 'herintreders': Pier Co en Marijke, PerkXPerience en Deze Zeeuwse Band. Een van de finalisten is de in Goes geboren Toon Moer land. Hoewel hij hier voor het eerst opduikt is hij landelijk geen onbekende. Hij speelde als gitarist bij Hallo Venray, de Supertroopers en Histoire d' O en trad daarmee op in binnen- en buitenland en voor radio en tv. In 2005 settelt hij zich in 's-Heer Hendrikskinderen om muziekles te geven aan het Ostrealyceum in Goes. In 2008 zou hij deelnemen aan Zing Zeeuws! maar wegens een sleutelbeenbreuk ging dat niet door. Op de Dag van het Zeeuwse lied in 2012 zong hij Winter van 375. Maar met zijn cover drong hij toen niet door tot de finale. Enkele van zijn Zeeuwse muzikale producten legt hij vast op single7. Later schrijft Moerland steeds meer nummers in het Zeeuws. Daarbij de Zeeuwse top 40 hit Dienk et weh. Ook formeerde hij een eigen band en lanceerde hij een cd met Zeeuwstalige liedjes8. De Duts'n9 uit IJzendijke winnen met 500 kroketten zowel de juryprijs als de publieksprijs. Het lied is de Zeeuwse bewerking van 500 miles van The Proclaimers. Het jaar daarop staat het duo geprogrammeerd op het festi val Hrieps. Het is de beloning voor het winnen van de publieksprijs. El Combo, een kwartet van Walcheren10, verovert de tweede plek met Nea stranguh met de Zeeuwse versie van Caribbean moon van Kevin Ayers. Ellen Shea en Jeroen van 't Gilde uit Axel behalen de derde plaats met 13 De gedenksteen op het graf van dokter Crucq. Het gedenkteken op het ereveld van Bandoeng. Pier Co in 2013 (foto: Joop van den Bremen) Ellen Shea in 2013 (foto: Joop van den Bremen)

Nehalennia | 2022 | | pagina 8