van de drie tot dan toe uitgebrachte cd's vergezelt de cd16. In 2014 vindt voor de laatste keer Zing Zeeuws! plaats, in poppodium Brogum in Zierikzee. Dat de belangstel ling voor de Zeeuwse streektaalzang tanende is, blijkt uit het aantal inschrijvingen. Er zijn slechts acht deel nemers. Opvallend is wel dat naast de volhardende Willy Tournois met de band 4-Joe en de bekende Pier Co ('t Land in zee) daar toch weer nieuwe namen opduiken zoals Berry Berry Magic Bass, Re-Volt Hardtimes17 en Yvonne Kostan- jevec18. Janine van Osta19 gaat er met de eerste prijs vandoor. Zij zingt het zelf geschreven4 Waaien) dat door haar moeder in het Zeeuws is overgezet. Als tweede eindigt het duo Toen En Nu dat bestaat uit zangeres Francis de Jonge20 en accordeoniste Lenie Stokman. De Jonge zingt het lied Tablet waarvan de tekst was geschreven door Jan Lauret en de muziek door haar begeleidster. Op de derde plaats eindigt Krapuul21 met het door Peter Quaak geschreven lied Jan Oak. Voor de deelname aan de Zeeuwse Coverwedstrijd in 2015 is nog wel belangstelling. In 2015 zijn er 23 deelnemers. Daarvan gaan er vijftien door naar de finale22. Daarbij de volhouders die al vaker een gooi naar de winst deden: Cindy de Baere en Willy Tournois uit Eede, Deze Zeeuwse Band van Zuid-Beveland en Yvonne Friends uit Hoek. Uiteraard zijn er weer debutanten: De Zeeuws-Vlaamse gelegenheidsformatie de Angsthazen23, Dyl'n, het trio Hans, Sylvia Diederick, Katsie E. (Eric Kats) Marcel S van Flakkee, het trio Mollman uit Oost Zeeuws-Vlaande ren en Rob Roose uit Clinge. Tussen de nieuwelingen valt er een met de keuze van de cover op. Het is de groep Toeval uit Sint Annaland24. Waar andere deelnemers kiezen voor een Engels- of Nederlands talig origineel, kiest Toeval voor een lied in een andere streektaal. Wie schenken ons nog ain in (Mien Opa woont in Bavvelt) van de Groninger bard Ede Staal verandert in Mien opa weunt in Stadland in het dialect van Tholen. Mee siemejoe. Bennie Hek en de Houdoes besluiten in 2014 te stoppen. De uiteenlopende woonplaatsen van de bandleden zijn in de praktijk een handicap voor repetities en optredens. Zeeland en Brabant verliezen daarmee een van de meest kleurrijke streektaalartiesten. Op 18 oktober 2014 vindt het afscheidsconcert plaats op de moutzolder van de brouwerij 'De Halve Maan' in Hulst. Maar ook daarna ver schijnt Edy van Driel nog af en toe op de carnavalsbühne in Hulst waar het feestvieren in aanloop naar de vastentijd onverminderd doorgaat. Jacco Ricardo zingt daar in dat jaar Vergitje klakker nie. Henny Lamper uit Kattendijke wil de streektaalmuziek een oppepper geven. Hij start in 2014 met Hendriks Com pagnie11. Het drietal brengt stevige muziek in het Zeeuws, zoals Waeter in de weieeen cover van de Ierse traditional Whisky in the jar. In 2020 geeft Hendriks Compagnie een cd met een boek12 uit. Al in 2005 wilden Henny Lamper en Paul Jongejan een kerstsingle maken. Dat ging niet door maar in 2015 wordt die wens eindelijk werkelijkheid. Lamper vertaalt Fairy tale of New York van The Pogues in het Zeeuws en in no vember 2015 neemt het duo met de gelegenheidsband De Pooks13 het nummer op. Broeder Dieleman is fan van de Amerikaanse zanger-lied schrijver Will Oldham, alias Bonnie "Prince" Billy. In 2014 organiseert de Middelburger samen met de Amerikaan een concerttoer door Nederland langs kleine kerkjes. Wat later verschijnt een vinylsingle van het duo14. Oldham zingt op het plaatje het in het Engels vertaalde Gloria. Het is de titelsong van Dielemans tweede cd15, een huiskamerproject dat in het Axels dialect is gezongen. Een jaar later verschijnt er alweer een album van Dieleman dat ook een kleine hom mage brengt aan de Zeeuws-Vlaamse priester en kunstenaar Omer Gielliet (1925-2017). Met hem gaat Dieleman af en toe op stap. Een boek met zelfgemaakte fotos en de teksten Nehalennia - voorjaar 2022 - nr. 215 Ron Moerman uit 's-Heerenhoek is de uiteindelijke win naar met Ik wil je vertellen. Het is een cover van You're not the only one van Jamie Cullum. Frans Schrier uit Wemel- dinge deelt de tweede plaats met Adrie van der Lij cke uit Terneuzen. De eerste zingt Doemmè Dammè (oorspronke lijk Holland van Goetz Wildmann), de tweede Zonneschijn (oorspronkelijk Still havent found what Tm looking for van U2). Eerdere winnaar Maarten Termont eindigt als derde met Vojoe (oorspronkelijk Budapest van George Ezra). Anne en de Zeeuwse Kofferband25 uit Sirjansland leggen beslag op de publieksprijs met Schouwen-Duveland boogie (oorspronkelijk Jailhouse Rock van Elvis Presley). In 2015 wordt Ries de Vuyst zestig jaar en zijn grote rode Höfner 496 (die speciaal voor de linkshandige gitarist is gebouwd) viert in dat jaar zijn veertigste verjaardag. Samen is dat honderd. Dus krijgt de cd die hij lanceert de titel Oondert mee. Op de schijf laat hij zich door Neder landse, Vlaamse en Amerikaanse vrienden begeleiden26, Van het eerste lied op het album, Eben Haezer27, verschijnt een clip, die regelmatig op Omroep Zeeland voorbijkomt In juli van dat jaar valt Surrender na dertig jaar uit elkaar. Maar al in oktober maken de Zuid-Bevelandse rockers een doorstart met een nieuwe bezetting28. Dat de belangstelling voor de streektaalmuziek terugloopt, blijkt ook bij de Zeeuwse cover wedstrijd in 2016. Er zijn slechts dertien deelnemers die allemaal mogen strijden voor de prijzen. Toch zitten daar nog steeds artiesten tus sen die het voor de eerste keer proberen. Het zijn Project C2G, Peter Schouls van Schouwen en Hendriks Com pagnie uit Kattendijke, Edy van Driel uit Terneuzen (deze keer vermomd als 'Zeeuwse Peter'), Jah Markuz en The Raggamosselz. Deze combinatie (waar ook routinier Frans Schrier in meespeelt) wint de derde prijs. De Yersekena- ren brengen Zitterdag een cover van het Blof-nummer Zaterdag. De hoofdprijs gaan naar Jeroen 't Gilde die al eerder in de prijzen viel. Hij zingt 'n Perd zon'r naom. Het is de verta ling van A horse with no name van America. Op de tweede plaats eindigen Anne en de Zeeuwse Kofferband. Boven dien wint de formatie evenals als vorig jaar de publieks prijs. Deze keer met Jodocus! een cover van Baggy trousers van Madness. Verder zijn er nog de eerdere deelnemers Maet 4, het trio Molman, Yvonne Kostanjevec (deze keer vergezeld door 't Lawait), Rob Roose met band, Leo Adriaansen en Adrie van der Lij cke. Het is de laatste Zeeuwse cover wedstrijd. Peter Slager, de basgitarist, tekstschrijver en componist van Blof, laat zich in 2016 van een andere kant zien. De in Dreischor geboren Middelburger maakt een cd29 met daarop liedjes in het Schouws. De neerlandicus laat op de schijf horen dat hij ook goed uit de voeten kan met het dialect uit zijn jeugd. Ambras doet het na 35 jaar daarentegen wat rustiger aan. Dat lijkt in ieder geval de titel van een nieuwe cd Voor anker30 aan te duiden. In 2017 is er nog een nieuw intiatief. Dingeman de Visser gaat samenwerken met Jan Zwemer. De dichter, schrijver en vertaler levert teksten aan voor de zanger-gitarist. Din geman zingt die liedjes zoals Iesder en spiereneen cover van Heavy horses van Jethro Tuil. De eindejaarsconferences van Mikel Harte zijn populair aan beide zijden van de Schelde. Hoewel hij in die voor stellingen ook liedjes zingt, begint het weer op een andere manier te kriebelen. Nadat hij in 2012 al een opzetje had gemaakt, organiseert de Zeeuws-Vlaming (met anderen) in juli 2017 het festival De Ballade op 't Kopje van Kanada bij Terneuzen. De line-up van de driedaagse gebeurtenis bestaat uit 16 acts. Daarbij Rowwen Hèze, Johnny OK, Danny Vera en terug van weggeweest: de Lamaketta's. Ook Surrender laat na tien jaar weer van zich horen met een nieuwe cd31. Twee jaar later speelt het viertal de debuut-cd uit 1993 geheel opnieuw in32. In 2017 overlijdt Piet van Rooijen (Pier Suze) van het Westkappels Kwartet. Daarmee houdt de formatie op te bestaan. Hoewel het viertal33 vooral Nederlandstalige ouwerwessen zong, sloop er soms nog wel eens een liedje in het Zeeuws tussendoor. De populariteit van Broeder Dieleman neemt landelijk verder toe. In 2018 verschijnt er alweer een cd34, die deze keer ook als vinylplaat te koop is. Hij treedt in die tijd zo nu en dan op met de Friese dichter Tsead Bruinja die in 2019 en 2020 de Dichter des Vaderlands is. Al snel volgen er meer geluidsdragers35. Ook gaat de zingende broeder een samenwerking aan met Wannes Capelle. Deze West Vlaming zingt samen met de Zeeuw liedjes, elk in hun eigen dialect, Frans Grapperhaus begeleidt het duo op cello. Van deze coöperatie verschijnt ook een cd36. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan: Op 18 september 15 Janine van Osta in 2014, foto: Joop van den Bremen. Yvonne Kastanjevec in 2014 (foto: Joop van den Bremen). Berry Berry Magicbass in 2014 (foto: Joop van den Bremen).

Nehalennia | 2022 | | pagina 9