m A Nehalennia zomer 2022 - nr. 216 Uusje Henk Blom Dialect, Renesse Koningsschiete Bertus Limonard Bertus Limonard, s Heerenhoek januari 1997 22 23 groot of, waer netuurlijk aomè groente in verbouwd wier. Ma ’t mooiste was an ’t aande van ’t of; daer was n breêd waeter wat bie de polder oorde. Ome Piet ao dae n vlon dertje emaekt in aalken dag gieng n daer mit n eihenhe- maekten engel visse. ’t Was gewoon n stok mit n snoertje in n aekje. ’t Was nie moelijk om vis te vangen, want d’r zat eêl vee voorn in de ’’binnenboezem”. Ome Piet vond ’t wè best as ik daer ok gieng visse, ma ie zei dr bie dat ik de vis nie an de katte mocht gee, want die was a te dikke. Noe, ik daer genote, want de voorn wou wè biete van ’t stikje brood dat an dn aek zat. Eêne keer aelde ik te vroeg op, de vis zat nog nie vast genocht an dn aek in viel spartelend op ’t vlondertje. D’r zat n groot gat in ’t out in daer zoud’n in verdwene weze, ma wat dienk je? De katte, die aolsma verlangend achter mien ezeten ao nam n sprong in aod n toch te pakken. Daer was ome Piet nie blie mee. Ie mopperde iets wat of ik nie kon verstae, want ie sprak West-Fries dialect. In daenae gieng ‘n ’t uus je binne waer ik neffen zat in eihenlijk nie opemorken ao. Ik behreep pas wat ’t was toe dat ’t neffen mien dee plonze. Ik vertaalde ’t an mien vaoder, die d’r om most lache. Vroeher aod’n daer ok dikkels op ezete. In as de boezem dichtevroze was krope d’r wè s eenden onder ’t uusje. Dan deeje ze eêl boos kwaeke as ’t spul op ulder kop trechte kwam. Ik vond ‘t ’n prachtig ver’ael, dat weet ik nog wè. De bekende dialectschrijver en voordrachtskunstenaar Bertus Limonard (1922-2001) liet een omvangrijk oeuvre na. Dat werd gebundeld in Bertus Limonard vertelt. Hier volgt een verhaal, getiteld Koningsschiete. Noe a de zummer wee ankomt, bin de schutters ok awee ielke Zondag in de weer onder de stinge, d'r clublokaal stit nessen dat van de duuvemelkers. Ik zitte di zo noe en dan 's zondagsmirr’gs wè 's an têefel en dan komme de verha len los, en die bin d'r mè zat. Ofgelope Zondag nog zatte me te próoten over het koningsschieten, dat is óoltied nog a een 'eele behankenisse. Zo kwamme me an 't verhaal van Pier van Ille. Het was die Zondag dróoge mè di ooj't dan ok óol mie 'ehad, 't waaiden as de pest, je kun wè zegge 'a 't sturmden. Afijn me zatte dien achtermirr'g in 't café van Wullempje Westdurp, want dat was tegenover de stingeweie toen en d'r wier vergaderd of a 't wè deur most gêe. A je deur 't rêem ni buuten keek, zag je 'oe a de stinge zo noe en dan flienk stoeng te bewegen, 't was net as of de prange een bitje los stoeng. Het bestuur 'iew vol dat 't onverstandig zou weze om noe mie zukken weer te geschieten, mè we wazze d'r óol voe 'ekomme en nêe vee genouwoer gawe ze toch toe en ze zeie: "Prombeert 't dan mè". En di goenge me dan: van den diek of, over het planke- bruggetje op de weie. Mie vee dol en moeite me de stinge omlêege 'edêe en de veugels op de prange 'ezet en an 't schieten an. Ik mó toegeve: 't was eigenlijk gin doen, de prange stoeng te wiegen as een zatte vent, mè me zeie onder mekare: "Dan wiege me mè een bitje mee." De pielen vloge deur de wind soms olferwege de Riekebuurte mè d'r most en zou een koning komme. De mirr'g vorderden a en d'r was nog gin pluumpje ni omlêege 'ekomme. Op 't eigenste moment komt 'r een vlêege wind, de prange komt schuin voorover, m'n piele slit 'r overdwas in en ge looft 't nie, mè 't is echt waer, ie neemt drie kleintjes mee, een kalle en d'n 'oofdveugel. Eerlijk 'ezeid 'ou ik wè van sterke verhalen, mè d'n dezen vind ik toch nog a straf. Op die meniere bin ik toen koning 'eworre. Noe jie en dan ik wee." "Ik za joe is vertelle" zei Pier "'oevee geluk a je soms mot in 't leven. Het is awee éel wat jaeren 'elee da me koningg- schieten zouen'ouwe. Noe bin ik nie één van de beste, dat è'k ok nooit 'ewist mè ja je doe mee want 't is een machtig mooie sport. Naschrift Precies een week later komt een goede kennis van me langs. Hij heeft een tasje bij zich en daaruit haalt hij een verrekijker tevoorschijn. “Die is voor jou,” zegt ie met een smile op z'n gezicht. “Dan kan je onmiddellijk zien of het kauwtjes of leien zijn...” buurte. “Kauwen joengen,” zegt de buurman as tie ze naokiekt, “kauwen, da's bucht. A je nie oppast dan zit eêl je schouwe vol.” En daor 'ei tie gliek in. Schuin tegenover m'n voordeure zaoten d'r een paor jaor geleejen ook 's kauwen in de schouwe. Die zitten altied en êêuwig in de schouwe ee? Nóóit nie onder de pannen. Nêê, dao zitten de mussen en op den 'oek van 't dek dao kan je sprêêuwen vinnen. Ook nie lekker oor. Vooral as je mee joengen zitten. Dan vliegen ze af en an. Mee fre- ten nao 't nist en mee zakjes stront kommen ze vanonder de 'oekpanne nao buuten. En nao 'n paor meter vliegen, laoten ze dat zakje vallen en poefie... Weer een strepe op 't dek van 'n auto die dao geparkeerd staot. Jao, da doen sprêêuwen. Mao kauwen in je schouwe, dat is wat anders ee. Wa kan je an doen? 'n Kapje over je pupe zetten. Mao dienk dan nog mao nie, dat je d'r van af bin. Bel nêê. Ze zitten net zó lange an dat iesderdraod te muggelen tot er een bitje be weging in komt. Dan gaon ze vèder tot er 'n gaotje, komt en dan begint de fêêste. Van hot en her kommen ze mee takjes aangevlogen. De nistbouw is begonnen. Je zou d'r kolendamp deu kriegen, ee? Dat lees je toch dikkels in de kranten, nie waor? Vorige weeke bie da schóne weer stoengen me dus weer even wat te praoten. De rabarber stoeng op 't punt om uut te kommen. De grond begon a lekker te bleuzen. En dan is 't verleidelijk om wat mee de kapper an 't wérk te gaon. “De grond is daorom nog vee te nat joeng,” zegt de buur man binst a tie naor 'uus gaot. “Me gaon om de kost,” oor 'k 'em nog net zeggen. En wat doe je dan? Toch maor een paor kappen in de grond doen. Mao toch te nat, ee. Sjuust. Toen 's middags, deu de polder fietsende, zag ik dat de buuzen in 't land nog 'n bitje liepen. Van dat 'elder waoter druppelende d'r uut. En ook in de slóóten. Bienao nie te glóóven joeng, zó prachtig 'elder, 't Dee me dienken an vroeger, toen d'r visjes in die slóóten zwommen. En sal- lemanders en kikkervisjes. Mao noe niks van dat alles. Allêêne mao elder waoter. Ik zag makkelijk de bom van de slóóte. En wat slierten van kroos, Ik kon noe makkelijk zien nao welke kant 't waoter stróómende. 'n Prachtig schóón gezicht, 'n Vêêrtig meter vèder lag t'r een toenke over de slóóte. Zeker die zwaore sturm van een paor we ken geleejen nie overleefd,” schiet 't deu m'n 'óófd. As 'k even laoter terug 't durp in kom fietsen, kiek ik on willekeurig nao de toren en zien 'k dat 'r 'n paor leien van gevlogen ziin. 'k Staon d'r even mee studie nao te kieken als d'r 'n mannetje naost me kom staon. Ik vertel 'm over die drie leien en die kiekt ook 's. “Bel nêê,” zegt ie, “niks mee die leien. Da liekent mao zó. 't Bin 'n paor kauwen, joengen.” ’t Is a eêl lank elee, ik was nog ma ’n klein vintje in we gienge eêmae naer femielje in Oosthuizen. Dat leit in Noord-Holland in mien vaoder kwam uut Midden- Beemster, dust zodoende. Ome Piet in tante Trijntje waere oud, ma ze woonde nog in ’n klein uusje mit daer achter ’n Op d'n duur bin me in 't kot eest mè is wat gedrienke en een 'ard ei gepakke, 't was nog een geluk a 't nie regenden en a me 's goed keeke, leek 't wè of a de wind wat an 't ofnemen was, de wazze werentig ogenblikken da 't bienêe stille was. Me bin wee geschiete en Keesje Bats óo geluk, 't was een ogenblik stille en ie 'êelden een kalle d'r of, Rinus Priem pakt'n 2 kleintjes en toen was ik an de burte. Ik weet nog da'k docht: Kwa, ik gêe 't gewoon mè prombere, Ik legge an en ik mikten op d'n 'oofdveugel, ik trokke m'n booge toet an 't ende en ik litte m'n piele los. Foto: Henk Blom. A

Nehalennia | 2022 | | pagina 13