m Nehalennia zomer 2022 nr. 216 Grensdorpen en hun dialed Project-Zeeuwsch-Vlaanderen Op zoek naai.. 27 26 Varia Herinnert u zich nog de geur die van de paardenhoef af kwam als een paard nieuwe hoefijzers kreeg? Ik wel. Als kind heb ik er dikwijls op staan kijken. Wan neer de smid dan het gloeiende nieuwe hoefijzer uit het smidsvuur haalde en dat op de hoornlaag drukte, dan kwam daar een dampende rook vanaf met die typische geur. En ik verwonderde me altijd dat het dier daar he lemaal niets van voelde. Ik heb het dan ook nooit aan de smid gevraagd. Jammer, want die had het me zeker in geuren en kleuren allemaal verteld. En ook over de tan gen, het bij snij den, de spijkers en de verschillende soorten hoefijzers. Ja, want er zijn aparte hoefijzers voor de ach ter-, maar ook voor de voorbenen. Natuurlijk vullen we altijd de vragenlijst in. Deze keer was het die lijst die nu in Nehalennia staat. En tenslotte nog dit. Veel deelnemers van deze bijeenkom sten nemen een voorwerp mee, waarover ze het een en ander vertellen. Deze keer nam mw. Anneke van Iwaarden - Basting uit Cadzand een houten ronde stok mee, die op beide einden een scherpe ijzeren punt heeft. Deze punten zijn afneembaar De lengte van de stok is ca 220 cm. En we kwamen er niet uit, waarvoor dit voorwerp heeft gediend. Wie herkent dit voorwerp? Graag reacties naar het secre tariaat. Kortgeleden kwam de werkgroep Project Zeeuws - Vlaanderen samen en Rinus Willemsen, de coördinator van dit project, bracht het werk in de hoefstal ter sprake. Kort daarna reageerde Roger Blaakman uit Oostburg. Hij stuurde een foto op van de smid die destijds op Sasput, een buurtschap tussen Hoofdplaat en Schoondijke, een paard aan het beslaan was. Die plaatsen we als illustratie bij dit stukje. U begrijpt het al. Het onderzoekssecretariaat ontvangt graag namen van hoefsmeden met wie we contact kunnen leggen. Het zou mooi zijn als we uit alle regio's reacties zouden mogen ontvangen. Helpt u mee? Alvast bedankt. lijst opstellen rondom het werk in de hoefstal. In Limburg en Noord-Brabant zijn dergelijke lijsten jaren geleden al uitgezet. In 2022 geeft Veronique De Tier een serie lezingen over de dialecten in de grensdorpen van Oost-Zeeuws-Vlaande- ren. Daarbij worden ook de dialecten van de dorpen net over de rijksgrens bekeken. Veronique is als dialectoloog verbonden aan het Instituut voor de Nederlandse taal en zit in de redactie van Neha lennia. Hierin verschijnen altijd interessante bijdragen over de Zeeuwse dialecten; ook nu weer in deze aflevering. De bijeenkomsten zijn op 5, 12 en 19 oktober in zaal Mal- pertuus in Clinge en beginnen om 19.30 uur. De kosten zijn 30,00 vooraf te storten op Iban NL60 RABO 0362 3962 13 van de Oudheidkundige Kring 'De Vier Ambachten' onder ververmelding van Dialectcursus. Inlichtingen: guillaume.drumont@gamial.com of tel. +3265 3592 956 Onze Dialectvereniging kwam kortgeleden in contact met de leden van de Stichting Vrienden van de Travalje en we hebben vervolgens een mooi plan ontwikkeld: een vragen- Het kon weer. Kort geleden kwamen de enthousiaste me de werkers/ster s samen in Biervliet. Om te beginnen nam Veronique De Tier ons mee naar allerlei digitale projecten die iets met onze dialecten van doen hebben. En dat zijn er nogal wat. Wie handig is op de computer en de woorden Zeeuwse dialecten, Mijn dialect of Vlaamse Dialecten in voert in de zoekmachine, komt op heel interessante onder delen van deze sites terecht. We willen nu graag in contact komen met hoefsmeden die nog actief zijn, maar ook met oudere vakgenoten die vroeger nog de trekpaarden van nieuwe hoefijzers hebben voorzien. Gepensioneerde hoefsmeden vermoedelijk. Smid Bram van Hoorn beslaat de 8-jarige merrie Stella van Toon Pladdet uit het buurtschap de Rode Hoek. Toon staat uiterst links op de foto. De kinderen rechts zijn Duitse zomergasten uit het Jugendheim. Zij verbleven in de omgebouwde wagenmakerij van Martens, rechts op de achtergrond. Met dank aan: mw. Ria Francke-Pladdet, Ton de Vos en Roger Blaakman.

Nehalennia | 2022 | | pagina 15