xz Inhoudsopgave Nehalennia 1 2 Van de redactie 10 12 15 17 17 18 18 29 31 21 24 26 28 Kopij voor het volgende nummer indienen uiterlijk 15 juli 2022 bij de redactie. 0p de voorkant: m Volkskunde Nehalennia zomer 2022 nr. 216 Tijdschrift van de Zeeuwse Dialect Verênigieng V ISSN 01687131 Reacties van lezers Varia Pau Heerschap en Rinus Willemsen, hoofdredacteur en eindredacteur. De zomerbloemen bloeien weer 1 Verschijnt viermaal per jaar. Aflevering 216, zomernummer, juni 2022 Redactiesecretariaat Bijdragen voor Nehalennia kunnen naar de redactie worden ingezonden, t.a.v. R. Willemsen, e-mail rwillemsen@zeelandnet.nl als Word-bestand. Omvang maximaal 2500 woorden. Illustraties apart aanleveren als jpegbestanden. De redactie is niet verantwoordelijk voor de inhoud van de bijdragen. Redactie P. (Pau) Heerschap (hoofdredacteur) drs. R.M. (Ronald) Rijkse lie. V. (Veronique) De Tier G. (Gerard) van der Wal R. (Rinus) Willemsen (eindredacteur) Lidmaatschap/abonnement Nehalennia is een uitgave van de Zêêuwse Dialect Verênigieng (www.zeeuwsedialect.nl) De contributie voor het lidmaatschap bedraagt 25,00 per jaar. Het contributiejaar loopt van 1 januari tot en met 31 december. Men kan zich het gehele jaar als lid of donateur aanmelden. Leden en donateurs ontvangen Nehalennia gratis. Voor betaling van de contributie wordt een nota toegezonden. Opzegging van het lidmaat- of donateurschap moet uiterlijk vóór 1 december geschieden. Aanmelding, opzegging en adreswijzigingen dienen uitsluitend schriftelijk te worden gericht aan: Administratie Nehalennia, dhr. M. Passieux, Bernadottelaan 168, 2037 GW Haarlem, tel. 023-5337602, e-mail rienpassieux@online.nl. Verzending en bestelling Losse nummers van Nehalennia kosten 7,50 inclusief administratie- en verzendkosten. Ook oude nummers en^andere verenigingspublicaties zijn vaak nog verkrijgbaar. Bestellen: maak het verschuldigde bedrag over naar rekeningnummer NL96 INGB 0656 2500 46 van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek o.v.v. afleveringsnummer(s), het gewenste aantal exemplaren en uw postadres. Losse nummers kunnen niet contant worden betaald. Secretariaat Voor verenigingsaangelegenheden wende men zich tot. - ZDV: dhr. R. Willemsen, Boterzandestraat 15, 4521 AS Biervliet. Deze Nehalennia kwam tot stand met steun van de Provincie Zeeland. Van de redactie Pau Heerschap en Rinus Willemsen Bunkerbouw in Cadzand tijdens de Tweede Wereldoorlog Gerard van de Velde ‘Minder artistiek, maar meer natuurgetrouw' deel 1 Arco Willeboordse Volksliederen: Het Haringlied Rinus Willemsen In gesprek met loos Heerebout Rie Rosmolen-Murre Zeeuwse wentelteefjes Veronique De Tier en Piet van Sterkenburg M’n stikje Pau Heerschap Pau Heerschap Van de bestuurstafel Rinus Willemsen De onthulling van een gedenkteken voor Johannes Goedaert, fijnschilder en entomoloog Pau Heerschap Verhalen en gedichten Lau Eikenhout, Rinus Willemsen, Henk Blom Beantwoording van vragenlijst 214 Rinus Willemsen Nieuwe vragenlijst 216 Rinus Willemsen ‘Kikker met paardenbloem en twee vliegen’, illustratie gemaakt door Jan van Oort, c. 1900, Rijksmuseum RP-T-1978-15. Alles op zijn tijd. Daarmee kunnen we ook de seizoenen bedoelen. Als deze Nehalennia door de brievenbus glijdt, begint de zomer. Net als de andere jaargetijden, heeft ook de zomer zijn eigen bijzonderheid. Veel zon met veel zomergasten in Zeeland. Die mensen maken kennis met de zee en het land. Wat verwachten ze? Kennismaking met het Zeeuwse, zoals de streekproducten, Hoeve (fragment), de polders en vooral de Zeeuwen zelf. Die kunnen vertellen over hun streek en hoe trots ze daarop wel zijn. De toeristen luisteren en stellen belangstellende vragen. Ze krijgen soms antwoorden in het Algemeen Nederlands, soms in dialect. En die streektalen, die horen onze toeristen heel graag. Al zijn het er maar een paar woorden van. Deze Nehalennia geeft antwoorden aan belangstellende mensen in het Deltagebied. Gerard van de Velde put uit zijn geheugen en vertelt over de militaire versterkingen, die de Duitsers in de duinen van Cadzand bouwden. Wel eens gehoord van Jan van Oort? Arco Willeboordse schreef een artikel over hem en we garanderen u, dat zijn naam voortaan in uw geheugen blijft. Hij was namelijk een illustrator, die verbonden was aan de Verkade-albums. Verder zijn er de gebruikelijke bijdragen. Intussen leven we al naar de dialectdag op 15 oktober toe. Het lijkt ons heel aangenaam om elkaar weer van aangezicht tot aangezicht te ontmoeten. Het bestuur heeft voor die dag al veel voorbereidingen getroffen. Zo is het de bedoeling dat er op die dag een nieuwe uitgave verschijnt. Het betreft een herdruk van het boekje van Maartje Stuut over de zeemeermin van Schouwen. In de bijgaande folder kunt u er meer over lezen. Nehalennia uit? Leg die dan op tafel en komt er visite, dan heb je gespreksstof in overvloed. Misschien krijgen we op deze manier zelfs nieuwe leden. Wie weet. Namens de redactie wensen wij u weer veel lees- en kijkgenot. X .j-aitaêrk I 1 Foto: Prieneke van 4 r> .>1.1

Nehalennia | 2022 | | pagina 2