m Nehalennla winter 2022 nt 218 Beeldlmpressie van de dialectdag 27 26 Landje van Cadzand Toen zij hier vruchtbaar land vernamen, was het dat de inwoners kwamen. En men viel er fluks aan het werk om er te stichten dorp en kerk. En in later tijd, voor het algemeen. Als ook voor Diets en Frans, ook elk een. Gerard van de Velde stuurde ons dit oud lied uit het Land van Cadzand. Het gaat over de ontstaansgeschiedenis van westelijk Zeeuws Vlaanderen. Eerst kwamen de mensen die er wel wat in zagen zich in die vruchtbare streek te vestigen. Ze stichten er dorpen en kerk. En later bouwden ze gemeenschappen op. Waarin de Nederlandse en Franse taal werd gesproken. Een êêl jaer dienke an de winter Voorophestèld: ik bin hin lief ebber mi van de winter. Ik ouwe nie zó van kouwe, van boamen zongder blaeren en een tuun zongder bloeiende plangten. Mè de mêêsten ékel e k an de hladdigeid. Noe a k wat ouwer bin, bin k stik be nauwd om ongder’uut te haen. Helokkig is dat jaerhetiede wee hauw verbie en dan reallizeer’k m’n eihe da de winter in m’n jeugd êêl wat mêêr voeten in d’aerde voo de me- aansen as noe. Vooral mee ’t eten. Noe maekt’t nie mi zó vee uut in weaalk dêêl van ’t jaer m’n leve. In de wienkels is ommes oaltied oales te koap. Mè in m’n jeugd op Kas, zo’n seventig jaer helee, waere de meaansen eihelijk een êêl jaer in de were om d’r voo te zurhen da t’r voo de winter henoeg eten in uus was. In ’t voorjaer wier d’r een bihhe anheschaft wir a een êêl jaer voo hezurgd most óóre voo a ‘t bêêst in ’t naejaer helacht wier, ’t Vleis ,de woste en ’t spek wier dan gestirreliseerd, hedroagd, hezoute of ongder ’t vet hezèt om te bewaeren voo de winter. Ik herinnere m’n eihe nog de langewoste (noe zei iederéén verse worst’) die a bie ongs tuus om een bezemstele hedrooid wier en die an de zolder hehange wier om te droahen en an de spèktonne die a in de hangk stong mee hezoute baekens spek en nie te verheten de hróóte pannen mee wostebollen ongder ’t vet die a op de zolder stienge en wir of m’n moeder d’r dan een paer uut’aelde a ze die nóódig Ok moste de mannen d’r voo zurhe da t’r hroente op taefel kon komme in d’n tied da ze hin vosse hroente uut d’r óf oa. Ze zurhden d’r dan ok wè voo da ze henoeg hroenten verbouwden in ulder óf om te bewaeren voo de winter. De vrouwen waere in die tied dan Snoepwinkeltje Bie mien in durp was 'n snoepwiengkeltie, gedreeve deur twee ouwere daemes, waer je voor 'n sent van 't blad, kon kieze van allerlei snoepperietjes, zoals 'n toffie. Noe lach er op de toanbangk oak "n stik toffie voor 'n stuuver. Die daemus moste altied van achtere komme, dus dat duurde eeve. Ik haw toen 'n keer zoon stik toffie zongder te betaele in m'n broekzak gestóóke, dus gestóóle. Dat is mien eeni- che diefstal in mien leeve geweest, ofgezien van appelties jatte in mien padvinderietied, waer ik eerder over schreef, mar dat wier nie als diefstal gezien. Dik Trom jatte oak perzikken uut de tuun van de burgemeester. Leo Huissen CJ7 Nog wat gezellig natafelen. Kees Heule heet de mensen welkom. Anja Kopmels zingt gevoelige en fraaie liedjes. De eerste bezoekers verkennen de zaal. Ook Jopie en Gerrit Meerman genieten. Gezellig natafelen. Dr. Jan Stroop weet boeiend te vertellen over taal. Drs P. Vleugel houdt een lezing over oude Zeeuwse kerken. De voorzitter heeft twee borden volgeladen van het rijke buffet. i Een aandachtig gehoor. Eet smakelijk! Aan het einde van de dag nog wat napraten. tf

Nehalennia | 2022 | | pagina 15