Een kijkje in de smidse op Plakkebord Hl m 3> 2 Aanvulling Nehalennia winter 2022 nr. 218 Rinus Willemsen 16,45 16,50 16,20 3 25,10 In de smidse was een travaille. Dit is opmerkelijk, want meestal stond die buiten. Deze werd geschat op 30,-. Dan lag er buiten een partij smeekolen, wegende 2166 pond 41,70 40,00 60,00 180,00 25,00 20,00 7,50 50,65 73,93 Tenslotte moesten de twee knechten en de meid nog be taald worden en drie geneesheren uit de buurt. Uit de opsomming van de voorraad hierboven blijkt duidelijk, dat de smid tijdens slappe tijden, zijn voorrraad aanvulde met diverse voorwerpen. Kwam er echter een boerenknecht om een paard te laten beslaan, dan liet de smid zijn werk waar hij mee bezig was, in de steek en ging hij aan de slag in de travaille. We geven een globale indruk van de boedelinventaris. In de smidse nemen we enkel posten gedetailleerd op. Om acht uur begonnen de heren in de keuken, die uitzicht gaf op de boomgaard. De klerk noemde één voor één de voorwerpen, schreef die op in een kladboek en Johannes Franciscus Gabriel noemde de prijs. Hij was taxateur. In de woonkeuken waren de dagelijkse gebruiksvoorwerpen. Hier woonde de familie. De klok in dit vertrek werd ge waardeerd voor 15,-. We noemen dit bedrag als prijs indicatie. In de keuken was ook een bedstee. Vervolgens kwamen de heren in de beste kamer. Daar stonden zes stoelen en was een mooie kast en je zou het hier niet ver wachten: aan de zolder hingen twee zware hammen. Op de zolder zelf stond een pluimbed en er lag wat rommel. De weduwe trouwde in 1830 met Petrus Jacobus Timmer man, geboren in Lissewege (1798) Hij was hoefsmid en veearts. Hij stierf in 1860. Toen was een stiefzoon van hem smid op Plakkebord. In de vroege morgen van woensdag 7 oktober 1829 ver trok hij. In de koets zaten behalve notaris Jacob Brevet, zijn klerk en de koetsier, ook de IJzendijkse hoefsmid Johannes Franciscus Gabriël. De koetsier reed ruim na zeven uur die morgen de stad uit, richting Waterlandkerk- je. Bestemming was het huis van de weduwe van Jacob Amandus Gabriël. Haar man was op 16 april overleden en ze bleef achter met vier jonge kinderen. Nu moest de notaris een boedelbeschrijving opmaken voor de kanton rechter. Dit artikel geeft een beeld van een smederij-inventenaris vlak na de Napoleontische Tijd. De Stichting Vrienden van de Travalje verzamelt gegevens over Zeeuwse travaljes en hoefsmeden met het doel daar te gelegener tijd een publica tie van te maken. Deze bijdrage is daarvoor een bouwsteen. Nadat de heren de hele dag bezig waren geweest, stap ten ze 's avonds om 7.00 uur weer in de koets en reden huiswaarts. De volgende dag bleven de heren thuis om op vrijdag weer terug te komen.2 een ijzeren schop en slijpsteen Vervolgens lag er nog een rekening van de heer Van Wassenhove uit Eeklo van geleverd ijzer 418,90y2 Dan lopen we mee met de mannen en doen we een greep uit alles wat daar wordt aangetroffen. Interessant materi aal. Oud ijzer, 352 pond Nieuw ijzer: 308 pond Zes gareelsloten, twaalf grendels, twee malen (sic) sleutels, drie kordeelkettingen, veertien haken voor disselkettingen, tien schoftleinsen met kettingen, zes disselspilhaken, negen bouten voor waletongen, twintig emmeroren, dertien roeighebijten, dertig roeigebitringen, zesentwintig wijste [wijdste] krammen, acht kleine krammen, een walsche ploegketting, achtentwintig scherzen en zes rijsnagels, samen Vier schenen voor langwagens, achtentwintig enkelde veerkrammen, zeven dobbelde dito, tweeëndertig touwkrammen, zevendertig touwringen, tien harnashaken, acht lange essen, drie stooters, acht ploegstokers, veertien walelaanzen, negenentwintig wagenlaanzen, tien versteekbouten, vijf ploeghamers en vijf wagenhamers twee bankschroeven drie blaasbalgen een aambeeld een klein dito achttien hamers in soort negenendertig beitels, stampers en deurslagen zeven ringen, vijftien tangen, zeven trektangen in soort drie passers, driltuig, drie handschroeven, een bankaambeeld, zes moersleutels, snijmes, spijkerboor, twee sabels, twee ijzeren scharren, twee borstels, twee stootijzers, twee schoppen A <r Het huidige landbouw-mechanisatiebedrijf van de fima Van Acker, voortgekomen uit de smederij van vier opeenvolgende generaties Gabriël. 20,00 1. 2. Wegwijzer bij Plakkebord met op de achtergrond de kerk van Sint-Margriete (B). De vroegere woning van de smid met rechts ernaast de voormalige smidse, gebouwd ca 1925. Noten Plakkebord is een buurtschap ten zuidwesten van IJzendijke. In de Staatse Tijd stond hier een aanplakbord, waarop medelingen werden aangebracht die bestemd waren voor de bewoners in Staats-Vlaande- ren. Zeeuws Archief, T 13.1, inv. no 1106, rep. No 64. ■w

Nehalennia | 2022 | | pagina 3