‘Langzaam verwijderen zich zijn voetstappen m m Nehalennia winter 2022 nr. 218 9 Jan Kouwen 15 14 ii Slot Na de oorlog sloeg de reclameafdeling van Verkade een andere koers in en werden er geen nieuwe albums meer uitgebracht. Pas in 1965 verscheen er weer een, maar meer ter gelegenheid van het honderdste geboortejaar van Thijsse, dan uit reclame-overwegingen. Diens manuscript Vogelzang had twee decennia in een lade gelegen. Het nieuwe album werd niet meer verlucht met tekeningen, maar met foto’s. De uitgave sprak veel mensen aan: met 188.311 verkochte exemplaren was het de bestseller van dat jaar en bovendien het best verkochte van alle Verkade - albums. Blijkbaar begonnen de albums weer aan populariteit te winnen, of waren ze nooit helemaal uit de gratie geweest. Tien jaar later nam uitgeverij Zomer Keuning daarom het initiatief tot een heruitgave van, in eerste instantie, de bekendste albums, die over de jaargetijden. Het was een ongekend succes (400.000 exemplaren!). In de jaren daarna volgden meer herdrukken. Het leidde tot vele re acties, zowel positieve als gereserveerde - ook in Zeeland. Hierover meer in het vierde, tevens laatste deel. Voorwaarden voor het burgerrecht - en dus het kunnen handelen in de stad - zijn de verplichting om de eed af te leggen, de rechten te betalen en zich te houden aan de wetten en resoluties van de provincie, de magistraat en daarbovenop ook de opdrachten van het St Anna Gilde. Blijkbaar waren de voorwaarden - inclusief het afleggen van de eed - voor Salomon Lazarus geen probleem1: Ge durende vele jaren trekt hij vanuit Bergen op Zoom (For tuinstraat) onder andere naar Sint-Maartensdijk om daar zijn waren en ook loterijbriefjes te verkopen. De tweede ‘Van Broek’, de eerder genoemde Levi Salo- monszoon Lazarus, vestigt er een ‘geoctroyeerde bank van belening’. In 1814 is er nog geen bank van lening op het eiland Tholen. In het geval men iets moet verpanden of belenen moet men daarvoor naar bijvoorbeeld Bergen op Zoom. Vanaf 22 juli 1814, na toestemming van de ge meenteraad, is dit niet langer meer nodig.2 Levi Lazarus Van Broek, wordt de bankhouder. Hij was daarnaast ook, evenals zijn broer lotenverkoper en kredietverstrekker. Op onze voetreis over het eiland Tholen zijn we aangeko men op Sint-Maartensdijk. Vanaf 1796 bezoekt Salomon Lazarus (Van Broek), dezelfde die in Oud-Vossemeer had gewoond, regelmatig de smalstad Sint-Maartensdijk om daar zijn waren te verkopen. Volgens de Cronyk van Zeeland van Boxhoorn van 1644 waren de steden in Zeeland vanouds verdeeld in grote, goede of grafelijke steden en smalle of simpele steden. De eerste categorie bezat stemrecht in de Staten van Zeeland. De tweede categorie (smalsteden) hadden geen stemrecht. Smerdiek werd in 1485 smalstad. Maar ondanks deze waardering was haar bloeiperiode vrij snel voorbij. Gaan we naar de eerste vermelding van de Joodse aanwe zigheid dan komen we een oude bekende tegen: Salomon Lazarus werd op aanvraag op 15 februari 1795 het ‘bur gerrecht deezer stadt’ verleent. Maar niet eerst nadat het bestuur zich heeft laten adviseren door de ‘Deekens en Geswoorens van het St. Anna Gilde’. Het Sint Anna Gilde was het gilde van de lakenverkopers, droogscheerders, kleermakers en Franse kramers. Voorst Catshoek (Tholen).3 De kredietverstrekking ging ver. Letterlijk. Ook met notaris Samuel Elzevier Stokman te Heinkenszand werkten beide heren. Het waren zware tijden. Wanneer men daarbij bedenkt dat er in 1866 een cholera-epidemie uitbrak die op Tho len 121 levens kostte - in heel Zeeland stierven er 239 personen - dan is het niet verwonderlijk dat een deel van de eilanders uiteindelijk hun heil ergens anders zocht. In 1926 schrijft Jan Tazelaar, huisarts te Sint-Maartensdijk in zijn proefschrift ‘Over expositie en heredifaire dispositie bij tuberculose’ dat ‘er geen plaats op Tholen is waar zooveel tbc voorkomt als hier’. Hij wijst als één van de hoofdoorza ken daarvan naar de zeer vochtige behuizing van de vele Smerdiekers: vaak niet meer dan één kamer met één raam, rug aan rug tegen elkaar staand. Een herkenbare situatie die doet denken aan de Middelburgse stadsgeneesheer (de armendokter) dr. Samuel Senior Coronel. Hij had al in de tweede helft van de negentiende eeuw over vergelijkbare situaties geschreven en de nodige aanbevelingen gegeven om de leefomstandigheden te verbeteren. Helaas met minimaal succes.4 Niet iedereen accepteerde dus de situ atie. Ook niet in Sint Maartensdijk. Een ruwe schatting is dat tot 1910 ongeveer zeven percent van de bevolking van Sint-Maartensdijk zijn heil ergens anders zocht en emi greerde. Joodse aanwezigheid op het eiland Tholen (deel 2) Gokken en lenen gingen dus (soms) hand in hand. Een bank van lening had begin negentiende eeuw ook op Tholen, om andere redenen zeker bestaansrecht. Er waren verschillende economische (landbouw-)crises; de verschil lende werkgelegenheidsprojecten hielpen wel iets, maar regelmatig was men toch gedwongen om ter overbrugging de eigen kostbaarheden, - hopelijk tijdelijk - bij de lom merd te belenen. Maar ook in het kredietwezen waren de beide broers ac tief. In het Thools gemeentearchief zijn daar nog de beno digde akten van terug te vinden. Ze waren goede klanten bij de notarissen op het eiland: W. Was (St. Maartensdijk), H.D. ter Braak (Scherpenisse), B. van Embden en W.J. van -.-dtBi 2. 7. 9. Sint-Maartensdijk, ZB-PB 20060. Pagina's 64,65 Uit: Jac. P. Thuijsse, Onzegroote rivieren met inplakplaat van Jan Voerman Jr., Veere en enkele ruilinformatie van Verkade. Collectie: auteur. Dokter Tazelaar ZB Fo 129323. Noten 1. Zie A. Willeboordse, Minder artistiek, maar meer natuurgetrouw (1/4, 2/4), Nehalennia nr. 216, zomer 2022, pp. 6-9 en nr. 217 herfst 2022, pp. 7-11.. M. Coesèl, Natuurlijk Verkade. Het verhaal van de albums, Zaandam, 1999, p. 45. 3. M. Coesèl, Jac. P. Thijsse en de Verkade-albums, Natuurhistorisch Tijdschrift, 84, 12, 1995, pp. 281-282. 4. Over Warren en Thijsse, zie bv. M. Molengraaf, Hij is een heerlijk, een prachtig mens. De vriendschap tussen Hans Warren en Jac. P. Thijsse, De Parelduiker, 17, 1, 2012, pp. 33-43. Evenals Van Oort had ook Hans Warren iets met Artis, zij het veel minder direct: Ernst Jacobi, Warrens docent biologie aan het Goes Lyceum (vanaf 1935), die zijn liefde voor de natuur in hoge mate stimuleerde, werd in 1952 directeur van Artis. 5. H. Warren, Onze Grote Rivieren in het nieuw, Provinciaal Zeeuwse Courant, 7 oktober 1998, p. 28. Het handschrift werd later ter ver koop aangeboden via de Boekenbeurs in Middelburg: N. Berkelder, Heel de wereld. 25 jaar antiquariaat De Boekenbeurs aan de Turfkaai in Middelburg, Provinciaal Zeeuwse Courant, Tl juni 2007, p. 24. 6. Jac. P. Thijsse, De bonte wei, Zaandam, 1911. pp, 11, 25. Jac.P. Thijsse, Waar wij wonen, Zaandam, 1937, p. 6. Jac. P. Thijsse, Onzegroote rivieren, Zaandam, 1938, pp. 17-18, 60-69. Jac. P. Thijsse, Waar wij wonen, pp. 8, 10. 8. NN, Sumatra Post, 22 april 1938, p. 1. Jac.P. Thijsse, Onze duinen, Amsterdam, 1943, pp. 8, 23-24, 54, 60, 76. De titel is een citaat over Jan van Oort uit G.A. Brouwer, Histori sche gegevens over onze vroegere ornithologen en over de avifauna van Nederland, Leiden, 1954, p. 122 noemt Van Oort ‘minder artistiek, maar meer natuurgetrouw’ (dan de dierenafbeeldingen van fin-de- siècle-schilder Theodoor van Hoytema). retten, werden quaamen 1 meerdeel ‘t onutttt driedi en laa jfe.; ■Ml. hel in van «wfan itfrt ..h; daag hen iW w hweo”, £k Mhutbocik- UwjIkwis. ren, Duhdaod. jajw at duurt dan een heek wtót 3h-’ I i. t F»

Nehalennia | 2022 | | pagina 9