temonnees, kaortspelen, 't kan nie op. 't Goklustige volkje èt echter vooral oöge voo de 'oófdpriezen. Een weegschaole (Pierre: "Voor sommigen hier ongeschikt een friteuse van 't merk Tornado ("Voorwaar geen kleintje bier. Voldoet helemaal aan de nieuwste Arboregels") en een koffiezetapparaot ("Met druppel stopper Tied voo de finaole ronde, daomes en eren. "We beginnen met het middelste rijtje". Iedereen kiekt gespannen op z'n blaodje. "Vijfendertig, veertien, drieënvijf tig (toen liep m'n prei onder water), één." Dan klienkt een kraok. An Pierre's micro foon mankeert t'r 't een of 't ander. Uut de speakers knalt bots een 'Ollandse krao- ker. 'Anita, ik lig van jou te dromen'. Alle ogen zien gericht op de bingo-leider van voren, die a t'r zelf niks van merkt, van zelf. Een paor flienke klappen op de micro leit de verliefde zanger wee 't zwiegen op. De bingo-leider gaot onverstoorbaor verder, "twaalf, achttien, zesentwintig, tweeënder tig, ik herhaal tweeëndertig voor de bin goveteraan aan de toog De techniek faolt wee mao 'n keêr. De balletjes draoien doelloos rondjes op de boom van de bingo-bak. Verwoede po- giengen van Pierre's assistent om deu middel van 'andopleggieng' de bak vacuum te trekken, èn pas nao een paor keêr resultaot. De bingo'ers in café Driewegen morren nie. Ons kent ons. Impersant is de sigarettenrook te snieën. An de bar klienkt bulderend gelach. "Pas gelejen èn me een Terneuzens stadstype 'n keêr bie de neuze genomen. We vertelden 'm an wudder 'ier paolieng vangen mee de buks Ie was t'r mee weg, joeng!". De bingo-balletjes dwarrelen nie meêr rond. Ze liggen roerloos in de bak. Den eênen nao den anderen verlaot 't café. De Arbo-friteuse èt een winnaor gevonden en ergenst in Driewegen of diepe in de pol ders moe koffie gezet worren op 21e- eêuwse wieze. 'Alf december is t'r wee 'n bingo.

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1997 | | pagina 11