Vriesganzen Doel 'angt onderan de zuudoóstelijke kant van Zeeland. Vee ménsen kenne de stoömplumen wè van de kerncentrales. Die zie je zelfs vanuut Goes op 'n klaeren dag. En dat 'n eêl durp weg moet, is in Zeeland ook nie onbekend. Boerengat is gesloopt in de Kanaalzone, en meer gehuchten. 'Amoveren', noemde de Zeeuwse Staeten dat in de taele van ménsen die aolle slechte diengen goed wille praote. Maer 'n 'eêl durp as Doel dat moe ver- dwiene, das aoltied een drama. Zeker gezie de maniere waerop. Dus riee me noe op een bevrozen zondag mee een kalm gangetje deu de polders rond een verloren durp. Op de radio ziengt Tom Petty and The Heartbreakers 'Into the great white open' en wat me ziee is niks as 'oogspanniengsmasten, verroeste puupleidiengen, vule keuterboerderietjes, plastic afval en een zootje vriesganzen op een vergete stikje wintertèrve. Even laeter op de boulevard is 't mooier. In de Schelde, die 'ier mae drieonderd meter breed is, duukt een fuut nae visjes. Ménsen kuiere lekker in 't vrieszunnetje. Vee madammen in bontjassen. Mannen mee vèrrekiekers en fototoestellen, 't Is naebie windstil en de enorme stoomwol ken uut de koeltorens zuge recht nae boven. Ze bin wit in 't midden en gries aan de ziekanten. An de ziekanten ook, cirkele 'onderde meeuwen op de thermiek van de waerme stoom, 'oger en 'oger. Gróte witte veugels op weg nae de onder kant van den 'emel. Ze bewege naebie nie. Vlak vö de stoómpupen staet 'n ouwe kraekmeulen, die vroeger nog energie miek mee niks meer as de wind. En ieder- eên at er toch brood van. In Doel staet 't ouwe nest 't nieuwe, mae weinig ménsen interesseert 't mi. Ik 'oore noe wae 't gebrom vandaen komt. Achter me, uut aol de fabrieken an de horizon, 't Bin geraemten van staelen buzen en lichten. En ze bromme nae ons zöas ze a jaeren nae dit durpje bromme. As kwaeie 'onden. As een groot monster. Doel moet er an. Dat bromme ze. En in juni, dan komme de bulldozers a. Doel moet er an. 't Durpje zélf is klein, mae as je d'r van 'oudt, moet 't nog rustig weunen zien 'ier. Een 'andvol 'uzen van wisselende kwaliteit en omvang, 'n Kérke, 'n kèrkof, 'n school tje, wat horeca, een paer wienkeltjes en dan ei je 't wè g'aod. An de randen ligge wat rommelboerderietjes. Op zondag is 't druk, dan komme vee ménsen 'ier langs de Schelde kuieren en mossels ete. Doel ruukt nae modder as 't laeg waeter is, en nae chemische troep de rest van de tied. Mae dat is ook afhankelijk van de wind. 'Soms is 't niet om te harden, dan gaan we binnen zitten,' zeit de man mee de sigaore. Duvekot Nog a wat ménsen bin a weg en 'ebbe d'r 'uus laete verkrotte. Een optimist eit 'r nog een papier mee 'Te koop' op geplakt. Mae wie koopt dat noe? 'Webben hier

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1998 | | pagina 19