kriege, vinde ze. Een kuiertje deu Doel is een kuiertje langs dichtgespiekerde 'uzen, mae ook langs mooie, nieuwe bungalows. Je komt er vee protesten tegen. Iemand ei een zwarte vlagge in z'n voortuun gezet. En vlak bie de kerncentrale ei een Doelenaer biekant z'n 'êle 'uus volgeplakt mee pamfletten. 'Door onze weiden geen nieuw dok,' leze me. En: 'Ik ga hier niet weg, over mijn lijk'. Bie 't begin van 't durp oor je nog vriendelijk welkom g'ête deur de gemeen te Beveren. 'Welkom in het Scheldedorpje Doel', staet er op een infopaneel. En op de achterkant iets dat 't gemeentebestuur kennelijk vergete is weg te 'aelen: 'Voor een reine en bloeiende stad. Het Stadsbestuur'. 'In het jaar tweeduizend moet er hier al zevenhonderd meter kaai liggen,' zeit de man mee de sigaore. 'Tussen nu en vijf jaar is 't gebeurd.' Ie 'aelt z'n schouwers maer 's op. Ie wiest ons op de 'oogspanniengsmasten, die a op betonnen poten van ongeveer vuuf meter 'ooge stae. Zö 'ooge oor 't slib, dat uut de containerhaven komt, 'ier gestort, vertelt n. Ik kiek 's nae Frank en ie kiekt 's nae mien. Vuuf meter boven 't maoiveld is geliek an de bovenkant van de zeêdiek. Ze gae 't êle durp begraeve onder een stienkende laege blubber. Uut de tied Doel moet er an. Ik moe dienke aan een vriend van me, die ooit gezeid eit dat wanneer de Belgen Zeeuws-Vlaenderen zoue bezitte, d'r vanaf Antwerpen toet Cadzand eên groot industriegebied zou ontstae. Ik vond dat toen nog a overdreve, mae a je 'ier loopt en luustert nae de man mee de sigaore, gae je toch die kant op dienke. Doel is uut de tied en moet er an. Vö de vooruutgang. Onder vuuf meter stienkende blubber. 't Is tied om te gaen. Me riee de 'oófd- straete uut en Doel is a gauw nie meer as wat 'uzengekroenkel onder twee 'oge koeltorens. De zunne zakt weg en maekt de horizon nog grauwer. 'Dat was Doel,' zei Frank, en ik dienke: 'Dat was Doel'. Nest Zeeland oort 'n durp begraeve. Langs de weg vromme ligge vuulniszakken en flarden landbouwplastic. In 't zuudwesten trekt de zunne strepen over den 'emel. Boven Beveland 'angt een buue. Noe n u m m

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1998 | | pagina 21