uut Vlissienge. En ja 'oor, die kriegt t' tweede stik dat geveild oort in eigendom vor 186.000 guldens, 't Bieen is begonne bie ander- alve ton en d'r is zeker twintig keer een 'and opgestoke. Kalm gaet 't, dat bieen. Soms afwachtend, aoltied beheerst - alleên dien eênen Braebander wiest mee z'n sigaore elke minute een aore kant op. Mae Ko Siemense is bliekbaer anders gewend. As t'r eên mee duuzend gulden opbiedt, korts nae den inzet as vuufduuzend nog gewoon is, reageert n geliek. 'Dat za je aoltoös zie. As je vee eit, dan bin je d'r zuunig op.' En as t'r laeter achterin de zaal een zögenaemd antiek karretje mee een rotklap tegen de grond klist, eit n ook z'n commentaar gereêd. 'Wete je noe 'oe as dat komt Das omdat je te langzaem biee Aolleman lacht - ook de man nen die as tegen 't karretje geleund stoenge - en 't bieen gaet deur. Behalve de klap van 't karretje gebeurt er trouwens nie vee dat buten de orde is. De stemmienge in de zaal is patent. Natuurlijk bin d'r van 't eige durp, van Seros, een stel boeren en ook een paer ondernemers en renteniers. Op de tweêde reeke stoelen zitte een paer èrbeiers van Oóstkappel, aollebei rond de tachentig. Meer naer achter een risje boeren van bie ulder, mee Jan Zaed, de commissionair - even onverstoorbaer as aoltied. Geên van ulder biedt. An de aore kant zitte 'r drie van Beekerke, d'r is een koeie- boer van Meliskerke en vaneiges dat Piet van de Bosse d'r ook zit. Die wil wè is wete wien as 'n as buurman kriegt. Ginter, is dat geên boer van Schouwen Jazeker, mae ie komt vlak uut de buurte. 't Is t'r eên die in de Lepelstraete geboren is - d'r bin d'r trouwens meer uut dien 'oek. En dat Bram Diengemanse 'ier zit, dae stae je toch nie van te kieken, zeker. En wat docht je van Harry Francke 't Spul zou agauw nie deurgae as boer Harry d'r nie bie was Een dertig of veertig man - vrouwvolk is t'r nie vee - loopt in de pauze om koffie of een joenkje. De stemmieng an de bar is bovenst best. De spannienge van van te voren is t'r af en de bieërs bin zowat aol op ulder stoelen gebleve - die moete nie van d'r apropos raeke deur gepraot. Vermaek, dae bin de meêste vö gekomme. 'Kon je j'n eige toch inouwe Zö kort er bie weune De man dae as 't an gevrogen oort, lacht even breêd as de vraeg- steller zelf. Ze wete aollebei dat 't geên spekje vö ulder bekje is. Van dat soort opmerkiengen roenke d'r meer om-ende-weer. Milde humor, zömae even een paer guljaordige woorden, even laete wete da je mekaore nog waardeert. Noe moe je 't doee, as je mekaore op de trekker tegenkomt, ei je nie vee gelegendeid vö conversatie. Noe nummer

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1998 | | pagina 23