De drie wiezen uut 't oosten Marco Evenhuis 't Gae de goeie kant op mee 't Zeeuws. OK, d'r oor misschien nie meer Zeeuws gepraot as een paer jaer gelee, mae d'r oor wè flienk over gepraot en gedocht. En da's ook wat waerd. Butendien bin d'r aoltmae meer initiatieven om 'iets' mee of in 't Zeêuws te doen. D'r is Noe een tiedschrift, d'r oore aoltmae meer aevenden en zö georganiseerd en Omroep Zeeland en de PZC besteeë redelijk wat aandacht an de taele (dien omroep kan volgens mien nog vee meer leutige diengen mee 't Zeêuws doee, maer da's vö 'n aore keer). Zelfs de 'Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek' ei een commis sie opgericht die a vergaedert over de toekomst van 't Zeêuws Mae, me 'ebbe nog een lange pad te gaen. Een ieselijk langen zelfs, a je kiekt naer aore dêlen van 't land. Vöraol in 't oosten 'èn ze a 'eêl wat vö mekaore gebreid. Je eit er een berg tiedschriften (Noe ei jammer genoeg nog glad niks gin concurrentie), je eit er streektaelfunctionaorissen en -consulenten, zakwoordenboekjes, Biebels, gaeve muziek (een 'êle berg 'Surrenders'), officiële erkennieng, dialectmaenden en gae zö mae deu. Alleênig, je oort er as Zeeuw nog a 's op angekeke a je andere Zeêuwen vertelt 'oe gaef a 't gun ter is. Daerom me beslote om een paer van die taelige luitjes uut 't oosten zelf an 't woord te laeten over wat a t'r in de gejegente van Grunnen (Groniengen), Eanske (Enschede) en Remunj (Roermond) zö'n bitje gebeurt. 'Ier ei je 't verael van de wiezen uut 't oosten. In drie bedrieven. Noe nummer i foto's: er Verdurmen Vee dank an Joop Cruson

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1998 | | pagina 35