n o e nummer i is sinds :gen nooit irijvers ree bladen 1 en schat dat mnees m provin- ;stiende n een even :zamenlijk jp tijd is en it is niets, meren, de s tikken ven of het sen die entallen in het le bijbel vol zijn en ook maz- siteit zit- orden jker is met Hebraïsten en classici naast de deur te vinden is. De omstandigheden doen er toe. Wil de regionale omroep meewerken, dan kun je het treffen dat ze bereid zijn een spelling cursus uit te zenden (500 man deden mee) of literatuurcursussen: van de eerste kochten meer dan duizend mensen het lesmateriaal. En dit voorjaar zijn weer twee portretten van bekende schrijvers uitgezonden op de regionale tv. Aansluitend maakten die een tournee langs een reeks bibliotheken in Groningen. Reken maar dat die auteurs dat kunnen vernemen dat ze door een slordige 100.000 mensen bekeken zijn. De streektaalfunctionaris probeert bij te dragen aan die ontwikkelingen, zoals hij ook een aantal malen een grote enquête in de belangrijkste dagbladen van Groningen mocht plaatsen. Duizenden en duizenden papieren met antwoorden in het Gronings staan inmiddels op een halve meter naast mijn bureau in ordners verzameld: ik kan dank zij al die mensen - die vaak voor het eerst van hun leven iets in hun eigen taal opschreven - reeksen taalkwesties bestude ren. Dat is universitair van belang, het is maatschappelijk van betekenis want er is waarachtig vraag naar dit te weinig bestudeerde terrein. De omstandigheden doen er toe en (vind ik persoonlijk) een zeker elan is van belang. Iets nieuws ondernemen dat tege lijk van waarde is, daar proberen we in Groningen een combinatie van te maken. Regelmatig laten zien dat de taal van de streek van alles in zich heeft, soms minder dan de standaardtaal, soms meer. We mis sen het prestige, maar als we dialectspre kers om mooie woorden vragen, krijgen we er op een simpele vraag werkelijk duizenden toegestuurd en dat lukt bij een ABN-afvraging vast niet. De omstandigheden. Als ik in Zeeland zat, zou ik graag onderzoek doen naar die intrigerende kwestie van het geloof: uit de RND-delen blijkt dat er verschillen zijn tussen de protestantse en de katholieke vormen van het dialect. Ik zou Goeree- Overflakkee erbij willen betrekken, - daar moet die rijke provincie Zuid-Holland maar een ton per jaar voor over hebben. Vervolgens wordt iedere regio beurtelings een jaar lang centraal gesteld, Goeree- Overflakkee, Zeeuws-Vlaanderen, de tussenliggende eilanden en dat in 'n vier jarige cyclus. Die dialectpromotende Zeeuwse commissaris zou ik ieder jaar vragen het startschot te laten lossen. En dan het toerisme als bron van Zeeuwse mogelijkheden. Kwam ik in Cadzand-Bad Zeeuws tegen? Dat zou wél moeten. Afgezien van het maken van een zakwoor denboekje, zou ik kijken of we niet beperkte brochures zouden kunnen maken voor de bezoekers van elders. De varianten van het Zeeuws en een top-10 van de mooiste woorden uitgelegd aan Oost-Nederlanders; in een andere tekst voor Limburgers en Brabanders; voor ABN-sprekers inclusief het Vlaams; en voor andere buitenlanders in het Engels en het Duits, want het Ruhrgebied is dichtbij, herinner ik me aan de nummer borden van de auto's. Ik geloof dat we maar weer 's een vakantie moeten boeken voor 't pitje van de zomer. Siemon Reker is sint 1984 streektaelfunc- tionaoris van de Provincie Groniengen. Daer is n voor in dienst bie de RU Groniengen. Ie schreef een berg artikels en boeken over 't Groniengs (Hou is dat?, Dikke woorden en 't Retrograde woor denboek bin dae maer 'n paer voorbeel den van). <o o O) Q

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1998 | | pagina 37