Uutspraek kiezend, nemen ze dan het Nederlands als thuistaal voor hun kinderen. Zelfs in de dialectburcht Maastricht komt dat de laat ste tien-vijftien jaar vaak voor. Indirect kun je de ouders winnen door hen te laten zien dat er een rijke, levendige en vooral moderne taalcultuur is in het Limburgs. Waar het ook maar enigszins <0 kan, wordt die cultuur zichtbaar en hoor- baar gemaakt. Veer kónne ós neet permit- tere óm mer get te gaon wachte op waat angere nao ós zólle gaon doon: veer mótte 't allewiel zelf doon! oe nummer i <D O m 9) O 'n Vervoegieng as ik misten of ie tikten klienkt in naebie aolle dialecten in deze Noe as ik miss'n en ik tik'n. In een berg dialecten van de Zeêuwse eilanden klienke diengen, die geno teerd bin as mae, dae en wae kort: mè, di en wè. En a-klanken die geschreven bin as ae, klienke in 't Zuud-Bevelands van Lou Vleugelhof en Theo Raats meêstentieds as eê of T. Een uu as in puupe en een ie as in kieken klienke in 't West-Zeêuws-Vlaoms korter as in 't Zeêuws van de eilanden: püüpe en kiikn. Me schrieve 'm wè, maer eigenlijk 'oor je de leste e in kieken dus naebie nie. Nog in 't West-Zeêuws-Vlaoms 'ebbe klanken die a me schrieve as eê (eêst) soms een j-achtig element: jeêst. Dat is bie de oö somtieds oök zö, mae dan mee 'n w-achtig element; Oöstburg klienkt een bitje as Woösburg. Me schrieve dus nie aolles precies zö a 't klienkt. Da's om 't leesbaer te 'ouwen. A je geïnteresserd bin, of onze bedoeliengen beter wil begriepe, ka je om een Schriefwieze(r) vra- ege bie Stichting Zuudwest 7, Ritthemsestraete 14, 4388 JR Oost-Souburg. Een bescheie biedraege vö postzegels en kopieerwerk oor op pries gesteld. ,,'t Zeêuws ei enkelt mae toekomst as 't Zeêuws een toekomst vö z'n eigen maekt. 'n Taele, of streek- taele, kan dat. Een taele, dae ka je nie op rekene. Een taele kan aneêns 'in' weze, nieuw elan kriege, mensen kunne een taele as een verriekieng van ulder saemenlevieng gae ziee. Kiek mêe nae 't Hebreeuws, 't Luxemburgs, 't Catalaans, 't Drents van Skik en 't Sallands van Erik Huizebosch."

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1998 | | pagina 42