een weerleggienge van dat misverstand. Misverstanden over dialect. Iemand die dae ook aoiles van weet, is Anne van der Meiden, de bekende communicatiewetenschap per, die as ook iets vö dit nummer van Noe geschreven eit. Anne van der Meiden eit 't in een ander artikel wè is gaod over vuuf misverstanden over de streektaelen: 1't Idee dat 't mee 't de streektaal op een ende loopt. Dat zeide ze vroeger ook a 2. 't Idee dat aoiles wl kan oore as vroeger. Das daerom nie te 'open. 3. 't Idee dat er een Zeêuwse cultuur zou kunne bestae, los van andere culturen. Dat geloof je toch ook nie, zeker 'k Zou 't nie graog wille, trouwens. 4. 't Idee dat 't in orde is zöas 't noe is: aolle weke een uurtje Zeeuws op de radio, 't tiedschrift Noe, stikjes in de kranten, Zeêuwse liedjeszangers en vertellers. Nêê, d'r is meer nódig: ook de butenwereld en de 'import-Zeeuwen', moete af van 't idee dat 't Zeeuws minder zou weze as 't Nederlands en op schooien moete ze nog vö een mentaliteitsverandering zurge. 5. 't Idee dat 't aol moeite vö niks is en dat de mensen d'r nie an wille. Dan kan je net zö goed op'ouwe. Dae bin 'k Noe nie vö, weet je Ik kan me 'êlemaele vinde in 't gevecht dat as mensen as Van der Meiden angae tegen deze vuuf misverstanden. En da's ook een deel van mien motivatie vö m'n medewerkieng an Noe. Mae d'r is nog een ander motief. En dat wil ik julder nie ontou- we. Dat ei naemelijk ook te maeken mee een misverstand. Noe is nie alleên Zeêuwstaelig, Noe wilt ook de ontwikkeliengen in de Zeêuwse saemenleving op de voet volge. Is dat nódig, za je zeie? D'r bin toch kranten en verschillende tiedschriften, d'r is toch een n o e nummer 1 Gedeputeerde De Kok kriegt 't nulste nummer van Marco Evenhuis. foto: Frank Viergever omroep. Jazeker. Mae 't gróte misverstand op dat gebied is vol gens mien, dat die blaeden 't volledige veld van wat er leeft en gebeurt in Zeêland overziee. Bestrieke ze aolle laegen van de bevolking? Aolle 'oeken en gaeten van de provincie? Ik dienke dat een deêl van 't misverstand dat ik bedoele, te mae ken eit mee een ander misverstand: zet genoeg journalisten op zövee vierkante kilometer of op zövee duzend inweuners en je kriegt een berichtgeving die adequaat is voor een regio of een landsdeêl. Fout: je ei nest de kwantiteit ook te maeken mee de kwaliteit en ik zien in journalistenland vee te vee ménsen rond- lope, die as weinig of geên banden mee de Zeêuwse bevolking 'ebbe. Begriep me goed, ze kunne op en top klasse journalisten weze, maer as de kanalen ontbreke daer as 't nieuws deur bie

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1998 | | pagina 7