Dichter bie 'uus OJ a> o GO C <D ■O Toen a 'k zeventiene was, bin 'k uut Middelburg weggegae. 'k Was joenk en 'k wou verder lere. In Rotterdam goeng 'k econo mie studere an d' oge schoole. Laeter bin 'k in Utrecht terecht gekomme. Mae da bin verder mien zaoken en dae bin julder natuurlijk verder ook nie in geïnteresseerd. Zeêland rocht 'n bitje op de achtergrond. Mee m'n vrouwe en de guus gienge me op vakanties nae Frankriek, me vee in Bretagne geweest, 'k E aoltied gevonde, dat 't dae wè een bitje weg eit van de Walcherse kust. J' ei t'r ook van dat 'eldere licht. Je zou zeie: 't is net Zeêuws licht. D'r bin d'r die bewere a dat te maeken eit mee vee plankton in 't waeter. Wien za 't zeie? J' ei t'r ook vee mossels, kreukels en oesters om te eten. Me 'èn d'r wat genóte mee een glasje witte wien! Mae Bretagne is vee verre weg en a je wat ouwer oort, gae je de reis een bitje ontziee. Nae verloop van tied gienge de guus toch ook d'r eigen gank. 't Wier tied om 's te kieken nae een bestem- mieng dichter bie 'uus. 't Wier Zeêland. Vanzelfs, wan m'n vaoder en moeder weune nog aollebeie in Middelburg (ze ore dit jaer aollebeie vierentachtig en bin in oktober zestig jaer getrouwd; ze bin nog stikgoed, mae de drukte van 't logeren oor toch een bitje tevee). Vandaer a ons vö de zeumer en vö de weekeinden een 'uusje gekocht M' nie lange moete zoeke. Me vonde een aerebeiersuusje op Koukerke mee een grote lappe grond vö de deure. Daer 'k noe m'n eige kroten, boontjes, preie, juun en spruten. Op z'n burgers 'eêt dat 'back to the roots'. Ons geniete d'r noe a meer as vuuf jaeren van. Toen me net terug waere, docht ik a t'r naebie gin Zeêuws mi gepraot wier. Mae 'k ao 't gelukkig glad mis. Tweê vöbeêlden. Vorige winter weunde d'r nest ons tiedelijk een wuufje mee twi guus. In net zö'n kotje as da van ons, mae dan zonder cv. Toen 't steênard gevrozen ao, was da gin pretje. En da kwam zö te prao- ten. Ze vertelde: "t Is bie mien in 'uus steênekoud. A 'k wakker ore en opstae, is 't net of a 'k een sigaore roöke.' Dat klienkt toch 'eêl wa beêldender as: 'Het was zo koud, dat m'n adem zichtbaar werd' Nog een vöbeêld, mae dan van de buure van d' aore kant. Ik stoeng te spitten in den 'of en da goeng nog a zwaer. Ik stoeng te puffen en te zwêten. Toen 'oorde 'k iemand zeie: 'Nie zö zuchte en steune, 'oor, ik bin ook getrouwd'. Je begriept 't. Vor ons as mensen uut de Randstad is 't nog aoltied een feêste om op Walcher terug te kommen. En 'k weete 't zeker: zukke bin d'r nog vee meer!

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1998 | | pagina 18