UKE U dTTUIH VAN ZEELAND Dit wordt dé Noe nummer 2 op't moment. En da's nog nie't ergste. Een gebore Middelburger, een succesvol mae nuchter zakenman, eit overlesten nog tegen me gezeid dat volgens 'im de uut- komst van 't onderzoek van dat bureau a vaststaet: Krien is iemand die alleen mae tevree za weze mee de grootst meugelijke groei. Ten koste van 't landschap, de dur- pen, enzovoort natuurlijk. Zou de man nie in z'n 'oód weze, vraeg je j'n eige af - een geval van Krien passionel Overlesten 'k trouwens ook een keer Kérel Krien gerope as ik in ouwe sannie an 't neuzen was. Een bladje van een der tig jaer terug was 't, de 'Veerse Meergids' van 15 juli 1969. Daè stoeng een artikel in van niemand minder as de hoofdplano- loog van de afdêlieng onderzoek van de PPD, de Provinciale Planologische Dienst van de Provincie Zeêland. Over niks min der as Zeêland in 't jaer 2000. Bel, dan raek je benieuwd natuurlijk. Zou 't een bitje kloppe 'Geraamd wordt dat de bevolkingsgrootte van Zeeland rond het jaar 2000 ongeveer 600.000 zal kunnen bedragen' - Krien toch O ja, daevan zoue d'r 150.000 in de 'dubbelstad' Middelburg-Vlissienge weune en buten- dieks - in aollebei de Scheldes - zoue d'r vö duzende hectares an industriegebieden biegekomme weze. Dan dienk je ook: Man, man, wat schiete j'n 'oenders. 't Liekt er nie is op - gelukkig mae - en 't schient trouwens ook dat de Krien in kwestie allank a uut de planologie verdwe nen is. Domheid, vertelde Krien-kenner Matthijs van Boxsel verlee jaer nog in een lezienge (Zeeuwse Bibliotheek, 1-4-1997), ei niks mee dienken te maeken, mae mee doen. Me wete beter, mae toch doen me stom me diengen. Juust bestaende systemen - en dan gaet 't aoltied om organisaties - die as bezig bin om overleefd te raeken, bin de plekken dae as de grootste fouten gemaekt ore. En zö lank as een systeem nog nie glad 'eêl in mekaore geklapt is, ore die fouten verhuld, omdat 't systeem nog een functie eit. 'De idiotie voorkomt vervreemding', meent Van Boxsel, en daerom doet iedereen asof 't systeem werkt. Op zich is daeran nie te ontkom- men, maer as je binnen zö'n systeem mee volle kracht in eên richtienge gaet, oor 't gevaerlijk. 'Fataal is nu juist de combina tie van domheid en intelligentie', zö dee Van Boxsel dat uut mekaore. 'Oe intelli genter as domme mensen bin, 'oe gevaer- lijker. Gelukkig laete ze d'r eige op die momenten des te dudelijker kenne as 'Krien passionel'. Alleen moete d'r natuurlijk wè andere weze die as dat durve zeie... Spahr van der Hoek, wat schiete j'n 'oenders 0 - 1

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1998 | | pagina 21