Barre praot Eric Rotte moe nummer 2 'Hoe zit dat nou? Voelen jullie je in de provincie soms superieur of zo?' Een besnorde Randstedelieng kiekt me vraegend an, een wiesbreeuwe licht opge- trokke, z'n blik geamuseerd, peilend. Ik kieke onbewoge trug. Ik komme uut- eindelijk uut Zeeland, en ons 'ore stug te zien. 'Overal waar ik kom gaan die Zeeuwen ineens Zeeuws tegen me praten. Dat deden ze anders nooit. Ik zoek een aardig muziekje op de radio, begint me daar zo'n boer ineens dialect uit te braken. Dat klinkt toch nergens naar. Jij hebt toch ook een Zeeuws restaurant? Dat is wel lache zeg, de Nederlandse keuken stelt al niet veel voor, dan ben je met je Zeeuwse keu ken helemaal gauw uitgepiest.' Aol mee aol geên beste binnenkommer. Ik kieke nae m'n pilsje, terwiele as ik m'n eige afvraege of ik de moeite za neme om antwoord te geven. Moet ik soms in m'n eêntje 'eêl de wèreld onderwieze? 't Is tweê uur 's nachts, ik komme net van m'n wérk en ik wil eigenlijk alleen mae even an de bar zitte, een klein glasje bier drienke en wi naer 'uus, wan ik bin afge peigerd. Mae jae, 'ie draoit 'r geên rondjes om, en 't lei zeker nie in m'n aerd om zö'n fronta le an val uut de wege te gaen. Ik twufele. Om 's te zieen wat 'r nog meer komt, kieke ik vraegend terug. 'Duits kunnen jullie nog wel, op school is dat zeker de eerste taal?' Mooi. Dat me dan ook wi g'aod. Dl gae 'k dus nie op in. Ik richte m'n ogen wi op m'n glas. Dus zö kieke ze d'r tegen an. Da's nie zö fraai, 't Zeit ook meer over ulder mentali teit as over onzen. En noe moet ik die knakker gae vertelle wat 't betékend om een achtergrond te 'ebben. 'Oe 't is om onder mekaore te wezen en j'n eige uut te drukken in de tael die 't dichtst bie je wezen staet. Om j'n eige lekker te voelen in de cultuur waerin je j'n oorsprong vindt. Dan moe 'k 'm vertelle 'oe 't is om 'heu' te zeien as je binnenkomt en as je weg- gaet. 'Eêl da verhaal uut de doeken doee dat 'r niemand lekkerder kookt as je moe der, en dat juust dat eetcultuur is. 'Oe of 't is as j'n oma in dracht loopt, en as te waerm oort dat ze dan 't slot van d'r 'als- kettieng opendoet, 'wan dat geeft lucht'. 'Oe ons gevoel vö humor is, en dat dat een maniere is om diengen tegen mekaore te zeien, die as je anders nie zeie zou. Omdat je daèmee een ander op z'n ziele zou stae. En dat me dat eigenlijk allênig mae doee, as een ander dat ook bie ons doet. Eigenlijk zou n 't verdiene dat ik ant woord geve, wan 'ie 'ei me wè degelijk op m'n ziele gestae. De kasteleinsvrouwe is een stikje dichter- bie gekomme, ze voelt dat 'r wat op til is. Kasteleins 'ebbe daer een soort antenne vö; de goeie althans. Ze kiekt naè mien, ik kieke terug. 'Magda, geeft deze meneer 's wat te drienken, z'n 'essens droge uut.' Mee een breêë glimlach op d'r mond tapt ze een pilsje terwiele as ik m'n eige d'n aore kant opdraoie nae Norre die licht angesloge probeert om op karakter te blu- ven zitten tot slutingstied. 'En 'oe is 't mee Norre?', vraege ik. Ik draoie nie ml terug, 't is wè goed, ik d'r geên zin in. 't Is laete, en ik bin moe.

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1998 | | pagina 35