Een echte ouwe-wuvenfiets H ligfietsenfabriek M-5 van Bram Moens in Middelburg Ik ao d'r van eleze a je d'r vee 'arder op ging as aars, want j' ei glad nie zövee wind. Je vang nie zövee ee, op zö'n ligfiets. Ik ao d'r al 'eêl lang zinnen in, mae ja, die dingers waère zo diere. Mae ik fletse graag - ons geen auto trouwens - en net toen a 'k an 't uutkieken was, las 'k in de krante a die Middelburger, Bram Moens, een pries ewonnen ao mie z'n ligfiets, 'k Ao net een financiële meevaller ehad dus ik doche, das noe of nooit. Ik er op of. Ik gaè gewoon enkel mae 's kieke, docht ik. Mae ja, ik was geliek verkocht ee. En voe de Paèse - vleejaer - stoeng m'n ligfiets tuus. M'n dochter was d'r om ewist, want zelf kon 'k nie, en ik was een 'êlen dag tevoren zenuwachtig. Toen most ik ee. Mae o wee, as iedereen op je kiekt, dan vaol dat natuurlijk glad nie mee. Je mot om te begunnen glad deur je knieën. Je voeten glad van voren in de lucht en ondertussen j'n evenwicht 'ouwe - en ik bin a vuuftig - terwiel a t 't voorwiel - een kleintje - ergenst onder je bovenbênen zit. Das toch nochter in 't begun. Afijn, de eerste keer ei m'n dochter me vast ehouwe an da kuupje daè a je op zit en ze liep mee, net of a 'k wee glad opnieuw most lêre fietse. Den aren dag bin ik 's ochens vroeg a iedereen nog sliep allênig an 't proberen ewist. En kiek, eerst a 'k nog wè d'n 'eêle breêdte van de weg nódig, mae 't gieng toch - en aolmae beter. Ik ree toet achter 'Oedjeskerke en eigenlijk gong 't stikgoed a was t 't nog een bitje onwennig. Allênig ao 'k 't stervens koud, want ik ao nog nie goed in de gaten 'oe a 'k most schakele. Da gong naèmelijk nie mee m'n dikke wanken an. Bie zö'n fiets doe

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1998 | | pagina 36