't begint 'ier een bitje nae geld te ruken saoi. En op een on-Amerikaanse manier ergens gezellig, mee die loofboompjes tussen de parkeerplekken en de wienkels. De oud heidkundige verênigienge, The Zeeland Historical Society, eit an de gevels van ouwe gebouwen bronzen plaetjes geschroefd, mee een veraeltje over de geschiedenis van 't 'uus. Ik kuier langs de plekken waè ze ooit weunden: de DePree's, de Dekkers, en de Van Koeverings. Iedereen 'ier die je tegenkomt ei wè wat mee 't ouwe land. Ik draege een schouwertasse mee 't logo van de Provincie Zeêland en dat geeft anspraek. Ze vertelle je spontaan d'r Europese achternae- men, en zö kom je op een wandelienge deur de 'oófdstraete de Huizenga's en de Lokerse's tegen. Een mevrouw Dejong, de kip penboer Geerligs en 't kassameisje dat DePree 'eêt, ze spreekt 't uut als 'duprie'. 'Oenger 'k. In Abbey's Allie, 't énige restaurant, koop ik een S; kalkoensandwich die kaekkramp oplevert vanwege de omvang. Hallo, je bin nieuw 'ier,' stelt de sproetige serveerster nog a vrolijk vast. Drie momenten verder wil ze wete 'oevee guus ik 'ebbe en 'oevee of ik verdiene. Bier ka je nie kope. Zeeland telt vee kérken, maer gin enkele kroeg. De 'êle stad lei droog sinds 1905 en de conservatieve en Godvrezende meerdereid van de stad wilt dat graog zó 'ouwe ook. Politiek gezie, is de overgrote meerdereid Republikein. Rechts en christelijk. 'Ach, me kope ons bier buten Zeeland en drienke 't binnen Zeeland op,' grapt een ouwe man achterin 't restaurant. Z'n kam- meraos lache. Dit is een nog a speciaal clubje, want ze bin aol miljonairs, a zie je dat er niet an af. De mannen komme 'ier tweêmael daegs bie mekaore om de toe stand van 'eêl de wèreld te bespreken. 'Rentenierend Koffie

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1998 | | pagina 7