me over de zoete èrremgard. 'Dat noeme ze ook wè zoete appels. Die wiere 'ier op 't eiland gedroogd vó de win ter en as stoofgroente g'ete bie de waerme maeltied. M'n buurman ei t'r nog tweê bomen vol mee'. Zö maekte ik kennis mee een appel die m'n bestaen zou gae beheerse. 'Oeks over kant staeke me naè de buurman, die mien tegen een 'êle schappelijke pries wat van de appeltjes anboöd. Stik in m'n sas ree ik 'r mee naer 'uus om drekt te gaen experi menteren: machtig leuk appeltje, klein van stik, stevig van structuur, blozend van kleur, en een wèreld van meugelijkeden. Je kan d'r moes van maeke, koke in suker- waeter mee een stokje kaneel en wat anies, je kan d'r chips van maeke, combinere mee ander fruit, ies van draoie, sap van perse, puddienk van koke, je fantasie zou d'r van op 'ol slae. Dag in dag uut was ik mee die rotappel in de weere. As ik ergens vroeg of ze a 's g'oren aodde van zoete èrremgardappeltjes, begonne sommige spontaan 'êle veraelen uut de doeken te doen, over 'oe as ze vroeger bovenop den oven, as 't brood d'r uut was, de geschilde partjes appel droog de, en dat dat zö lekker rook (misschien kan je ze trouwens ook wè roke...). Geweldig, wat een fantastischen appel. 'Oe langer ik 'r mee bezig was, 'oe meer veraelen of ik 'oorde, 'oe meer ideeën of ik kreeg. Binnen de kortste keren stoeng ik wl bie de buurman van de boer op 't erf om die twi bomen te plunderen, en zö groös as een aop op 'uus an te gaen mee m'n nieuwen anwinst. Ik kan naebie nie wachte op de volgenden oest. As ik aolle meugelijkeden op een rijtje zette, dan krieg ik in dit leven nie ml genoeg tied om elke verzonne meugelijkheid tot uut- voering te briengen. Voraol ook nie, omdat ik bie elke bereidienge wl aore opties zie, die op ulder beurte wl aore meugelijkeden biee. Gillend gek oore ik d'r van. Ik raeke nooit ml van die appel af. En as m'n tied dan gekommen is, en ze vraege me wat ik mee m'n leven gedaen 'ebbe, dan is t'r eigenlijk mae eên ant woord: 'Ik ao vréselijk graog de Griekse klassiekers wille leze, mae d'r kwam nie van, wan ik was bezig mee appels.' De tuunmèrel 'n Mèrel spit m'n gosveldj' om a weer 'n vette wurm dan schrikt ie van m'n achterdeure daer a'k deur naer buten sturm Ie kiekt m'n fel verwietend an bè je dae noe a weer? mö je perse wee repetere gaen da's a de derde keer... Ie wupt een endje bie mien weg soms spriengt ie op de muure a'k in 't-tuinuus m'n eêste neut' anslae kiekt ie nog een bitje zuure Mar a'k dan even varder spele ziengt n a weer ml m'n mee m'n zwarte maot, m'n mèreltje is a gauw wee stik tevree D'r gae gin dag 'aest 'eene a 'k 'm nie even 'oöre m'n snuggere gast, 't 'êle jaer ei j' bie mien een streepje voóre. moe numme Cees de Leeuw

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1998 | | pagina 19