Van drets en brol 'Postbode heb je niets anders voor mij', zoeng 'k toen a t'r een brief van de gemeênte op de deurmatte viel. Ik las an de gemeêntn Sluus/Aerrenburg en Oöstburg in saomenwerkieng mee de stichtieng Mens, Werk en Milieu udder buutngebiedn van zwerfvuul wildn ontdoen. Uutkêriengsgerechtigdn wiern uut- genódigd om an het project, dat a vier weekn zou gaon duurn, mee te doen. Omda m'n milieubewustzien ongeveer net zö groot is as m'n gebrek an geld, vuldn ik m'n formuliertje in en bezurgde 't binn een kwartier nao ontvangst op 't gemeênteuus. Een informatie- bieeênkomst volgdn en vlak daonao kreeg ik m'n helgele regen pak, veiligheidshes en groene kaplaerzn. We waorn mee acht man, waovan a t'r eên a gliek afviel. Azó most 't 'êle project mee zevene in plekke van de voogenoomn tien man worn uutgevoerd. 'n Bitje onwennig verzaomeldn wudder in Aerrenburg onze auto- bandn mee en zonder velge, talloze fietswieln mee versnellieng en een berg bier- en limenaodeblikjes. Al een uure nao da we onze werkzaomheedn waorn begonn, kon Omroep Zeêland a 'n flienke berg vuulte filmn. Laoter dien dag kwaomn d'r ook nog verslag gevers van De Stem en de PZC. Dien aovend zaogn we onszelf. Een vremde ervaorieng, wan deu de band genoomn komn vuulte- opaolers nie direct in 't nieuws. 'Eêt dit nie 'publicitaire uitbui ting van de arbeider'? 't Werk wende a gauwe. Nao Aerrenburg naomn we Oóstburg gedurende twl uren onderandn. Den oest was twaolf zakn mee zwerfafval van alderlei soort. Ook Sluus leverde nog a wa troep op. D'r wiern 'ier ook stille getuugn gevondn van zakkenrollersak- tiviteitn. Drie portemennees, waovan a t'r eên 't paspoort van een Turkse vrouwe uut Antwerpn bevatnde. Ironisch was dat de vin der een Koerd was. In de keête wierd er 'artelijk om gelachn. Ie zou laoter an 't strange van Cezand nog een zakje hasj vindn. Onze projectleider ao voo de tv-camera's verklaord a t ie nie allê- nig mao oóge ao voo zwerfvuul, mao dat ie ook uutkêriengsge rechtigdn vanachter de geraniums wildn 'aoln en werkervaorieng aanbieen (drets en brol van andern opkuusn 'eêt noe werkervao rieng opdoen). In de keête wier amperan geglimlacht. 'Ier zat a minstens een 'alvn eêuw werkervaorieng. Den joenkstn was dertig en den oudstn vierenzestig! Ik kwam d'r trouwens achter da nao- bie 300 mensn waorn benaoderd voo mee te doen. D'r deeën d'r dus mao zevene mee. 't Za dus nog wè druk zien achter de gerani ums. Impersant ontstoengn d'r in de keête 'eêl wa spraokverwarriengn. De Zeêuwse taole was regelmaotig onderwerp van gesprek, 'n Keêr goeng 't over 'aontjes en 'oentjes. Wa da zien? 'Kok'aonn', zei t'r eên. 'Cocaine?', zei dien Koerd, 'mao da's een drug'. De Zeêuwse taole is de schoonste van allemaole. Was da mee ons schoon strange ook nog mao zö. We wiern lang- zaoman een bitje cynisch van al die vuulte die an me van Strang' en duunpan 'aoldn. Tientaln volgescheetn, mee kleurige stripfi- guurn bedrukte, superdiere babyluren leien op parkeêrplekn en in plantsoenn en over flesn en blikn zu'n me 't verders mao nie 'èn. We sjouwdn onze superzwaore vuulniszakn over strange en deu de duunn. As t'r wee 'n keêr een injectiespuit gevondn wier, 'eêt- tende 't da die sukerpatiëntn udder spuiten ook mao overal neer- gooin. En toen a t'r een strip anticonceptiepiln gevondn wier, kloenk 't: 'Die vrouwe za noe wel a 'n kind 'èn!'. Bie Bresjes vondn me nie alleên slaopzakn, schoenn, ondergoed, Noe nummer 3

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1998 | | pagina 22