Jan weunden op Iese en ie aa eigelijk nooit een meid ehad. D'r was wè 's sprake ewist van een bitje verkeêring mie de dochter van 't ouwe Merientje, maè vad- der as een bitje gekles daè over was 't nooit ekommen. Ie aa 't stikdruk mie z'n mossels en z'n kreefden en zonder erge was n toen drieënvuuftig. Maè ineêns kwam 't. Ie wier verliefd! Eigelijk kon 't nie, maè toch. 't Wuufje was a etrouwd. Mie een Belg van even in de tachentig. 'Eur was vee jonger. Net vuuftig. 't Was d'r twidde 'uwelijk a, maè da kus je nie an d'r zien. Ze zag t'r uut as een mooie, bloeiende blomme in 't naè- jaer. 'Ier en daèr een bruun striepje, maè vadder nog stik in orde voe 't bezoek van een goeie perebiee. Toen a ze een keêr bie Jan an boord van z'n botter kwam, saèmen mie d'r ventje, 't was op een mosselfeêst, was de voenke over'eslogen. Jan wist in een ogenblik, da 'um die perebiee wè zou willen wezen, maè ie wist ok, dat n eigelijk in de kurve most bluven, wan 't wuufje was verkocht en eleverd an dien ouwen Belg. Toch, die kurve neê, da von t'n maè niks. Bie 't Belse vrouwtje was 't nie aars as bie Jan. Ze zag n en ze wou eigelijk nie mi bie z'n wig. Bie da feêst, indertied, maèk- ten ze d'r eêste praatje en daè naè was 't aal maè vadder egaèn. 't Ouwe ventje aa nergenst ergen in. Ie stoeng maè wat te mummelen mie een paer slappe luppen en z'n waèterige oogjes achter dikke brilleglaèzen zaggen aalles maè 'alf. Naè den eesten ontmoetieng volgden d'r zö vee, da Jan ze nie mi kon tèllen. 't Wuufje kwam of ze goeng. Ze aa zö'n kostelijk waerm lief. Jan kust er nie genoeg van kriegen. 't Belse ventje liet ze mooi tuus in Averbode, wan daè weunden ze. Op 't durp wazzen ze d'r nie zó voe. Anouwen mie een getrouwde vrouwe. Dat 'aan ze van Jan nooit edocht en sommige kennissen van Jan zeien dat ok ronduut tegen z'n. Maè Jan aa gin zin om te stop pen. Ie was, naè zö vee jaer, eindelienge 's goed bezig en dan opouwen? Neêe, daè begon n nie an. Ie aa 't wè moeilijk, dat wè. En ie docht wè 's, da 't aars zou mot ten. Maè 'oe? Vee meugelijkeden zag n nie. Naè een tochtje kreeg n eindelijk een idee. Op 't durp zou t'r een bungalowtje leeg kommen deur een veruzieng. Wannéér a noe da Belse echtpaer da bungalowtje 's zou kópen. As ze noe 's op Iese zouen kommen weunen? 't Zou nie gek wezen, docht Jan. Ie praatten d'r 's over mie Marieke, wan zö was de naèm van z'n Belse prinses. Ze was t'r vanof 't begun stik voe te porren. Ja 'oor, ze zouen d'r 'uus in Averbode ver kópen en dan zouen ze in 't bungalowtje op Iese kommen weunen. 't Ouwe baèsje vond 't allank a best. Ie verlekkerden z'n eigen d'r a op, dat n oesters en mossels en kreefden kon eten zonder a t'n van tevo ren een ènde most reizen over die drukke wegen mie aal die files. Jan aa nie edocht da z'n plan zö goed zou anslaèn en ie was dan ok zö bliee as een kind. Marieke zei tegen z'n: As wij 'ier eênmaol wonen, dan zal mijne man nie lange meer gaon leven, zunne, en dan zijn wij saomen, manneke!' 'Goh', aa Jan ezeid, 'da's waer.' Ie aa 't zelf ok alank edocht, maè ja, da ka je zömaè nie ardop zéggen. Ie was t'r vee degen mee, da Marieke dezelfde gedachtes aa as 'um. Naè een weeke of wat, was 't aal rond. 't Echtpaer weunden op Iese en de mooie tieden zouen gaèn anbreken en Jan 'oóp- ten maè, dat n gauw mie z'n eêste en énigste liefde in z'n leven kon gaèn trou-

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1998 | | pagina 30