De beginseln van puut- en salamanderliefde leêrden 'k in m'n vroegste jeugd. 'Was da noe?', gildn m'n moeder toen ze in 't raomboórd een weckflèsse vol mee puutn ontwaordn. De flèsse was toe, 't zunnetje scheen d'r op en 't 'êle gedoe gistnde. Ook m'n eêste salamanderliefde was rap voobie. 't Beêstje ontsnapten uut den immer en wier een jaor laoter as een kleine mummie achter 't b'angsel gevondn. In die jaorn stoeng diernliefde nog in de kinderschoenn. M'n ouwers voerdn toen nog een primitieve chemische oorlog tegen de vliegn mee een Flitspuit. Mao as je 's een keer een vlieg de vleugels uuttrok, zei m'n vaoder: 'Stop da. Zó is Hitier ook be- gonn'. 'k Wist toen nog nie eênst 's wie of da was. Laoter gieng 'k vee visn in de polder. Mee een schepnet. A t'r een keêr een puut gevangn wier, kreegt ie 'n stikje riet in z'n aers en wiert ie opgeblaozn en truggegooid in 't waoter. Mee salamanders gieng 't nie vee anders, 't Veraol gieng a ulder staertn wee angroeidn. Wulder wistn van geen verschil tusn salamanders en 'aogedisn (akketesn noemn ze die ook wê) en dus wiern de staertn van minstens dertig salamanders afgesneejn. Daonao wiern de diern terug in 't waoter gegooid. Van ulder zwemkunst was nie vee over. Ze zoenkn geliek een baksteên. 'k Schrievn noe een 'alven eêuw laoter. M'n woonste 'eêt Aernburg. Kikkerstad. Je kan 't zó'n bitje zien as 't Vaticaon van de puutn. 'Ier staon de puutebill'n, zó as die zó vee in Sluus geconsumeerd worn (mee knoflooksause), in een kwaoin reuk. Wulder 'èn een echte kikkerfontein, burgtkwaokertjes, een kik kerpad en noe ook nog een echt kikkerrisservaot. Het kwaokn 'èt 'ier exorbitante vurmn aangenoomn. In de kikkerstad zelve weunn de meêste kikkers, een variëteit die Hyla Arborea 'eêt. In 't durp liefdevol takkepuut of 'aogepuut genoemd. Ze komn 'ier overal voo. In de 'oven en bogerds. 'Ier Noe nummer 4

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 10