Mao d'r is vee meer an d' and. In Aernburg kenn wulder ook de 'oógste vurmn van diernliefde. 't Volgende 'èn 'k kortgeleen g'oórn. Bie een vrouwe zaotn regeimaotig 'aogepuutn in den 'of. Ze 'aon d'r een dennebosje en dao zaotn d'r regeimaotig in. Da was leutig om te 'oórn. As 'eur man gieng 'out-kappn voo den 'outkachel, begonn de puutn te kwaokn. Mao 't kon ook gebeurn an ze d'r wa minder leutigs mee meemaoktn. Zó was 't een keêr tegen den aovend en die vrouwe docht: nog eevn een keêr d' aoge knipn in de brandgangk. Da most nog even gebeurn. En 't was van rap, rap, rap. "k Za een keêr sjette geevn', docht ze. 'Op een gegeevn moment 'oor 'k-ik een aorig geluud uut d'aoge komn', verteldn ze. "t Goeng van puuuuuuuuuuuuuuuuuuuut. Dien puut riep z'n eign naome. Mao da wiste 'k-ik op da moment nog nie. 't Kloenk een bitje als een leegloópnde ballonne'. Toen a ze goe keek, zag ze een bloedspoortje in de 'aoge en ze docht: wat 'èn 'k noe gedaon? Toen ze goe keek zag ze een 'aoge- puutje 'angn in de takjes van de 'aoge. Ze zei: 'Gie gróte sukke- laore, da je-gie uutgerekend in die 'aoge wil zitn binst an ik dien nog knipn wil. Wa moen 'k noe gaon doen?' Wa doe je normaol mee een beêst dat a gewond gewond is? Dat probeer je te 'ersteln. Dus 'èt ze dien puut in een doóze geleid. Z'n êne pootje zag er nie best uut en z'n andere pootje was d'r bienao afgeknipt. Da was toch mao zielig. Ze ao dan ook vee compassie mee da beêst, dus zie op d'r fiets nao de diernarts d'r mee. Ze kom binn en ze zegt: 'Ei je dat a 'n keêr meègemaokt? Ka je dao nog wat an doen'. 'Jk De diernarts zag t'r nog wè brood in en 'èt dat^'êne pootje gehecht en 't andere mee een zilverkleurig zalfje afgedekt. 'Daonao', verteldn ze, "èn 'k dien puut op een rustig plekje gezet, mao de volgenden dag wast ie toch dood. Toch wè zielig, ee?' Randjes een randje van de koffie een randje van de thee bie mien gaen de kommen een dag of viere mee Maerte 't is Noordewind en waeterkoud een kraoie is daèvan nie benauwd die zit te dienken op een paele: wedde da'k 't voorjaer 'aele moe nummer h Jan Zwemer

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 12