Dat ao'k dus nie eziee. Mè goed, ikke fletse over die dreeve deur da bos. Gin 'oeve te zieen. Niks. Toet a'k op een open plekke kwaèm. Daè stoeng een bord en daè was op te lezen a fietsers en wandelaers daè gerust mochte kampere, a je je rommel maer opruumden en nog wat van zukke praot. Vadder was t'r een kraèntje, een kampvuurplek ke en een wc ionder deure. Nou ja, een wc eigenlijk nie, meer een echte plee, mee een planke en zö'n rond gat 4'r in. Mae gin deure dus. Je keek zö recht 't bos in. Daè mö je d^n aol mae nie om geve en da dee ik dan ok nie. Wa zeg ik, ik Jon dat eigenlijk 'eêl mooi. Ik was trouwens mè 'eêl kort allênig, wan even l^èter kwam d'r een auto vol jeugd. Die aodde net verkantie ekrege en die kwam- me dat even viere. Dat was natuurlijk nie de bedoeling van die plekke, mae ze kwamme nog wè netjes vraège of a 'k toch gin last ao van ulder. Dat ao 'k in 't ge'eêl nie, wan daè was ik vee-s-te moei voe. Daè naè 'k nog tweê daègen efietst langs een toeristische route, die a ze emaèkt aodde langs een weg daèr a sinds mensen'eugenis a mensen over etrokke bin van 't noorden ni 't zuud'n en aorsom. 't Was daè een bitje 'öger as d'r neffen, dus zö doende. Langs die weg stoenge 'eêl vee horretjes waèr a je op kon leze, wat a t'r daè ooit gebeurd was of wat a t'r nog steeds te zieen was, dus j' ao gin kans om moei te worren van 't fietsen. De volgende nacht sliep ik op een stiksje gos achter een café dat a eigenlijk eslote was, mae nie voe fietsende kampeerders. Wee zö'n tentplekke dus. Ik fietsten nog een dag deur en toen was ik 't aneêns stikkebeu. En das 't mooie van alleên reizen. A je 't dan beu bin, dan ka je naèr 'uus. Ik was op d'oögte van Kopenhagen toen, en ik von a 'k varre genogt was. Ik bin in den eêsten den besten trein estapt die a t'r was. Ik docht: 'Dan kan ik in Hamburg op de Scandinavië- express stappe'. Dat ao je edocht. Vroeger ja. Noe gaè iedereên bie 't vliegtuug, dus die bestaèd allank a nie mi. Evengoed kwam ik uuteindelijk toch tuus natuurlijk. In Hamburg most ik wè een stuitje wachte en ondertussen kwaèm d'r een jongen vraège of a 'k centen voe z'n ao voe de trein. Uut de PZC wist ik toevallig, a t'n die centen nie nodig ao voe de trein, mae voe wat aors. En angezie ik net m'n 'oenger zat wig te werken mee een rolle koekjes ('t was een uur of twaelve 's nachts toen), gaf ik n daè wat van. Even laèter kwam n d'r nog voe bedanke. 't Is toch zonde. In Osnabrück most ik wee tweê uren wachte. Daè was 't een rus tig station. Een Egyptenaer vroeg of a 'k kon wissele. Eêst wou 'k Noe nummer 4 Het kampeerveldje mie de kampvuurplekke

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 20