Terug naè _L o Toen a John vuufenzestig was en z'n schaèpjes op 't dróge ao, - gieng n terug nae z'n geboortedurp. Ie kocht er 't grootste 'uus 5® dat 'r ooit gebouwd was. Dat was 't 'uus van den dominee. Daè 2 was a in gin jaeren mi een dominee beroepen. De kerke wier nog gebruukt; eêns in de maènd kwaèm d'r een dominee van buten voe den dienst. Mae 't 'uus stoeng leeg en de gemeente ao 't motte gebruken as deurgangsuus voe allochtonen, 't Domineesuus was stik uut'eweund, in aolle kaèmers ao kachels en fornuzen estaè, kort ezeid, 't 'êle 'uus was verrampeneerd. Zodoende ao ze 't voe een appel en een ei kunne kópen. 't 'Uus ao tweê verdiepiengen en telden twaelf kaèmers en een gróten zolder mie nog een serie kaèmertjes. 't Was ooit ebouwd voe een dominee mie dertien kinders. Voe John en z'n vrouwe was 't natuurlijk vee te groot, mae ze waere gewend an hotels mie tientallen kaèmers. Ze ao naèmelijk eigenaer ewist van een 'êlen hotelketen en een 'uusje mie twaelf kaèmers was voe ulder nie vee meer as een gróte keête. Ze lieten 't aollemaèle opknappen en toen begonnen de praotjes los te kommen, 't Durp dat naè 't wiggaèn van defn lesten emi grant wee in slaèp esukkeld was, wier opnieuw wakker. Noe zou 'r een rieke vent uut 'Olland in 't domineesuus komme weune. Rieke, stikrieke most n weze, want ie aojï'n eigen ménsen uut de stad mee'enomen om 't 'uus te verbouwen. De tummer- man van 't durp ao d'r gin stuver an kunne verdienen. An den gróten tuun was een vremd hoveniersbedrief te pas ekommen, gin werkeloze WAO-er ao d'r een cent an kunne bieverdienen. 't Is toch vreêd, zeie de ménsen, 't domineesuus ao beter of'ebro- ken kunne worre, dan ao ze daê bejaerdeweuniegen kunne bouwe, want daè was groot gebrek an. Toen kwam d'r praot dat de nieuwe beweuner een man was die a op 't durp geboren was. 't Most de zeune weze van dien kathelieken café'ouwer die a vroeger tegenover de kerke eweund ao. 't Café was indertied naè z'n dood of'ebro ken. De dominees ao gliek ekrege: de gésel van de ver- woestienge ao die goddeloze plekke tegenover de kerke eindelijk etroffen. Mae noe kwaèm de zeune van dien ofvaolligen romse paepe wee terug. Schatrieke eworre en waèvan? Van een 'oóp cafees in 'Olland. Nou, dan 'oefden je nie te vraègen waè a 't van- daèn kwaèm, dat geld waèr a t'n mooi weer mie kwaèm spele op 't durp. Aol dat vule geld! Ie za d'r nie wel mie vaere; God laèt nie mie Z'n eigen spotten. John stelden z'n eigen vee voor van z'n durp en z'n ouwe vrien den die a t'n terug 'oópten te vinden. Z'n vriendjes van vroeger, van de légere schoole en van z'n kameraden uut den tied dat n bie z'n vaoder achter den toog estaèn ao. Toen ao ze wat of'elachen, of'ekaart en of'edronken. Dat was noe zö'n vuuftig jaer eleeën. Ze waere aol wè vuuftig jaer ouwer noe, mae ie was t'r van over- tuugd dat ze nie echt veranderd zoue weze, omdat de jachtigen modernen tied nog nie in dat ofgelegen durp was deur'edrongen.

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 26