De vrouwe van John eisten noe dat n naè de pelitie zou gaè om 't an te geven. Daè most John voe naè de stad, want de veldwachter van vroeger was allank wig'esaneerd. Mae voruut dan, kon n z'n BMW ok wee 's van stal 'aèle. De pelitie zei: 'Me kunne d'r ok niks an doee; mankracht te weinig. Ik zou mae een waèksen 'ond anschaffen.' Ienkele daègen laèter zagge de durpeliengen John mie een gróten Rottweiler deur de durpsstraète lópen. Ze zeien: 'Kiek, ie ei een valsen 'ond an'eschaft; ie is toch een bitje benauwd eworre. Gliek eit n, dat n nie mie z'n eigen laèt doee.' En dat dee n ok nie. Ie most t'r an dienke dat z'n vaoder dikkels ezeid ao: den onstransten boensoenk zuupt de meêste eiers. Ie ao de mannen onder de lindeboom die a midden in 't durp stoeng, uut z'n eigen an'esproken. Of ze z'n vaoder nog ekend ao? Neêe, alleêne van 'óre zeggen. Ze waere vriendelijk, mae ze ao nie ezeid wien a ze waeren en ze ao gin naèmen enoemd. Ze zeie wè dat 't er de leste jaeren ruug an toe egaèn was in 't 'uus van den dominee. Drienken, roken, vrieën, je begriept 't wè. Ze ao d'r schoeren 's op'etrokke, een bitje egrinnikt en mekaore 's an'ekeken. Maer op zö'n gróten 'ond as die Rothweiler ao ze 't nie begrepen. Den aren ochend lag de Rothweiler op apegaèpen. John ao d'r de veearts bie eropen. Die ao zö edocht dat 't wè 's vergiftienge kon weze. Den 'ohd was nie te redden. De veearts liet de maège onderzoeke. De uutslag was: rattekruud. A 'Da kan 'ier aoltied gebeure', zei de veearts. 'Djazitte nog aoltied ratten in 't durp en d'r wor 'ier vee ewerkt mie jpttekruut.' 'U mag trouwens uw BMW wel in de garage zétten. Ik zag dat er een paar flinke krassen op het lak zitten.' De arts was ineêns op z'n burgers gaè praote asof n dudelijk wou stellen dat n mie de durpsbeweuners nie van doeen wensten te èn. Toen a John naè z'n auto gieng kieke zag n dat er gróte overlankse krassen op z'n auto zate en dat den uutkiekspiegel en de rutewis- sers d'r of'esloópt waere. 'Dit is toch een leuk dorp', zei z'n vrouwe. 'Wat heb je die men sen hier vroeger aangedaan?' 'Niks anders dan dat ik ze af en toe volgegoten heb met bier en ouwe klare,' lachte John. 'Ga dat dan maar weer doen', zei z'n vrouwe, 'dan koelen ze mis schien wat af.' 'Trokt 't j'n eigen nie an,' zei John, die z'n eigen voor'enomen ao om gin 'Ollands mi te praoten sinds dat n terug in z'n durp was. "t Bin 'ier gewone ménsen zöas jie en ik. Jie verstaèt ulder nie en ulder verstaè joe nie.' 'Dat klopt,' zei z'n vrouwe, 'als ik in een winkel kom, staan ze me aan te kijken als hoe zeg jij dat ook weer?' 'As een uul op een zieke koeie,' vulden John an. 'Jie ao toch zeker nie edocht dat ze ons mie de fanfare in'aèld zouen Je mö een bitje geduld mie de ménsen 'ier. Ze kieke 'ier eest de katte uut den boom. A jie noe 's lid van de bond voe plattelandsvrouwen zou worre. Gaè j'n eigen d'r 's voe opgeve; a je op je gat bluuf zitte, komme ze nie naè je toe.' Ze kregen naèbie ruzie, wat ze naèbie nooit ehad ao. Daè ao ze 't d'r 'êle leven aoltied vee te druk voe ehad. Een paer daègen laèter zag John z'n vrouwe aolmae rukend en snuvend deur 't 'êle 'uus lópen. Ze vond dat er een vremd luchtje in 'uus 'ieng. Ze kon nie percies zegge waè a dat luchtje vandaèn kwaèm, mae ze ao 't a meteên eroken bie de ver'uzienge. Z' ao d'r niks van tegen 'um ezeid, want z' ao edocht dat 't kwaèm van de leegstand. Een muffe lucht deur 't vocht. Maer 't leek wè of d'r iets lag te rotten. Erges. John liet de tummerman van 't durp komme. Die zei: 'Ik ruuke 't

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 28