Bie de geboorte van 't blad Noe wier t'r nog a 'n keêr geroopn, a Noe eest en vooral bedoeld is voo vernieuwnde zaokn in 't Zeêuws. En noe zien de meeste ver- aoln en gedichtn in Noe meêstal wè een bitje beter as da m'n geweun zien van Zeêuwse 'streektaolliteratuur', mao echt nieuwe diengn zien ook in Noe nog zeld- zaom. Mao 't begint er op te trekn, peins 'k: de rippertaoges kriegn altmao meer 'smoel' en d'r zien altmao meêr mènsn, ook 'eêl creatieve, die an een keêr wa probeêrn in 't Zeêuws. Of a da noe op z'n Schoön- dieks, Krabbendieks of Smèrdieks is. Dien prent 'iernaost is ook een schoon voobeêld. 't Is een Koppermaondagprent mee een stilcke-Zeêuws weezn. Koppermaondag, zó 'èn 'k me laotn ver- teln deu de maokers (Jan van Broekoovn en Marco Eevnuus, die an ook achter Noe zitn), is een ouwe gildedag van 't druk- kersgilde. Op den eêsten maondag nao Driekeuniengn kwaomn de drukkers bie mekaore en droenkn ze 'n glasje (of tweê, wien za 't zegn) en toóndn de drukkers- gezeln udder meêsterkwaliteitn deu 't maokn van een Kopperprent. Da bestaot nog altied. 't Drukkersgilde 'eêt KVGO (Koninklijk Verbond voo Graofische Ondernemiengn) en voo afdê- lieng zuudwest (alles lienks van Breda en onder Rotterdam) 'èn die gastn een prent gemaokt. Jan van Broekoovn jutnde op strange een getij-klokke bie mekaore van tweê meter 'oóge en Marco Eevnuus schreef t'r een tekst en een gedicht bie. Daor 'èn ze dan een poster van laotn drukn. 't 'Et al te maokn mee den eêuwenouwe traditie van 't koppern die, tegen alle wao- schienlijkeid in, den tied altmao den baos ;ebleevn is. Strange, zó wier t'r vroeger wè ezeid, is den ênigstn plekke waor a je den tied den baos kan zien: jutters pakn puin die an eigenlijk bedoeld zien om •'wee deu de golvn verzwolgn te worn. Zó zien ze den tied den baos en daorom, en om udder vrieïgheid om te kunn doen en laotn wat an ze wiln, wiern ze nog a een bitje bewonderd deu èrbeiers en knechts. Die 'aon de striengn strak an en waorn azó een bitje gevangene van udder boem én van udder tied. Je kiekt er mao een keêr goed nao. En probeêr j'n eign mao een keêr in te beeldn 'oe schoóne a da dienk d'r in 't echt uut- ziet: tweê meter 'oóge mee een iezdern stange d'r onder en 't riem in een spiraol op een ronde glaozn plaote gegrafeêrd. Die plaote zit in 't midden en d'r zit een 'andvat an, zó da je 't kan draoin. Zó ka je bluuvn leezn, of a 't noe van ebn is of van vloein. r

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 40