Lammere! Tegen a deze Noe verschient, ei de nieuwe Zeêuwse 'Raed vö Cultuur' d'r zeien gedae over 't subsidieverzoek van Noe. Om regelmaetig en een bitje op niveau te o kunne bluve verschienen, me naemelijk centen nódig van de provincie. Glad zövee eigenlijk nie, mae 't vorige jaer ao 't nie vee gescholle of me ao niks g'aod. En dit jaer ku me 't des te beter gebruke, wan d'r bin een paer adverteerders afgevaolle... Zeeland, beste lezers, is onder de Neder landse 'butengewesten' (zei mae aolles buten Utrecht, Flevoland, Noord- en Zuud-'Olland en eigenlijk ook Braebant) de provincie daer as 't minst oor uutgegee an de taele van de streek. In Gronienge, Drente en Overiessel lammert 't provin ciebestuur ielk jaer tonnen (wezenlijk!), irj Gelderland en Limburg doee ze daè nae- f bie nie vö onder. In Zeeland kriege ons J dit jaer (misschien) 4000,- vö ons bladje en is t'r verder nog ongeveer 80000,-, vöraol vö onderzoelt Een paer weken terug was t't verkiezien- gen vö Provinciale Staten. A'k dit schrieve, 'k nog gin idee van de uutkomsten. Mae ik weete 'k wè, a t't, a me de voortêkens gelöve meuge, de goeie kant op kan gae mee 't Zeeuws. En dan in het bijzonder 't bevorderen daèvan. In de PZC van 24 fibrewaori stae een artikel daer as uut bliekt, a aolle partijen in Zeêland vinde, a t'r best 's wat meer aandacht vö 't behoud van de taele mag komme. 't Is te bidden a dat ook wil zeien a t'r meer geld vriekomt vö bievobbeld Noe, een mooie informa tiecampagne deu de provincie over 't Zeeuws of 't benoemen van een streektaal consulent (een manusje-van-aolles die a een bitje sicretariaot 'oudt vö aollerlei streektaelinstanties) Stichtieng Zuudwest 7 is benieuwd naè wat a jie 'oópt a t'r gebeurd op 't gebied van dialect de kommende vier jaer. Stiert je verlangliestje op (meer dialect op de Zeêuwse radio en tv, een groot scholen project, info over ouderenzurg en dialect, Zeêuwse kerdiensten, Zeêuwse straet- of plaetsnaemborretjes, uutwisseliengen mee West-Vlaenderen, een Zeêuws taelcen- trum, een stimuleriengsfonds streektaelli- teratuur om mae 's wat te noemen). Of geef j'n ideeën over 't Zeêuws in 't alge méén en me zurge a de provincie daer een overzicht van kriegt. Doet dat noe, 't kost maer en postzegel en je 'elpt er je taele misschien wè wat mee voruut! Impersant wense ik julder 't plezier mee deze Noe. Ie stae weer optoppende vol (of zeildende vol of bostensvol of 'oe a ze dat bie julder ook zeie) mee stikgaeve Zeêuwse veraelen en foto's, riem en rip- pertages. Van aolle eilanden én uut Zeêuws-Vlaenderen dit keer, mae da zie je vanzelf a je goed leest! Noe nummer 4 u

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 4