Z'eêllW II: 'Noe komme de talenten méér boven Noe nummer 5 Leen Joösse weunt op Aegtekerke in 't 'uusje daè a t'n vuuftigjaer terug mee z'n vrouwe ingegaen is. Ze komme aollebeie uut de West'oek, tussen Aegtekerke en Weskappel, en ze bin nog goed gezond. Leen Joösse is van meênienge, dat er 'geen geslachten op de waereld geleefd die zovee veranderienge gezieen 'ebbe, as ons -dus de men sen van mien leejtied. 'Een ontzaglijk groot verschil -wè 't meêste- but;éin vroeger is 't volgende. Nae dat iemand talenten eit, kan n ^tegenwoordig benutte -dat was vroeger nie. Vroeger gieng datjpoeren van vaoder op zeune en een boerezeune kon vö meêster gae^lere, wan dat mochte de mensen zelf betaele. Maè vroeger wière 'r ook gezin nen daèr at er kóppen zaete, maè die stienge op 't land te wieën. En dien baos die dat zö weinig biezettens ao, die moch daè over regere.... Maè noe is 't zó, dat er zeunen bin van een werkman, die bin ingenieur en die baos z'n zeune, die is sjouwerman. Noe komme de talenten méér boven as vroeger. Zeker a je dan nog een bitje j'n eige op wou trekke, dan ao je 't wè zwaer, vroeger. Ik kan 't wete, wan ik 't ook aoltied gepro beerd. Vaoder ao een wienkeltje en as ik van schoóle afkwam, moch ik boóschappen wegbrienge. Mee een kistje op de fiets, 'k von 't verschrikkelijk. Bie den eên moch je, as t'r traenen kwaeme, meeschreêuwe en bie een anderen moch je kunne blaffe om te kunne verkopen. Je moch op dezelfde fluit spele as daè as je bie kwam, ee. Maè je leer wè je mensen kenne. D'r waere aerebeiers- vrouwen, die zoue nog gegeven van d'r aermoe. Willemien van Kao Bakker kon maè net rondkomme, maèr as ze nog een appel of iets kon gee, dan dee ze dat, 'oor. En d'r waere d'r, schatrieke, daè kon nooit iets af. Dan bin 'k vö boereknecht gegae. Ze riepe je om een uur of vuuve en je was klaer om zeven uren, 'alf achte. As den oorlog kwam, bin 'k gae werke waè dat ik 't kon doee: los werkman. Iedereên lachte me uut en ze zeide: je ei in de winter niks te doeen. Maèr ik was den eersten, want aolles 'ieuw op mee boere knecht te spelen. Een 'eêl ienkele uutzonderieng bleef dat nog doeen. De rest gieng zelfstandig werke, of laeter bie de Wehrmacht en daènae in de bouw. De Duitsers gaeve méér loon as een boer, dus dat bie den boer werke, dat gieng bie vele nae benee. Ik leerde timmere bie de barakkenbouw vö de Wehrmacht en naè 't waeter bin 'k bie den annemer gegae. Mee 'ard werken

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 12