en afkieken, bin 'k messelaer g'oore en dan kwam de omschó- lieng. Dae leerde ik vö stukadoor en tegelzetter. Zö bin 'k 'eêl Walcher deur geweest. Ook bie een stukadoorspatroön en nog bie een timmerfabriek. Dan ao 'k m'n eige zoverre gebrocht, da 'k zes jaer vö m'n eige gewerkt 'uzen gebouwd, garages, verbouwien- gen, wat a t'r kwam... Dien oorlog eit toch vee gedae. D'r kwam meer werk en meer meugelijk'eden en de verschrikkelijken afstand tussen werkgever en werknemer is genivelleerd. Bie een boer was je zes daegen an 't werk -en lank- en noe werkt iedereên een bepaeld antal uren. De man die acht uren gewerkt eit, die gaet 's aevends in z'n tuuntje, die knapt wat op... ieder in z'n vak. En de welvaert... As ik 'ier op 't durpsplein kwam weune, dan zag je de mensen op den duune lope. Moe je 's kieke, wat a daè noe gebouwd is! De West'oek? Daè stienge ienkele 'uusjes. 't Is aol volgebouwd. En aolle ménsen 'ebbe 't goed. Dan zei ik: wat bin me bedroge vroeger, wan dan ao 't óók zö gekunne... Zuk soort diengen, dat me an de rooie te danken. Ik bin ook aoltied in den bond geweest, maè dan wè in 't CNV. Dien bond was nódig en in de Biebel stae ook: 'Alleenlijk, dat er geen armoe onder u zij!' Ik 'ebbe een Domburger 's 'ore zeie: 'As de kerken 't goed angevoeld aodde wat er nódig was, dan aodde ze de aermen zö vee verzurgd, dat de socialisten vö gek gestaen aodde.' Daè zat toch vee in, wat die man zeide! Je zou naebie zeie: 't is aol verbeterienge geweest. Maè de menlen ore d'r noe nie zövee beter van. Vroeger as je een politie zag, dan ao je 'r nog respect vö. Noe kriege ze een gróte mond, ee. Enfcm noe te zeggen dat ze zövee meer tevree bin as vroeger... Vroeger viel 't nog wè is mee as ze dan nog 's een gulden méér verdieijjüe. Noe 'oor je ze daè nie mir over, wan das maè gewoon mi. Ik zien dat mee kinders. Dan bin ze nog maèr 'eêl klein, dan kun je ze naebie 'êlemaele bedelve onder 't speelgoed. Ons aodde, de joen- gers, misschien een geweertje en de meissen een poppe mee een 'oute kop. Zö kom je verschillende faliekante diengen tegen. Maè eigenlijk ka je nie zeie dat de mentaliteit om noe te zeien anders is as vroe ger. Wan mentaliteit das feitelijk een 'eêl persoonlijk geval, die krieg je mee vanuut j'n ouwerlijk gezin. Ik voraol vee mensen lere kenne in dat 'alve jaer tussen december '44 en juni '45, da 'k mee m'n vaoder en vier broers een boótdienst ao tussen Domburg en Middelburg. Walcheren stieng onder waeter en ons waere mee dien boot in dienst van de gemeênte. Iedere dag voere me om acht uren bie de meulen in Domburg weg en me kwaeme om een uur of viere, 'alf vuuve of vuuf uren terug- nae dat de wind stoeng. Me 'ebbe 't g'aod, da me toch drie uren mochte trekke om tegen de Noorwestersturm op te kommen, ee. En kon je dan nog maè gevaeren Jaontje-rechtuut, maè je moch achterom aol- lerlei obstakels. As je daè een 'alf jaer vaert, dan ei je zövee verschillende diengen geziee... Je ao aollerlei verschillende elementen bie je in de boot, ee. Je ei mannen, die aolles neme- en je eit er die as niks neme. Da komt dan uut! 'Ele 'arde werkers- die was 't niks tevee om even te roeien. En een anderen die at eigenlijk nooit niks gedaen ao, die vaerde liever mee zonder te 'elpen. En dan moe 'k toch aoltied erkenne, daè 'k dan 't meêste plezier in ao, dat waere de Weskappelaers. Die waere 't riejaolste: de Weskappelaers gaeve toch aoltied nog een fooi van d'r aermoe. De gemeênschapszin, dat was een 'eêleboel waerd! En dat zeie 'k ook van de tevreëeneid van vroeger. Onze Kees speelde as n klein was mee de kachelout- jes en ie ao anders geên speelgoed nódig. Neê, ik 'ouwe vol dat er geên geslachten bin geweest, die at zövee ontwikkeliengen meege- maekt 'ebbe as ons, van de leeftied van m'n vrouwe en mien.'

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 13