Uut de verte liekent 't net een klein circuit- je. In 't kaele land vaalt 't a van een ende op: masten, een paer kotjes, auto's die as rondriee, volk dat rondloopt, mannen mee oranje rejlecterende vesten an. As ik korter- bie komme, zien 'k dat 't voraol zo opvaalt omdat er een 'oogte gemaekt is, daèr as de auto's op riee -een klein terpje feitelijk. Daè riedt een auto mee een karretje me vöbie. Afgelaoie -'t aerme karretje zakt nae deur z'n as, je zou benauwd weze om d'r kort achter te rieen. Stikken steên en puun. Die moet d'r ook naè toe. Een stik- je verder komme 'k er eên tegen mee een lege karre. 't Is druk in de milieustraat van de gemeênte Veere, an de wegt van Grieps naè Stroskerke. Volgens 't bordje bie de ingang moe je j'n eige kunne legitimere -daèr oort gelukkig nooit naè gevroge. Ik bin op de fiets, dus een riebewies kan 'k nie laete ziee. Eerst komt er een kotje vö chemisch afval. Daèr is 't nie druk. Een bordje mee 'asbest' - ook a geên volk te bekennen. 'Wit en bruin goed' -wat zou dat weze?- geên belangstelling. Aol 't volk staet en loopt op 't 'oge stik. Aa, noe zien 'k 't: daè moe je mee j'n auto op riee en dan kan je zö je rotzoo in containers mietere. Daè stae je dan boven, want die staen gewoon benee. Listig bedocht Ik bin op de fiets en 'k nie meer afval as een pedaalimmer, 't Deksel is gesneuveld en vö blombak eit n nie de goeie kleur. Waè zou die moete? 'k Lope naè de bak mee 'ander afval'. 'Ee, dat moe bie de metaal, 'oor!' Da's zö'n man mee een oranje vestje. Verrekt, ie eit geliek. Lae 'k noe aol z'n leven gedocht dat dien pedaalimmer van plastic was. 't Is iezder en mee een klap komt n op de boom van de container vp 'metalen' terechte. J$us julder moete 'ier de mensen een ffitje de pad wieze?' qa, anders komt er tevee in de verkeerde ^ntainers, ee.' De mensen laete d'r eige over 't algemeen braaf van 'ier naè daer stiere. As t'r een container vol is, moete de mannen belle en oort er een aoren gebrocht. 's Zaeterdagsochends bin ze mee z'n tweêen. Dan is 't drukste van de 'eêle weeke. Dien anderen komt er bie stae. 'Kiek, da's 'ier noe ook wi verkeerd weggebracht.In z'n 'anden eit n een paer kartonne dozen. 'Dat moch bie 't metaal en in dezen zat tuunafval.' 'Julder lope daèrom ook wat omme-de- weer! Je 'ebbe nog geluk dat 't 'ier boven op een bitje waoit!' 'Da's waer, maer as me 'ier begonne, in februari en maerte, dan regende 't flienk - en waoie. Dan was 't nie zö een pretje, 'oor!' De mannen bin bruunverbrand. Ze 'èn nog een goeie tied tewege, van de zeumer. Een paer bomen om aol-an onder te zit ten zou vor ulder daèrom nie gek weze, dienke 'k bie m'n eige. "Oe doen je dat noe mee dat asbest?' 'Jae, dan moete me deurverwieze naè Middelburg.' 'Huh? D'r stae daè toch een bordje mee 'asbest' op?' 'Jazeker, maè die container is t'r nog nie. Officieel kunne de mensen 'ier asbest brienge, maè ze moete dan toch naè Stad.

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 14