Die za wè een keer komme, die container, maè wanneer...' 'Ore de mensen noe nie 's moeilijk op jul- der?' 'Dat vaalt 'ier wè mee. Ik staen ook wè is in Reimerswaal. Daer bin d'r die kwaed ore as ze een kwartier moete stae. Dat kom wè is voor, as 't druk is. En dan toe- tere ze en gaen ze jachte. Das vor ons dan wi meer werk achteraf. Op Walcheren bin ze wat gemoedelijker. Neê, da gae best, 'oor.' D'r oor verteld da je bie de milieustraat zövee bekende ziet. En ja zeg: daer ei je Izak de Breê - mee Izak 'k twintig jaer terug nog gewerkt. Kiek, daè stae de vroegere burgemeester, Hietkamp, snoei'out te lossen. En wien komt daer net an? Dat za toch Puupe nie weze? Zöwaer, 't is net Jan Puupe. Zeker vuuf jaer nie geziee. Ie ei een ander stamcafé noe, dan krieg je dat. As 'k bie z'n komme, eit n de achterklep- pe van z'n koetsje open. Zakken mee 'aegeknipsel toet op de achterbank. Dat moe bie 't tuunafval. De rest bin zakken mee gewone troep. 'Die container', wiest de man van de gemeênte. Saemen lope me 'r naè toe. De container is een ende vol- 'ier en daer bin nog een paer gaeten tussen de rotzoo. 'Was jie goed in basketballen?' Jan mikt een paer zakken op een plekke daè as nog ruumte is. 'Maè den dezen zak is goed wegsteke.' Puupe klautert op de container en terwie- Ie at n een vuulniszak diepe tussen andere troep frommelt, leit n uut: 'Daè zit aol piepschuum in. Van een nieuwen tv. As de wind daè vat op kriegt as ze zömit mee die container riee, dan leit 't over 'alf Walcher...' As ik op de fie&s stappe om weg te rieen, komt er een -vrachtauto an. De man van de gemeênte ifr t'r a bie. 'Ik bin ook maè gestierd...', 'o£re 'k de chauffeur zeie. Spullen die over bin van 't opaelen van oud papier vö de zending. Geên echt papier, maè geplastificeerd en zö. 'Dat in Noe nummer5 die container. Ditte ginter. En dat...' De anwieziengen van de mannen van de gemeênte gaen op in 't geroezemoes van de twintig, dertig man volk op de milieu straat as ik weg fletse. De stemming is opperbest en 'k geloove graog dat er men sen bin die d'r van te voren a zinnen in om wir is wat troep weg te briengen. 'Even naè de milieustraat' -en dan zeit ulder vrouwe: 'As je maè nie te lang bluuf kletsen!' Feitelijk zou d'r is eên een koffie- tentje moete zette, of een café beginne. Dat zou dan wè 's lope, zeker! O Zwemer, je bin te vee in gedachten. Ze rieen donders 'ard op de wegt tussen Seros en Griepskerke. Je moe nie veronge- lukke. En toch zeker nie as je even een pedaalimmer naè de milieustraat bin gae brienge.

Noe. 'n bitje uut 't zuudwesten | 1999 | | pagina 15